Vekil Yağcı, Kazı Alanında İncelemelerde Bulundu

Vekil Yağcı, Kazı Alanında İncelemelerde Bulundu

Bilecik’te, bir vatandaşın apartmanının bahçesinde tesadüfen arkeolojik parçalar bulmasının ardından başlatılan kazıların bölgenin Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkarması ve yerleşim yerinin 9000 sene öncesinden kurulmuş olduğunun tespit edilmesi üzerine tüm gözler Bilecik’e çevrildi.

Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan bir kişinin, boş arazide gördüğü seramik parçalarını Arkeoloji Müzesi’ne bildirmesi sonucu geçen yıl sonunda başlatılan arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilerin ilk değerlendirme aşaması tamamlandı.

Kazılarda bulunan yanmış ahşap parçalarına, TÜBİTAK tarafından yapılan yaş tayini analizleri, yerleşmenin günümüzden 9000 sene önce kurulduğunu gösterdi. En az 500 sene boyunca kesintisiz yaşamın devam ettiği değerlendirilen yerleşmede taş ve kemikten yapılmış çeşitli aletler bulundu.

Yerleşmede ortaya çıkarılan mimari kalıntıların, Batı Anadolu’daki ilk köy yerlerinden birine ait olduğu, kazıda bulunan seramik parçalarının da bölgedeki ilk seramik örnekleri olarak tanımlandığı ifade edildi.

Kazıların tarih öncesi döneme ışık tuttuğunu dile getiren AK Parti Milletvekili Selim Yağcı, kazı alanında incelemelerde bulundu. Konuyla ilgili Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan’dan bilgiler alan Yağcı, çalışmanın kente kazandıracağı öneme değindi.

Yağcı, gezi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Bilecik’in M.Ö. 4 bininci yıllarda kurulduğu iddia edildiğini söyledi.

Buna ilişkin belgelerin bulunduğunu dile getiren Yağcı, ”2013 yılında yapılan çalışmalarla burada 8 binli yıllara ait bulgular ortaya çıktı. Bunların gerçekleşmesi zaman aldı. Bu yıl içinde bakanlık, üniversite, müzeler genel müdürlüğü iş birliğiyle bir kazı başladı. Dünyaya ışık tutacak bir tarihi alanın olduğu işaret edildi. Emeği olanları kutluyorum. Eminim çok makaleler yazılacak ve Bilecik’in ismi dünya genelinde duyulacak. Şehrin turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Belki burası çok önemli tarihi bir SİT alanı olacak. Dünyanın her yöresinden ziyaretçi olacak. Biz de siyasi irade olarak gerekli destekleri vereceğiz.” görüşlerini aktardı.

Diğer yandan, Milletvekili Yağcı’ya inceleme çalışmalarında İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk ve İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Kocabıçak eşlik etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam