Tarihe Not Düşen 27 Mayıs

Tarihe Not Düşen 27 Mayıs

 

Adnan Menderes ve 2 bakanının asıldığı 27 Mayıs darbesinin üzerinden tam 52 yıl geçti. O tarihten sonra maalesef darbe hastalığı belirli aralıklarla tekrarladı. 27 Mayıs, kendisinden sonra gelen askerî müdahalelere esas oluşturdu. Zaman Gazetesinin araştırma yazı dizisinde;                Genelkurmay Başbakanıanlatıyor; saat 03.30’da emrimdeki subaylar tanklarla evimi kuşatıp kapımı kırdılar. Cuntanın 'lider ol' teklifine: Hayatım pahasına bu dönekliktir kabul etmem der.

                Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun'un 'kırmızı valiz'inden çıkan el yazısı notları, cuntanın hükümete kurduğu komplolara da ışık tutuyor. "Kulağıma gelen bazı haberlere göre Ankara'da 60 kadar subay Sayın Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü ve Millet Meclisi'ni basarak istifalarını isteyecekmiş. Darbe hazırlığı istihbaratını alan Erdelhun, Ankara dışından takviye kuvvet getirilmesini emreder. Ancak cuntacı ekip, Genelkurmay Başkanı'nın bu hamlesini Savunma Bakanı vasıtasıyla boşa çıkarır. Paşa'ya göre, 'takviye kuvvet rahatsızlık oluşturur' fikrine ikna edilen Savunma Bakanı aracılığıyla Başbakan Menderes de kandırılır.

                Erdelhun, Milli Savunma Bakanı ve Menderes'in kandırıldığını görmekteydi. Ancak Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nasaygısından devletin zirvesine iletemiyordu.

                Erdelhun Paşa, darbeyi önlemek amacıyla 27 Mayıs'tan bir gün önce cuntacıların da aralarında olduğu subayları Genelkurmay Karargâhı’nda toplar. Ne var ki, Karargâh'ta toplantıya çağırdığı bazı cuntacı subaylar kararlarını çoktan vermiştir ve 12 saat sonra kendisini tutuklayacaklarından habersizdir.

                O Konuşmayı dinleyen cuntacı 37 kişilik Milli Birlik Komitesi'nin yanı sıra cunta etrafında toplanan subaylardan çoğu ilerleyen dönemlerde senatör, milletvekili, belediye başkanı olarak siyasete girdi ve çoğu CHP'yi seçti.

                Cunta, olayları kamuoyuna çarpıtarak anlattı: Harp Okulu öğrencilerinin 21 Mayıs 1960'ta Ankara'da iktidar aleyhine yaptığı yürüyüşten sonra Cumhurbaşkanı Bayar, Başbakan Menderes ve Genelkurmay Başkanı Erdelhun'un katıldığı devlet zirvesinde 'öğrencilerin katledilmesi' talimatı verildiği haberleri yayıldı.

                Aksine; Erdelhun, 28 Nisan 1960'taki olaylardan sonra bizzat kendisinin öğrencilerle konuşup ikna ettiğini, ancak cuntacı subayların tahrike devam ederek öğrencileri sokağa döktüğünü not etmiş.

                Darbeyi ihbar eden Kurmay Binbaşı Samet Kuşçu’yu ordudan ihraç eden belgenin altında Celal Bayar’la birlikte Adnan Menderes ve Etem Menderes’in imzaları var. Kuşçu’nun hangi birliğin nerede konuşlanacağına varıncaya kadar verdiği bilgilerin hepsi 27 Mayıs’ta doğru çıkmıştı. Ancak Adnan Menderesin etrafını saran duvarlardan dolayı gerçeklerden bihaber olan DP, idam fermanını kendi imzalamış.

                Osmanlının yıkılmasında büyük rol oynayan cunta; Cumhuriyet Türkiye sinide yıkma ve kendi dünyalarına çekme planlarının başında 27 Mayıs 1960 darbesi olmuştur. Ancak sağduyulu milletimiz tarihindeki bu ve buna benzer girişimlerle başına balyoz indiren ve teşebbüs edenlerden bu günlerde hesap sormaktadır.

                Umarım bu güzel ülkenin insanları; kendi değerleriyle kendini muhafaza ederek, 27 Mayısın tarihe not düştüğü ibretlik hadiselerden ders alarak ferasetiyle inşallah bir daha böyle oyunlara gelmeyecektir.

Aydın OSMANOĞLU

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam