“Vatandaşlara ALO 181 hattını kullanmayı öneriyorum”

“Vatandaşlara ALO 181 hattını kullanmayı öneriyorum”

“Kentsel Dönüşüm ve ’ALO 181’ konuları önemli”

Müdür Akat, yaptığı açıklamada Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün kendisine has, deprem yönetmeliği ile alakalı bir Kentsel Dönüşüm Projesi olduğunu ve bunun belediye tarafından hazırlanan Kentsel Dönüşüm Projesi ile karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda diğer bir rahatsız olduğu konuyu da aktaran Akat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan ve vatandaşların pek fazla bilgi sahibi olmadığı ALO 181 hattı olduğunu ifade ederken, “ Bakanlığımızın her türlü bilgi alma ve şikayet için açmış olduğu bir hizmet var. ALO 181, vatandaşlarımızdan kurumumuzla ve sorumlu olduğumuz tüm iş ve işlemlerle ilgili her türlü şikâyet ve ihbarda bulunabilecekleri ayrıca her türlü bilgiyi yetkili ağızlardan öğrenebilecekleri ALO 181 hattını kullanmalarını öneriyoruz.” İfadelerinde bulundu.

Akat, bu kapsamda gelen şikâyetleri en kısa zamanda takibe aldıklarını ve en geç 15 gün içerisinde mutlaka şikâyet ile ilgili gereken icraatı yapmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

“ Binalarınıza yüksek deprem riski analizi yaptırın”

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından uygulanan 6306 Sayılı Kanunun, Belediye Kanununun 73. Maddesinden söz edilen Kentsel Dönüşüm konusundan farklı olduğu konusuna dikkat çeken Akat, “Vatandaşlarımızın oturduğu binaların yüksek risk analizini yaptırmasını istiyoruz. Binaları riskli çıktığı takdirde yıkıp yeniden yapmaları ya da güçlendirmeleri gerekecektir. Bu konuda halk arasında Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanuna istinaden Müdürlüğümüze başvurdukları takdirde 18 ay boyunca geri ödemesiz kira yardımı ya da yeni evleri için banka kredisi kullanmak istemeleri halinde faiz desteğinden yararlanabilmektedirler. İlimiz için 2014 yılı kira yardımı tutarı aylık 425 TL’dir. Faiz desteği ise, mesela bugün 10 yıl vadeli 100 bin TL bir konut kredisi kullandığınızda toplam geri ödemeniz 185 bin TL’yi buluyorsa, kentsel dönüşüm kapsamında aynı kredi için toplam geri ödemeniz 150 bin TL’yi geçmeyecektir. Ayrıca yeni yapacağınız bina için aklınıza gelebilecek tüm harç ve vergilerden muaf olunacaktır ki; bu da normal koşullarda her bir daire için 6 bin- 15 bin TL arasında bir avantaj sağlayacaktır. Kanunun bir diğer güzelliği ise; kiracıların bu kanun kapsamından yararlanabiliyor olmasıdır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam