“TÜRK MUTFAĞI HAFTASI”NDA LEZZET ŞÖLENİ

“TÜRK MUTFAĞI HAFTASI”NDA LEZZET ŞÖLENİ

Bilecik’te “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında bölgeye özgü yöresel lezzetler ikram edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Galeri Salonu’nda Bilecik Valiliği himayelerinde Bilecik Belediyesi, Şeyh Edebali Üniversitesi ve ilgili kurumların iş birliğinde etkinlik düzenlendi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Serkan Bircan, etkinlikte, Türk milletinin binlerce yıl boyunca farklı coğrafyalarda hüküm sürmesi ve farklı milletlerle iletişim kurması nedeniyle mutfağının oldukça zenginleşerek dünya mutfakları arasında saygın bir yerde bulunduğunu söyledi.

Bilecik’in bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu ifade eden Bircan, şunları kaydetti:

“Buğdaydan zeytine, nardan şerbetçi otuna kadar geniş bir yelpazede bitkisel üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Bilecik’in de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Bilecik kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Temennimiz Bilecik’imize has olan 400’e yakın temel değerlerimizin yatırımcılarımızın, paydaş kurum ve kuruluşlarımızın eliyle hak ettiği değere çıkartılmasıdır.”

Bircan’ın konuşmasının ardından Bilecik halk oyunları gösterisi ile Yenipazar Kadınları Saz Ekibi’nin müzik dinletisi yapıldı. Ardından Bilecik yöresel yemekleri sergisi açılışı gerçekleştirildi.

Etkinlikte katılımcılar yöresel ürünlerin satış stantları ile el sanatları ustalarının eserlerini gezdi. Etkinlik yöresel yemeklere ilişkin mutfak eğitimi ve yöreye özgü lezzetlerin ikram edilmesine sona erdi.

Etkinliğe, Bilecik Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam