VALİ BÜYÜKAKIN’DAN KURUM MÜDÜRLERİNE UYARILAR

VALİ BÜYÜKAKIN’DAN KURUM MÜDÜRLERİNE UYARILAR

İl İdare Şube Başkanları Toplantısı Vali Tahir Büyükakın başkanlığında İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleşti.

Bilecik’teki kurumların il müdürleri ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda Vali Büyükakın kurum temsilcilerine ekonomik ve idari konularda ikazlarda bulundu.

“CEBİNİZDEN ÇIKAN PARADA DAHA HASSAS DAVRANIN”

Önümüzdeki süreçte özellikle cari konularda çok dikkatli davranılmasını ve tasarruf yapılmasını beklediğini söyleyen Vali Büyükakın; “Cari harlamalarla ilgili lüzumsuz olan ne varsa kısacaksınız. Programlarda o, buna, bu, ona plaket veriyor. Bu tür plakettir, temsildir ne varsa tamamını bırakın. Yapacağınız programları mümkünse yemek saatine denk getirmeyin. Yemek saati dışında organizasyon yapın. Cebinizden çıkan paradan daha hassas davranın. Bakın cebinizden çıkıyormuş gibi demiyor. Cebinizden çıkan paradan daha hassas gibi davranın. Harcamaları tekrar tekrar gözden geçirin. Bu lazım mı? Yapılması gerekli mi? Sonra yapılsa olur mu? Özellikle harcama yetkisine sahip arkadaşların bütün bu detaylara bakmasını istiyorum. Yolluk, harçirat konularında özellikle titizlik göstermenizi istiyorum. Ne dediğimi siz anlıyorsunuz” dedi.

“DİKEY HİYERARŞİYİ, BÜROKRASİYİ AZALTIN”

Bürokrasinin ve dikey hiyerarşinin işleri yavaşlattığına vurgu yapan Vali Tahir Büyükakın; “Bir başka husus bürokrasinin kaldırılması konusu. Bir yerde yapılan işle ilgili süreçleri çıkartın. Vatandaşın talebi geldi buradan şuraya gitti, şuradan buraya gitti gibi bu süreçler lazım mı? Olabildiğince dikey hiyerarşiyi azaltın. Yukarı doğru çıkmaması gereken bir sürü işlem var. Bakın, ben yetkilerimin çok önemli bir kısmını vali yardımcılarıma devrettim. Yetti devretmekte kıskançlık etmedim. Yetkilerinizi devredin, işlem hızlansın. Marifet yetkilerinizi toplamak değil. Yetki devretmekten kimse çekinmesin. Dikey hiyerarşiyi, bürokrasiyi azaltılmasını bekliyorum sizden” dedi.

HER KURUM VALİYE İCRAAT RAPORU SUNACAK

Birden fazla kurumun bir projede iş birliği yapmasını istediğini belirten Büyükakın; “Birden fazla proje var Sıfır Atık Projesi, Bu Yolda Hep Birlikteyiz Projesi, Bağılılıkla Mücadele gibi yürütmekte odluğumuz projelerin her bir kurumumuz tarafından titizlikle takip edilmesini rica ediyorum.  Yüz Günlük Eylem Planında belirtilen hususların tamamının gözden geçirerek il müdürlüklerinin ilgili hususlarının da titizlikle takip edilmesini şu ana kadar gecen sürede ilerleme ve değerlendirme raporunun Valiliğe gönderilmesini istiyorum. Mesela Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı istihdama yönlendirerek. Sosyal yardım ve istidam bağlantısı güçlendirilmesine dair ne yapıldı? Her biriniz Yüz Günlük Eylem Planınızı masaya yatırın ne yaptınız onu gösterin.
Gençlerin çalışma hayatı ve insanı değerlerin geliştirilmesi için sosyal çalışma programından yararlandırılması. Madde bağımlılarının kazandırılması, yine eylem planı içerisinde. Kadın, genç ve engellilerinin çalışma hayatına kazandırılması. Dijital dönüşüme yönelik nitelikli iş gücünün ve geleceğin mesleklerine, siber güvenlik, kodlama ve robot teknolojisi gibi başlıkları altında gibi100 Günlük Eylem Planı içerisinde müdürlüklerimizle ilgi ve değiller bakanlıkların planında olmakla birlikte sizleri ilgilenirden konuru titizlikle değerlendirmenizi istiyorum. Bununla birlikte ilerleme raporunu sizden istiyorum hızlı bir şekilde cevapları bekliyorum. 15 gün içerisinde tamamlanmış olsun.

İZİN BİRİKTİRME DÖNEMİ ARTIK BİTTİ

Kamudaki işçilerin izinlerini biriktirip emekli olurken izin parası talep etmelerine karşı olduğunun altını çezen Vali Büyükakın; “İçinde bulunduğumuz dönem yatımlarla ilgili bizim yavaşladığımız bir dönem çalışanların izinleri kullandırılması yönünde olmanızda fayda var. Çalışanlardan izne gitmek isteyenler varsa göndere bilirsiniz. Artık daha rahatız. Yazın biraz frenlemiştik. İzinlerin önünü biraz açabiliriz. Yorulan arkadaşlarımız varsa kafanızı toplamak için tam sakin zaman. Kamuda çalışan işçilerle ilgili izinleri kullanmayıp kullanmayıp sonra emeklilikleri geldiğin de ‘200 gün iznim var bunun parasını ver bana’ eğilimi var.  Özellikle Özel İdareye Söylüyorum. Bu geleneği artık değiştirin. Şimdiye kadar bir gelenek gelsin. Adam emekli olacaksa çıksın bu izni kullansın. Evet izin parası isteme hakkı var. Ama benim de ‘izne çık’ deme hakkım var. Bu izinleri eritin. Sonradan ‘benim hakkımı gasp etti’ gibi tartışmaya mahal vermemek için izinleri kullandırın. Sonradan bu izinlerin paraya döndürülmeyeceğini ikaz edin” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam