14 MART SAĞLIK HAFTASI

14 MART SAĞLIK HAFTASI

 

  Tabipler Odası Başkanı Dr. Ethem Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de, 14 Mart 1827 yılında 'Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane -i Amire' adlı tıp okullarının açıldığını ve bu okullarda modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edildiğini ifade etti.

14 Mart ''Tıp Bayramı''nın da ilk kez 14 Mart 1919'da 1. Dünya Savaşında, İstanbul'un işgali sırasında, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak kutlandığını belirten Dr. Dağlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Çanakkale Savaşı yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinin tümünün cephede kahramanca şehit olması sebebiyle, o yıllarda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi hiç mezun verememiştir. Biz her zaman şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Günümüze kadar gelen bu kutlamalar, 14 Mart gününün içinde bulunduğu haftayı kapsayacak şekilde 'Sağlık Haftası' olarak kutlanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakarca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan, insanların sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı gösteren,  bu kutsal mesleğin icrasında yurttaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümüne yönelik olağanüstü çaba sarf eden, insanı yaşatmayı, acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, tüm sağlık çalışanlarımızı insan üstü gayretinden dolayı kutluyorum. Bir nefeslik sıhhatin bile değerinin ölçülemeyeceğinin bilincinde olarak; bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren sağlık çalışanlarımızın 'Sağlık Haftası'nı ve 14 Mart 'Tıp Bayramı'nı kutlarım.''

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam