SÖRMAŞ ŞİRKETLER GRUBU’NDA TESİS VE KAPASİTE ARTIŞ TÖRENİ

SÖRMAŞ ŞİRKETLER GRUBU’NDA TESİS VE KAPASİTE ARTIŞ TÖRENİ

 

 
      Törene, Vali Halil İbrahim Akpınar, Kaymakam Vural Karagül, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, Belediye Başkan Vekili Fatih Savcı, Sörmaş Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karabuda ve yönetim kurulu üyeleri ile şirket ortakları katıldı. 
Karabuda, 1976 yılında 4 bin 500 ortaklı kurulan fabrikanın 1981 yılında işletmeye açıldığını belirterek, köylünün, dar gelirli ve emeklinin, küçük tasarruf sahibi kişilerin ortak olduğu şirketin sonradan olma değil anadan doğma halk şirketi olduğunu kaydetti. 
Sörmaş'ın kuruluşundan itibaren Türkiye'de çok ortaklı kalan tek şirket olduğunu belirten Karabuda, şöyle konuştu: 
''Halk şirketlerinin en büyük sorunu sahipsiz olmalarıdır veya öyle zannedilmektedir. Hiçbir yerden yardım almadan Söğüt ve köylüsü kendi sanayisini kendisi kurarak ekonomik yönde de Türk'ün makus talihini yenmiş ve kendi kendine yeterli hale gelmiştir. Eskiden vatan toprağına bir karış toprak katana kahraman denirmiş, şimdi memleketine katma değer yaratana, ekonomisini canlandırana, istihdam sağlayana, ülkesine döviz getirene kahraman demiyor. Bu bakımdan Söğüt halkı ve köylüsü birer kahramandır. Yatırımlarını devlet yardımı almadan gerçekleştirmiştir. Mevcut üretim kapasitesi yıllık 50 bin ton olan Sörmaş, bugün devreye girecek yeni kırma öğütme ve harman hazırlama tesisi ile hem üretimde kalite iyileşmesine hem de kapasitesini yıllık 70 bin tona çıkaracaktır. Tesise 3,5 milyon civarında bir yatırım yapılmıştır.''
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Ayzeren'in fabrika hakkında bilgi vermesinin ardından Vali Akpınar, Kaymakam Karagül ve beraberindekiler, kırma öğütme ve harman hazırlama tesisin açılışını yaptı. 
İşletme bölümlerini gezen ve Genel Müdür Hakan Semirci'den bilgi alan Vali Akpınar, tesisin hayırlı olması dileğinde bulundu. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam