VEKİL YAĞCI’DAN TBMM’DE “ŞİFALI PİLAV” İKRAMI

VEKİL YAĞCI’DAN TBMM’DE “ŞİFALI PİLAV” İKRAMI

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Mecliste Bilecik’in fethinin 723. yıl dönümü dolayısıyla “şifalı pilav” ikramında bulundu.

Yağcı, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Bilecik’in fethinin önemine işaret ederek bu fethi canlandırmak, gelenekleri ortaya koymak adına bugün bir etkinlik yapmak istediklerini söyledi.

Osmanlı döneminde yaylaya çıkarken ve dönüşte, iki kez toyun toplandığını anlatan Yağcı, her obanın, bölgesinden bulgur, kuzu, keçi getirerek pilav pişirildiğini, dualar eşliğinde hep beraber bu pilavın tüketildiğini aktardı.

Söğüt törenlerinde 741 yıllık geleneği devam ettirdiklerini kaydeden Yağcı, “şifalı pilav” ikramıyla insanlar arasında birlik ve beraberliği sağladıklarını dile getirdi.

Bir ve beraber oldukça, herkesin katkısıyla şifalı pilav kaynatıldığı sürece daha nice yüzyılların hep birlikte yaşanacağını ifade eden Yağcı, “Anadolu da Yörük Türkmen birliğini kurarak, İstanbul’un Fethinden, 3 kıtada hüküm süren bir cihan devletinin, Osmanlı İmparatorluğunun doğumuna vesile olan, Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik Milletvekili olarak Bilecik’in fethinin 723. Yıl dönümü münasebetiyle söz almış bulunuyorum.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

Anadolu’yu ebedi Türk yurdumuz olarak muhafaza etmek, insanımızı refah ve güven içinde yaşatmak, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için var gücümüzle hep birlikte çalışıyoruz.

Anadolu Türk tarihinde kilit rol üstlenen nadir şehirlerden birisi olan Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik Milletvekili olmanın haklı onurunu yaşıyorum.

Millî mücadele tarihimizde Bilecik Görüşmelerine ve TBMM ordularımızın ilk zaferlerine ev sahipliği yapmasıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçen “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” sözleriyle onurlandırdığı şehrimin Anadolu Türk birliğinin kuruluşunda üstlendiği misyonu sizlerle paylaşmak istiyorum. 1299 da Bilecik’in Fethi ile Osmanlı Devleti kurulmuş, Osmanlı Çınarının gölgesinde ecdadımız kıymetli hazinemiz olan dünyaya örnek teşkil eden devlet nizamı ve milletimizin birlik, beraberliği vücut bulmuştur.

Anadolu’yu ebedi Türk yurdu olarak muhafaza etmek, insanlarımızı refah ve güven içinde yaşatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu düşüncelerle Sultan Alparslan’dan Ertuğrul Gazi’ye, Şeyh Edebalıdan Dursun Fakı’ya, Osman Gazi’den Hayme Ana’ya, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal’e bu topraklara damgasını vuran, birlik ve beraberliğimiz için mücadele etmiş tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nden 228 yıl sonra, 723 yıl önce bugün 1299 da Bilecik Şeyh Edebali’nin manevi önderliğinde Osmangazi’nin askeri dehasıyla fethedildi. 1299 Bilecik’in fethi Anadolu Türk birliğinin yeniden kurulması adına Malazgirt zaferinin tamamlayıcısı olması adına bir milattır.

Bizim tarihimizde kolay kazanılmış zafer yoktur. Şeyh Edebali’nin “Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilemez. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini unutmayasın.” Sözünden aldığımız ilhamla çalışıyoruz. Ertuğrul Gazi’nin hayalini Osman Gazi Han gerçeğe dönüştürdü.

Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerimiz maziden atiye bir geleneğin yaşatılması, değerlerin genç kuşaklara aktarılması adına Türkiye’de gerçekleştirilen tüm törenlerin Kırkpınar’ı dır.

Türkiye’de gerçekleştirilen Yörük Türkmen Şölenlerinin Kırkpınar’ı kabul ededilen ERTUĞRUL GAZİYİ ANMA TÖRENLERİNİN 741.sini  10-11 EYLÜLDE gerçekleştireceğiz. Diriliş Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecikli hemşehrilerim adına tüm Türkiye’yi bu kutlu Toy’umuza davet ediyorum.

GENÇLERİMİZE EN BÜYÜK MİRASIMIZIN EBEDİ VATANIMIZ ANADOLU’YA VURDUĞUMUZ MÜHÜRLERLE ONLARI TANIŞTIRMAK OLACAĞINA İNANIYORUM.

Bizim medeniyetimiz kökü hoşgörüye, adalete dayalı bir fetih medeniyetidir. Tarih, fethettiğimiz bütün beldelerde güveni, huzuru ve refahı hâkim kılmak için milletçe verdiğimiz büyük mücadelelerin şahididir.

BACIBEY Hayme Ananın “Bu topraklar bizim son durağımız olsun hayali; bugün Türkiye Cumhuriyetinde bizim gerçeğimiz oldu. Bizim gerçeğimiz çocuklarımızın rüyası olmasın” diye Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 20 yıldır canla başla çalışıyoruz

Bugün Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu birlikteliğin anahtarı 723 yıl önce Bilecik’in Fethine imza atan, Anadolu da Yörük Türkmen birliğini sağlayan kurucu felsefede saklıdır. Malazgirt’ten başlayıp kadim başkentler İznik’e ve Konya’ya, ardından Bilecik’ten başlayıp Bursa, Edirne ve İstanbul’a ve nihayet edebi başkent Ankara’ya kadar uzanan bu uzun yürüyüş içerisinde mücadeleler silsilesinde nice zaferler ve sevinçler yanında, nice hüzünler de var.

Cumhuriyetimizin 100. yılı da bizim, İstanbul’un fethinin 600. yılı da bizim. Malazgirt Zaferinin 1000. yılı da bizim, Hicret’in 1500. yılı da bizim. Geçmiş bizimse, gelecek de bizim.

Bu duygularla bir kez daha Bilecik’in fethinin 723. Yılı vesilesiyle Anadolu’yu ebedi vatanımız haline dönüştüren şehitlerimizin hepsini, Ertuğrul Gaziden bugüne istiklal sancağımızı yücelten tüm kahramanları şükran ve minnetle anıyorum.” diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Yağcı, TBMM basın koridorunda geleneksel şifalı pilav ikramında bulundu.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

Bir 7 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam