TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLİYOR

TARİHİ KONAKLAR RESTORE EDİLİYOR

Tarihi MÖ 5000’li yıllara dayanan, Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Bilecik’in Osmaneli ilçesinde, tescilli tarihi konaklar turizme kazandırılıyor.

Osmaneli’nin en eski yerleşim bölgesi olan Camii Kebir ve Camii Cedid mahallelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen 150 konak bulunuyor.

Yörenin, iklim ve kültürel yapısıyla uyumlu, kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı, cumbalı konakları, zamana direniyor.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmaneli’nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Şahin, ilçelerine ilginin her geçen gün arttığını belirterek, “Suların geçtiği bir yer, üç nehir burada Sakarya ile birleşiyor. Diğer taraftan da bir lojistik merkezi, İpek Yolu da dahil birçok yolun buradan geçtiğini görüyoruz. Osmanlı, Selçuklu, Roma gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bu medeniyetlerden kalma cami, köprü, ev gibi bir yığın tarihi esere sahibiz.” diye konuştu.

“Konaklarımız çok yoğun ilgi görüyor”

İlçede 150’si tescilli 300’e yakın tarihi konak bulunduğuna işaret eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz şu an tescilli olanlarla yola çıkıyoruz, bunlardan da 25 tanesini belediyeye kazandırdık. 10 tanesine de inşallah önümüzdeki yılın sonuna kadar bir fonksiyon verip hazırlamış olacağız. Bu konakların 3 tanesini müze yapıyoruz, bazıları otel, bazıları iş geliştirme merkezleri olacak. Şu anda konaklarımız çok yoğun ilgi görüyor. Restorasyonların büyük bölümü bittiği zaman burası Odunpazarı, Beypazarı, Safranbolu gibi sırf konaklar anlamında bir turizm merkezi olacak.”

“İlçemize özel yatırımcıları bekliyoruz”

Şahin, iş geliştirme konaklarında ilçeyi tanıtan ürünlerin bulunacağını ifade ederek, “Bir konağımız Lefke bezi, bir konağımız Lefke taşıyla ilgili olacak. Bir başkasında tespih üretimi, bir başkasında da ilçeye has Osmanlı ve Selçuklu mutfaklarından yemekler olacak. İki yıl içinde Osmaneli, Türkiye’nin çokça tanıdığı bir turizm kenti olacak. Yükselen değer ilçemize, özel yatırımcıları bekliyoruz.” diye konuştu.

“Restorasyon için kendi ekibimizi kurduk”

Restorasyonların maliyetinin çok yüksek olduğuna da değinen Şahin, şunları kaydetti:

“İlçedeki eski ahşap, duvar, taş, inşaat ustalarını, bu işte yetenekli olanları bir araya getirdik. Yüksek mimar ve iki inşaat mühendisimiz var. Maliyeti düşürüp kaliteyi en yüksekte tuttuk. Kendi ekibimizi kurmamız nedeniyle restorasyonlar daha çabuk bitiyor ve konaklarımız hizmete giriyor.” AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam