Üniversiteliler Suriye İçin Dayanışmaya Çağırdılar

Üniversiteliler Suriye İçin Dayanışmaya Çağırdılar

 

“Biz burada bugünün genç nesli, yarının anneleri, babaları, ülkenin geleceği ve üç kıtaya hüküm salmış bir cihan imparatorluğunun ilk çadırlarının kurulduğu topraklar üzerinde onların torunları olarak bulunmaktayız.

Yarım asra yakındır Baas zulmü ve kuşatması altında olan Suriye halkı, 2011 Mart’ından bu yana ise topyekun bir katliam politikası ile yüz yüze. Zulme karşı ayağa kalkan insanlara karşı tam iki yıldır akıl almaz zulümler icra eden Esed diktatörlüğü işlediği insanlık suçlarına her gün bir yenisini ekliyor. Şehirleri Scud füzeleriyle vurmak Baas diktatörlüğünün en son icraatı olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

Suriye’de ikinci yılını doldurmak üzere olan İslami direniş büyük zorluklara, imkansızlıklara karşın karar ve istikrarlı bir tarzda sürerken, ne yazık ki hala Müslüman halklarca yeterli sahiplenmeyi sağlayabilmiş sayılmaz. Bir vücudun azaları gibi olmaları gereken Müslümanların birçoğu Suriyeli kardeşlerinin feryatlarını duyma, acılarını paylaşma hususunda zaaf içinde. Yapılan zulümden şüphesiz ki en çok etkilenen henüz yaşanan hiçbir şeyin farkında bile olmayan Suriyeli çocuklardır. 2 yıldan bu yana yetim kalan çocukların sayısı yaklaşık olarak 45-50 bin civarındadır. Ve şu unutulmamalıdır ki zulme uğrayıp yetim kalan çocuklara maddi ve manevi yardım etmek tüm Ümmet-i Muhammed’in boynunun borcudur.

Kabul etmek gerekir ki, Baas vahşetinin olanca acımasızlığıyla ve kesintisizce devam ettiği bu iki yıllık süre zarfında anlamsız tartışmalar, temelsiz komplo tezleri ve kardeşlik hukukunu ayaklar altına alan tutumlarla zihinler bir hayli karıştırıldı, kirletildi. Ve oluşturulan bu kirli havanın etkisiyle dayanışma çabaları hak ettiği boyutlara ulaştırılamadı.

Elbette bugüne kadar, başta farklı beldelerden Suriye’ye giderek fiilen cephede yer alan ve şehit düşen kardeşlerimiz olmaz üzere, elden geldiğince Suriye İslami direnişine omuz verme gayretlerinden geri kalmayan; çeşitli faaliyetlerle kardeşlerine destek olma sorumluluğunu üstlenen Müslümanların çabaları Ümmet kimliğinin bir tezahürü olarak tarihe kaydedilmiştir. Rabbimiz ümmet bilinciyle kardeşlik sorumluluğunu yerine getirmek için sarf edilen küçük büyük her ameli aziz kılsın, bereketlendirsin, katında kabul buyursun!

Hiç şüphesiz hepimiz Allah rızası için ortaya koyduğumuz çabaları daha fazla güçlendirmek, yaygınlaştırmak, kardeşlerimizin kanlarıyla yücelttikleri direniş bayrağını daha yukarılara taşımak için çabalarımızı muhacire rağmen direniş azminden taviz vermeyen Suriye halkıyla dayanışmamızı daha güçlü bir tarzda haykırmak durumundayız.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam