VALİ BÜYÜKAKIN “ EĞİTİM DÖNEMİ SORUNSUZ GEÇEÇEK”

VALİ BÜYÜKAKIN “ EĞİTİM DÖNEMİ SORUNSUZ GEÇEÇEK”

2018- 2019 Eğitim Öğretim yılı öncesinde okullarda koordinasyon, okul ve okul çevresinde gerçekleştirilecek güvenlik tedbirleri, bağımlılık ile mücadele gibi konuları değerlendirmek üzere Vali Tahir Büyükakın başkanlığında “Okul Güvenliği ve Koordinasyon” toplantısı gerçekleştirildi.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcıları Mehmet Taşdöğen, Mustafa Kemal Özgün, Burhan Terzioğlu ve Rahmi Köse, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Halis Nalbant, İl Milli Eğitim Müdürü Güsamettin Erdoğan ve ilgili emniyet birim amirleri ile eğitim kurumlarının müdürleri katıldı.

VALİ BÜYÜKAKIN “ HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI LAZIM”

“Okul Güvenliği ve Koordinasyon” toplantısında çocuklar ve gençlerle ilgili olan her konuya ekstra önem verdiğine dikkat çeken Vali Büyükakın şunları kaydetti:

“Kaybedecek tek bir çocuğumuz yok, olamaz. Bu nedenle okullarımızda, kafelerde, parklarda, evde, aklımıza gelecek her türlü alanda çocuklarımızı ve gençlerimizi korumak, onları geleceğe her açıdan sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek bizlerin görevi, boynunun borcu. Dolayısıyla bağımlılık başta olmak üzere çocuk ve gençlerimizin sağlıklı birer birey olması adına gerekli çalışmaları eksiksiz, hatasız yapmak durumundayız. Bu nedenle başta emniyet güçlerimiz, milli eğitim camiamız ve öğretmenlerimiz, velilerimiz, okul aile birlikleri, sivil toplum kuruluşları hep birlikte koordineli bir şekilde çalışmalıyız. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.  Bu konuda tepkisiz kalmak, benim sorumluluğumda değil demek hiçbir eğitimciye, anneye babaya, yöneticiye, insana yakışmaz. Elimizi taşın altına hep birlikte koyacağız.”

Bağımlılık ve suça karışma başta olmak üzere tüm olumsuzluklardan arındırılmış bir eğitim öğretim dönemi geçirmek için var gücümüzle ve işbirliği içinde çalışmalıyız diyen Vali Büyükakın, “Bizler kararlı ve inançlı olursak çocuklarımız ve gençlerimiz kendilerini güvende hissederler. Suça karışma oranı düşer, bağımlılık oranı düşer. Her başarıda olduğu gibi bu konularda da öğretmenlerimize görev düşüyor. Gençlerimizi çocuklarımızı gelecek odaklı, güvenli bir şekilde yetiştirmek zorundayız.” dedi.

VALİ BÜYÜKAKIN’DAN DİRİLİŞ GENÇLİĞİ PROJESİ

Güvenlik kapsamındaki değerlendirmelerinden sonra koordinasyon kapsamlı değerlendirmelerde bulunan Vali Büyükakın, okul yöneticilerine yeni dönem için aktif olmaları ve sosyal projelere önem vermeleri konusunda talimat verdi.

Talimatı verirken bunları izlemeyeceğim, yürürken oturmayacağını, yanlarında olacağını ve projelerine destek vereceğini belirten Vali Büyükakın, kendisinin hazırlamış olduğu “Diriliş Gençliği Projesi”ni ana başlıklar halinde katılımcılara anlattı.

Bu başlıkları geliştirmelerini isteyen Vali Büyükakın, projenin başlıklarını sosyal, eğitim, kültür sanat, dijitalleşme, yeniçağ gereklilikleri gibi başlıklarda sınıflandırdı.

EMNİYET MÜDÜRÜ NAMAL:  HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM

Yeni dönemde okul güvenliği konusunda sorun yaşanmaması için tüm planlama ve çalışmaların yapıldığı bilgisini veren İl Emniyet Müdürü Namal,

“Okullarımız çevresinde ve okullarımızda suça mahal verecek bir olayın yaşanmaması adına emniyet birimlerimiz yoğun bir çalışma gerçekleştirdiler. Daha önce meydana gelen olaylar, gözlemlerimiz ve araştırmalarımız ile okullarımızı risk gruplarına göre sınıflandırdık.  Risk gruplarına göre okullarımız emniyet güçlerimizce takibe alınacak. Çocuklarımız, gençlerimiz evlerinden çıktıkları andan itibaren servislerde, okul çevrelerinde hatta okul bahçelerinde sürekli takibimizde olacaklar. Biz teşkilat olarak titiz bir çalışma yürütüyoruz ve çok şükür Bilecik’te okullarda suç ve bağımlılık konusunda problem yaşamıyoruz. Bu noktada ailelerimiz ve siz okul yöneticileri de yanımızda olursa inanıyorum ki bu yılı ve diğer yılları sorunsuz bir şekilde geçireceğiz” dedi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ERDOĞAN: EĞİTİMCİ VE  YENİLİKÇİ BİR VALİ İLE ÇALIŞTIĞIMIZ İÇİN ŞANSLIYIZ

İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan da “Eğitimci bir Vali ile çalıştığımız için ne kadar şanslıyız, şükretmeliyiz. Kendisi yeniliklere ve tüm çalışmalara açık bir yönetici. Bu nedenle bize düşen hep çalışmak ve daha çok çalışmak. Bu dönemi her zamankinden daha sosyal ve projelerle geçireceğiz. Mevcut kadromuz bu yeterliliğe fazlasıyla sahip. Başaracağımızdan kuşkum yok.’’ diyerek yıl içinde yürütülecek  çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“OKUL ÇEVRESİNDE KUŞ UÇURTMAYACAĞIZ”

Çocuk Şube Müdür Vekili Levent Kolcu da geçmiş yıllardan istatistiksel bilgiler verdiği sunumunda, suça yönelen ve suça karışmış olan çocukları topluma kazandırma odaklı çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekerek, “Amacımız bu kapsamda olan çocukların sayısını sıfırlamak. Bu nedenle tedbirlerimizi üst düzeyde tutuyor, olayın olmaması, çocuklarımızın, gençlerimizin bu olaylara karışmaması için çalışıyoruz. Okullarımız risk oranlarına  göre sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmaya bağlı olarak her okulumuz teşkilatımızdan görevli arkadaşlardan oluşan bir ekip tarafından sürekli olarak korunuyor. Risk grubunda ilk sıralarda olan okullarımız ve çevresinde bir veya daha fazla polis sürekli bir şekilde görev yapıyor. Yine bu şekilde internet kafeler, kafeler, parklar ve bahçeler hep gözetimimiz altında. Bu yeni dönemde deyim yerindeyse okullarda olumsuzluğa sebebiyet verecek kuş uçurtulmayacak.” dedi.

“BİR GENCİ KURTARIRSAK ONLARCASI KURTULMUŞ OLUYOR”

Okullarda ve çevresinde bağımlılık ile mücadele konusunda da gerekli tedbirlerin alındığı bilgisini veren Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Polis Memuru Süleyman Avşar toplantıya katılanları bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlıların tanınması konusunda bilgilendirdi. Bağımlılık yapıcı maddelerin özellikleri ve kullanıcılarına etkileri hakkında detaylı bilgi veren Avşar “ biz emniyet birimleri olarak gerekli çalışmaları ve tedbirleri yerine getiriyoruz. Ancak önem arzeden konu bunu toplumun tüm kesimleri ile işbirliği içinde yapmak. Bu nedenle evde ailelerimiz, okullarda okul yönetimi ve öğretmenlerimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi çok iyi gözlemlemeli. Bu konuda asla duyarsız davranmamalı. Bir genci kurtarmak demek birçok kişiyi bu beladan kurtarmak demek. Bir genci kurtarırsak o kullanmaktan olduğu kadar satmaktan da kurtuluyor, dolayısıyla onlarcası kurtulmuş oluyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam