• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“TARİHİ EDEBALİ HAVZASI REKREASYON PLANI FİZİBİLİTE PROJESİ” 

“TARİHİ EDEBALİ HAVZASI REKREASYON PLANI FİZİBİLİTE PROJESİ” 

BAŞKAN ŞAHİN: ”İNSANLAR TÜRBEYE YÜRÜRKEN O YÜZYILLARIN GEÇİŞİNİ HİSSETMELİ”

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tarihi Edebali Havzası Rekreasyon Planı Fizibilite Projesi”nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 2020 fizibilite desteği ve Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bilecik İl Özel İdaresi ve Bilecik Belediyesi’nin ortaklığında Şeyh Edebali Havzasında gerçekleştirilmesi planlanan sokak sağlıklaştırması ve rekreasyon planlarına dair hazırlanacak fizibilite raporu projesine yönelik Kent Ormanı’ndaki bir restoranda toplantı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Şeyh Edebali Türbesi’ne inen yolu 21.yüzyıldan 14.yüzyıla kadar giden bir yol olduğunu söyledi.

Türbeyi ziyaret eden turistlerin her adım attığında tarihsel atmosferi hissetmesi gerektiğini kaydeden Şahin, “İnsanlar türbeye yürürken o yüzyılların geçişini hissetmeli. Bu ana çerçevede işlenecek her şeyin doğru olduğunu düşünüyorum. Biz bunu insanlara hissettirebilirsek, aşağıya indiğinde 700 yıl önceyi hissettirebilirsek doğru işi yapmışız demektir. Olayın fizibilitesi yapılıyor. Çünkü gerçekten ciddi bir iş. Mali boyutları yapılacak işe göre küçük bile kalabilir. Tüm uygarlık tarihi açısından önemli bir iş. Hepimize hayırlı olsun. Hep birlikte el vererek bu işi yapıp uygarlık tarihine kazandırmış oluruz. Emeği geçen herkes muhtemelen tarihte iyi olarak anılır.” diye konuştu.

HER ŞEHRİN BİR SİMGESİ BİR DEĞERİ VARDIR

İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, tüm paydaşların destekleriyle tarihi Edebali havzasının, tarihi destinasyona dönüşmesiyle alakalı fizibiliteyi proje kapsamında hazırlayacaklarını söyledi.

Proje süresinin yaklaşık 135 gün olduğunu belirten Bircan, “Öyle bir bir kadim topraklarda yaşıyoruz ki taşı Mermer Toprağı Seramik Yaprağı İpek hem Şanlı Osmanlı Devleti’nin Kuruluşuna beşiklik eden hem de Milli Mücadelemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Söz Orada Sadece Düşmanı Değil Milletin Makus Talihini de Yendiniz” dediği kutlu bir şehiriz. Her şehrin bir simgesi bir değeri vardır.

Bilecik’imizin de bu anlamda en önemli değeri Osmanlı Devleti’nin Manevi Kurucusu Şeyh Edebali havzasının bulunduğu ve yılda bir buçuk milyon yerli ve yabancı turistin, ziyaretçinin ağırlandığı kutlu topraklardayız. Bugün burada önemli bir proje in temellerini atmanın haklı hazzı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın 2020 fizibilite başvurusu kapsamında Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başvuru sahipliğini yaptığı Bilecik İl Özel İdaresi, Bilecik Belediye Başkanlığı ve Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün ortaklığında hazırlanan “Tarihi Edebali Havzası Rekreasyon Planı Fizibilite Projesi” nin bugün açılışını tüm paydaşlarımızın ve siz değerli basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

1 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Yapılacak bu önemli proje sonucu ile Bilecik Belediye Başkanlığı Binasından başlayarak yaklaşık 1 km uzunlukta bulunan Edebali Havzası arasındaki turizm temalı sokak sağlıklaştırma ve fizibilite çalışmalarını kapsamaktadır. Şeyh Edebali Türbesi ve sokak sağlıklaştırma projesinin hayata geçirilmesi ile turneye bağlantılı güzergahında ve türbeye cephe veren kimliksiz yapılar tarihi kimliğe kavuşurken çeşitli fonksiyonlar yüklenerek söz konusu alan tarihsel kimliğini bütün olarak yansıtılacak ve ilimiz turizmine büyük ölçüde katkı sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda projemize katkı sağlayan BEBKA Genel Sekreterliğimize, başvuru sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze, Bilecik Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimize ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze şükranlarımızı sunuyoruz. Projemiz hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

TURİZM KENTİN BİR NUMARALI SEKTÖRÜ OLACAK

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak ise türbeye inen yolda yapılacak çalışmanın Bilecik turizmi açısından bir kırılma noktası olacağını vurguladı.

Budak, “Proje hayata geçtiğinde 1,5 milyon turist ziyaret ediyor ama kalıcı turist gelmeye başlayacak. Konaklama için tesis yapalım demeye başlayacağız. Turizm Bilecik’in en öne çıkan, sanayinin de önüne geçen bir sektörü olacak.” diye konuştu.

Proje Danışmanı Nuran Köse Çerçi’nin sunum yaptığı toplantıya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Seda Bayrakçı, BEBKA Bilecik Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Banu Çiçek Güngördü de katıldı.

Proje kapsamında hazırlanacak “Fizibilite Raporu” ile tarihi havzada planlanan çalışmaların ne derece uygulanabilir ve sürdürülebilir olduğu araştırılacak.

Şeyh Edebali Türbesi ve çevresinde sokak sağlıklaştırma projesinin hayata geçmesiyle türbeye bağlantı güzergahı ile türbeye cephe veren kimliksiz yapıların tarihi niteliğe kavuşturularak, alanın tarihsel kimliğinin bütün olarak yansıtılması hedefleniyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam