Üniversiteye Yeni Uygulama ve Araştırma Merkezleri Kuruldu

Üniversiteye Yeni Uygulama ve Araştırma Merkezleri Kuruldu

Şeyh Edebali Üniversitesi’nin bölgenin sorunlarına bilimsel çözümler sunmak amacı ile başlattığı seferberlik kapsamında yeni bir adım daha hayata geçiyor. Üniversitede “Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM)” ile “Doğal Taş Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAUM)” adıyla iki yeni merkez kurulması kararı alındı. Üniversite senatosu tarafından alınan kararla kurulacak olan Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin, hem öğrencilere eğitimlere hem de il ve bölgeye büyük katkılar sağlaması amaçlamıyor.

Tarımsal Uygulamalarda Yeni Bir Dönem Başlayacak

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Meslek Yüksekokullarının tarımla ilişkili programlarının eğitim-öğretim, staj ve araştırma faaliyetlerine katkı sunmak amacı ile kurulacak olan “Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi” materyal, arazi, alet ve ekipman temini noktasında da yardımcı olacak. Gerek öğrencilerin eğitiminin gerekse bölgedeki tarımsal faaliyetlerin daha iyi bir seviyeye ulaşması için bilimsel ve gerçekçi politikalar bu merkez aracılığı ile hayata geçirilecek.

“Doğal Taş” Bilimsel Bir Boyuta Taşınacak

Ülkenin doğal taş sektörü için gerek duyulan araştırmaları yapmak ve yapılmasına katkı sağlamak amacı ile kurulacak olan “Doğal Taş Teknolojileri Araştırma ve Araştırma Merkezi”, üniversitenin ilgili bölümlerinde yürütülecek olan lisansüstü çalışmalar için akademik destek sağlayarak bilimsel faaliyetlerin kalitesini artıracak. Ayrıca Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde bilimsel ve teknik çalışmalar yaparak uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımı sağlanacak.

Hayati Öneme Sahip İki Yeni Bilim Merkezi

Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, kurulacak olan iki yeni merkezin hayati önem taşıdığını ifade etti. Beydemir, “Açılacak olan bu uygulama ve araştırma merkezleri, ilimiz ve bölgemizin geleceğine önemli katkılar sağlayacak. Üniversite olarak bizler bir yandan eğitim öğretim faaliyetlerimizi en iyi seviyede gerçekleştirirken diğer yandan gerek tarımsal alanda gerekse sanayi alanında bilimsel bulguların hayata geçirilmesini sağlamak durumundayız. Üniversite-sanayi iş birliğini bu açıdan önemli görüyoruz. Yalnızca sanayi değil, üniversitenin ve bilimselliğin toplumsal her alanda iş birliklerinin merkezinde olmasını benimsiyoruz. Bu merkezlerde edinilen bilgiler, tecrübeler hem öğrencilerimizle hem de konunun muhatapları ile paylaşılacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), senatomuzun bu doğrultudaki almış olduğu kararı onayladı. Bu merkezlerimizin kurulum aşaması ivedi şekilde hayata geçirilmeye başlandı ve inşallah kısa zaman içerisinde tamamlanarak hizmete açılacak. İlimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam