• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YILIN SON İL KOORDİNASYON TOPLANTISI

YILIN SON İL KOORDİNASYON TOPLANTISI

Bilecik İl Koordinasyon Toplantısı İl Özel İdare Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Vali Tahir Büyükakın’ın bulunmaması nedeniyle toplantıya Bilecik Vali Vekili Mehmet Taşdöğen başkalık yaptı. Kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların temsilcileri ile kurumların il müdürlerinin katıldığı yılın son toplantısında kurumlar yaptıkları ve yapacakları yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

Yılın son İl Koordinasyon Toplantısının açılış konuşmasını yapan Bilecik Vali Vekili Mehmet Taşdöğen; “İlimizde 2017 yılında 514 tane proje uygulanmaktadır. Dönem sonu itibariyle 179 tanesi bitirilmiş 269 adetin de çalışmalar devam etmektedir. 40 adeti henüz ihale aşamasındadır. 82 tanesinde de değişik sebeplerle başlanmamıştır. Bu projelerin toplam tutarı 1 657 085 000 (bir milyar altıyüzelliyedi milyon 85 bin) dir. 2017 yılında tahsis edilen toplam ödenek miktarı 383 375 000 TL’dir. Dönem sonunda kadar toplam 145 321 000 TL harcanarak %38 gerçekleşme sağlanmıştır.” İfadelerini kullanarak yatırımcı kuruluşları ve kurumları açıklamalarını yapmak üzere tek tek kürsiye davet etti.

Yapılan yatırımlar hakkında açıklamalar yapan Karayoları 14. Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu;  “Toplam 4705 km yol ağımız var. Bunlardan sorumluluk ağımız içerisinde olan Bilecik İlin de ise 457 km yol ağımız bulunuyor. Bilecik’te 10 adet proje çalışmamız devam etmektedir. Yenişehir – Bilecik yolunda çalışmalarımız devam ediyor. 100 km’li bölünmüş yol projemiz var burada. Doğalgaz, elektrik, su ve Telekom hatlarının bölgeden geçmesi bizi bekletiyor. Bu kurumlarla da beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Bir diğer yolumuz Gölpazarı- Yenipazar yolu. Burada yolun toprak işlemesi bitmek üzere önümüzde ki yıl temmuz ayında yolu açmış olacağız.” İfadelerini kullandı.

Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü yapılan yatırımlarla ilgili olarak; “İşletmeye açılan alan 162 bin dekar, inşaat aşamasında olan 45 bin dekarlık azarımız bulunmakta. Hidroelektrik Santralleri olarak toplam 8 projemiz bulunmakta. Bunlardan 3 tanesi işletmektedir. 1 ihale diğer 4 projemiz de planlama aşamasındadır.  Toplamda 7 tane baraj tamamladık.  20 tane sulama tesisiyle 76.135 dekar alan sulanmakta. 21 adet taşkın tesisi tamamlandı. 3 tane gölsuyu projemiz var toplam tutarı 22 Milyon TL tutarında. 2017 yılında yatırım planında yer almakta olan projelerimiz; 1017 Mega Projesi kapsamında 16 tane işimiz bulunmakta. Proje maliyeti 296 Milyon TL tutmakta. Bunlardan bir tanesi tamamlandı, 10 tane inşaat, 3 tane proje, 2 tane planlama aşamasındadır. Bilecik Gölpazarı Akçay Göleti tamamlanmıştır. Salacabey Göleti 100 gün içerisinde bitecektir. Bilecik Demirhanlar Göleti %35 seviyesinde çalışmalar devam etmektedir. Bayırköy Göledi %82 seviyesinde neredeyse tamamlanmıştır. Pazaryeri Dereköy Göleti %69 seviyesinde devam etmekte. İnhisar Tabrak Göledi %70’li fiziki gerçekleşme söz konusu. İnhisar Çaltı Göleti fiziki gerçekleşme %82 düzeylerinde. Osmaneli Soğcakpınar Göleti şu an itibarile gövde dolguları devam etmekte %55’lik bir kısmı devam etmektedir. Bilecik Merkez Elmabahçe Göleti yeni başladığımız bir proje. Ulaşım yolu imalatları yapılmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Devlet Demir Yoları 1. Bölge Müdürü Yardımcısı Ahmet Eraslan İl Koordinasyon Toplantısında yaptığı açıklamada; “ Toplam proje sayımız 23 toplam proje tutarımız 213.488.000 TL’dir. Biten proje sayımız 8, devam 4, ihale aşamasında 4 projemiz var. Bozüyük’te üst geçit çalışmalarımız devam etmekte. Bilecik İstasyonun cebe aydınlatması devam etmektedir.” diyerek kurumun yaptığı yatırımlar hakkında bilgiler aktardı.

İller Bankası Eskişehir Bölge Müdürü Murat Karaçam yapılan yatırımlarla ilgili olarak; “4 projeyle belediyelerimize hizmet sunmaya devam etmekteyiz. Proje tutarlarımız 18 Milyon TL civarındadır. Gölpazarı İçme suyu ve Kanalizasyonu Projesinde %89’u tamamlanmış durumda.  Firmayla yaşadığımız bir sıkıntı var Gölpazarı’nda kalan kısımla ilgili bir değerlendirme yapılacak. Gölpazarı Belediyemizin de sıkıntısı var bu konuda. Söğüt, Vezirhan, Osmaneli ve Bilecik Merkezde çalışmalarımız devam etmekte.” ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü Mustafa Bulut açıklama yaptığı sırada Tarım İl Müdür Hacı Dursun Yıldız aldığı söz hakkıyla, ormanı korurken çiftçilerin de korunması gerektiğini belirtti. Yıldzı; “Doğayı korurken çiftçilerimizi de korumamız gerekiyor. Çünkü yapan hayvanları yiyecek aramak için çiftçilerimizin bir yıl boyunca yetiştirdiği ürünü talan etmekte. Bu duruma engel olabilmek için ormanlara yapan meyveleri, yemişler ve hayvanların tüketebileceği bitkiler dikilmeli” ifadelerini kullandı. Buna karşılık Bulut; “Bu konuda projelerimize başladık Bilecik’te de devam etmekte. 1 Milyon adet meyve fidanı diktik. Özel olarak desteklemeler de yapabiliriz.” Dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Kuzey Anadolu MTA Balıkesir Bölge Müdür Vekili Mehmet Aksu yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada; “ Bilecik Gölpazarı Çiftlik bölgesinde jeotermal kaynak arama çalışmalarımız oldu. Burada yapılan sondajda 798 metre derinliğe kadar indi ancak akışkan gelişi sağlanmadı. Söğüt Küre’de ise 787 metreye kadar inildi maalesef burada da akışkan gelişi sağlanamadı. Bu çalışmalarımızda sonuçlarımız olumsuz olmuştur ” Açıklamalarında bulundu.

Mehmet Aksu’nun açıklamaları sonunda Gölpazarı Kaymakamı Kadir Duman yönelttiği soruda Gölpazarı Hüyük köyüyle ilgili düşünülen çalışmaları sordu. Aksu verdiği cevapta: “bu sahalarda zemin etüdü sondaj çalışmalarına uygun olmadığı için girişimde bulunmak mümkün görülmüyor.” dedi.

Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklamada Bilecik’in yolcu kapasitesinin 234, Bozüyük’ün ise 148 olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamaların ve sorulan soruların ardından Bilecik’in son İl Koordinatör Toplantısı sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam