VALİ NAYİR, KAN BAĞIŞINDA BULUNDU ‏

VALİ NAYİR, KAN BAĞIŞINDA BULUNDU ‏

Bilecik Devlet Hastanesi'nde, "14 Mart Tıp Bayramı" nedeniyle başlatılan kampanyaya Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ve personel ile vatandaşlar kan vererek destek verdi.

Vali Nayir, 14 Mart Tıp Bayramının eski bir tarihe dayandığını belirterek, sağlık alanında çalışanlarının kendilerini tanıtmaları ve eksikliklerini gündeme getirmeleri açısından önemli günler olduğunu söyledi.

Kentte, 14 Mart Tıp Bayramının değişik etkinliklerle kutlanacağını ve bu kapsamda da kan bağışı kampanyasının düzenlendiğini ifade eden Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Kan kaynağı insan olan, üretilemeyen bir doku, ama çok önemli bir ihtiyaç. Her yıl yaklaşık 2 milyon insanımızın kana ihtiyacı ortaya çıkıyor. Acil olduğunda hemen bulunması ve kullanılması gereken bir ürün. Dolayısıyla ihtiyaç olduğunda 'birini bulalım alalım' dediğimiz de o yeterli olmuyor. Onun için kan verme alışkanlığını geliştirmemiz ve vatandaşımıza yaymamız lazım. Kan verme aynı zamanda bir sağlık sebebi de. Vücudun yeniden kan üretmesi bakımından önemlidir. Kan verme aynı zamanda kendimizi değil, başkalarını düşünme, bize ihtiyaç olduğunda da başkalarının bizi düşünmesi şeklinde bir toplumsal yardımlaşma. Ülkemizde kan verme çok iyi seviyede diyemeyiz, daha almamız gereken bir yol var. Mutlaka bu alışkanlığı daha fazla yerleştirmek ve yaymak zorundayız. Ama bu konudaki yapılan çalışmalarda küçümsenecek değil. Kızılay'ımızda çok güzel çalışmalarla, kan verme merkezleriyle intikalini sağlayacak metotlarla belli bir yere kadar getirdiler. Ama bu toplumumuzun, sistemimizin, devletimizin genel bir problemi. Bunu hep birlikte çözmemiz gerekir ve bu duyguyu önce sağlık çalışanlarının konuya verdikleri önemle, toplumumuzun diğer kesimleri ve eğitim kurumlarımız da çözmemiz gereken bir problem olarak düşünüyorum."

Kan verme işlemi öncesinde sağlık taramasından geçirilen Vali Nayir ve beraberindekiler kan bağışında bulundu. (Bilecik Valiliği)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam