VELİLER UYARILDI; “BAĞIMLILIK ÖNLENEBİLEN BİR HASTALIKTIR”

VELİLER UYARILDI; “BAĞIMLILIK ÖNLENEBİLEN BİR HASTALIKTIR”

Bilecik Anaokulu Girişimcilik Projesi kapsamında öncülüğünü Anaokulu öğretmeni Ayşe Avseven ve Gönül Koç Şahin’in yaptığı “Bağımlı Olacağınız Tek Şey Hayatınız Olsun” adlı çalışma doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube TUBİM sorumlusu Ebubekir Lafcı madde bağımlığı ile ilgili seminer düzenledi. Bilecik Anaokulu konferans salonunda düzenlenen programda öğrenci velilerine çocukların kendilerini uyuşturucu maddelerden nasıl koruması gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Avseven, “Türkiye’de ve dünyada hızla alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranları artmakta, maddeye başlama yaşları ise tüyler ürpertici bir şekilde düşmektedir. Kişinin, bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını yok eden, insanı insan olmaktan çıkartan uyuşturucu maddelerle mücadele etmek geleceğimiz olan çocuklarımızı bu maddelerden korumak ancak bilinçli çocuklar yetiştirmekte mümkündür. Bizler Girişimcİlik Ekibi olarak Bağımlı olacağınız tek şey hayatınız olsun” sloganıyla yola çıktık. Girişimcilik ekibi ve TUBİM sorumlusu Ebubekir Lafcı ile bu konunun hassasiyetini siz sevgili velilerimizle paylaşmak istedik.” ifadelerinde bulundu.

“Çocuklarımızın yanında sigara dahi tüketmeyelim”

İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube TUBİM sorumlusu Ebubekir Lafcıı, uyuşturucu madde kullanımının çok küçük yaşlara düşmesiyle beraber anne ve babaların bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Küçük yaştaki çocukların anne ve babalarını rol model alarak davranışlarını geliştirdiklerini belirten Lafcı, “Özellikle küçük yaştaki çocuklarınızın yanında sigara tüketmeyin. Çünkü çocuklar anne ve babasını model alır. Hiçbirimiz evlatlarımızın uyuşturucu madde, alkol veya sigara kullanmasını istemeyiz. İstemediğimiz şeyleri de çocuklarımızın yanında yapmamamız lazım.”dedi.

“Aileler çocuklarını mutlaka kontrol etmeli”

Çocuklarının madde kullandığını anlayan ailelere de önerilerde bulunan Lafcı, “Dünyanın belki de en zor iş anne ve baba olmak. Aile çocuğuyla olan dengeyi çok iyi sağlamalı. Aile özellikle çocuğunu uzaktan izleyerek kontrol etmeli. Çünkü çocuk izlendiğini, takip edildiğini, eşyalarının arandığının farkında olursa bu sizi ondan uzaklaştırabilir. Onu arkadaş çevresinden uzaklaştırmaktan çok yeni arkadaşlıklar edinmesini sağlamanız lazım. Kötü olduğunu düşündüğünüz arkadaşından çocuğunuzun birden uzaklaşması çok kolay olmayabilir. Çocuğunuz yeni arkadaşlar edinene kadar onun eksikliğini isiz doldurabilirsiniz. Ona boş zaman bırakmamaya çalışın. Eğer arkadaş çevresini değiştiremiyorsanız iyi arkadaşlıklar edinebileceği kurslara yazdırabilirsiniz. Hem onun zamanını daha iyi değerlendirmelisiniz” ifadelerinde bulundu.

“Bağımlılık; kişinin fiziksel, duygusal ve psikolojik durumuna göre, maddenin cinsine, miktarına, alınma şekline göre ve alınma sıklığına göre değişir.”ifadelerinde bulunan Lafcı, madde kullanımın ilk seferinde dahi ölümle sonuçlanacağını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü olarak madde bağımlılığıyla savaşmak için son derece büyük çaba gösterdiklerini belirten Lafcı, özellikle genç yaştaki bireyler ve velilere bilgilendirme yapmanın yanında küçük yaştaki çocuklar da çığlık atmayı öğreterek kendilerini çeşitli tehlikelerden korumanın yollarını öğrettiklerini ifade etti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam