VALİLİKDEN TAKSİCİLERE UYARI  

VALİLİKDEN TAKSİCİLERE UYARI  

 

Bilecik Valiliği gelen şikayetler üzerine ticari taksi şoförlerinin nasıl gerektiğini ve belirlenen davranış usullerinin dışına çıkan taksi şoförlerinin ne tür cezalarla karşılaşabileceğine dair bir açıklama yayınladı

Vatandaşların huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletin asli görev ve sorumluluklarından olduğunu belirtilen açıklamada, kamu hizmetlerinin aksamaya mahal vermeksizin, değişen koşullara ve ihtiyaçlara uyumlu bir şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaştırılması kamu düzeniyle yakından ilişkilidir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine ait olduğu ifade edildi.

Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için uyarılarda bulunuldu. Yapılan uyarılar bazı ticari taksi şoförleriden şu vatandaşlarımızdan gelen şikayet ve taleplerden;

Valilikten yapılan açıklamaya göre vatandaşların şu şikyetlerde bulunduğu belirtildi; kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu.

Yapılan açıklamada vali tarafından kanun düzenini sağlamak amacıyla koyulan emirlere aykırı davrananlara üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilebileceği belirtildi. Ayrıca toplu taşıma araçlarında tütün mamulü tüketen kişiye idari para cezası verilirileceği de açıklamada yer aldı.

Karayolları Trafik Kanununun Tedbirsiz ve saygısız araç sürmemaddesine istinaden; Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca rülmesi, arlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberlme cihazlarını kullanması yasaktır. Bu madde hükümlerine uymayanlar 1.800.000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.” hükümleri bulunduğu söylendi.

Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacağı, gerekli güncel idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Bilecik Valiliği, bazı esnaf, işletme ve firmaların son zamanlarda dövizde ve piyasalarda meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek ürünleri ve hizmetlerine fahiş fiyatlar uygulanmasının, bazı ürünlerinde kara borsaya düşürülmeye çalışılmasının önüne geçmek ve kamu oyunu bilgilendirmek amacıyla Haksız Fiyat  Artışı Genelgesi yayınladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam