VALİ ŞENTÜRK: ”BATI ANADOLU’DA GÜNÜMÜZE ULAŞAN EN ESKİ İNSAN İSKELETİ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK”

VALİ ŞENTÜRK: ”BATI ANADOLU’DA GÜNÜMÜZE ULAŞAN EN ESKİ İNSAN İSKELETİ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK”

Bilecik’te bir apartmanın bahçesinde keşfedilen ve Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkan kazı alanında, 8 bin 500 yıllık olduğu belirlenen iskelete ulaşıldı.

Heyecanı sosyal medyadan paylaşan Konuyu Kazılar Dairesi Başkanlığı çalışanları, ”Bugüne kadar bilinen en eski Bilecikli. Heyecan verici bulgular için kazmaya devam” ifadeleri kullandı.

Bilecik’te, bir vatandaşın apartmanının bahçesinde tesadüfen arkeolojik parçalar bulmasının ardından başlatılan kazıların bölgenin Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkarması ve yerleşim yerinin 9000 sene öncesinden kurulmuş olduğunun tespit edilmesi üzerine tüm gözler Bilecik’e çevrilmişti.

BİLECİK’İN TARİHİNE ÖNEMLİ BİR KATKI

Vali Bilal Şentürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bilecik’in tarihi bakımdan büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının takibinde, Bilecik Müze Müdürlüğünün denetimindeki kazıların Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden uzmanlar tarafından yürütüldüğünü belirten Şentürk, şöyle konuştu:

“Kazı alanının içindeki avluda bulunan bir iskelet de Batı Anadolu’da günümüze ulaşan en eski insan iskeleti olarak değerlendirilecek. Bilecik’imizin tarihine önemli bir katkı sağlayacağı muhakkak. Çok lokal bir alan tespit edilen yer. Uzun yıllar yerleşim alanı olmuş, boş kalmış bir parseldi. Çok isabetli bir tespit olmuş. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalar devam edecek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam