16 YILDIR YÜRÜYEREK TÜRKİYE’Yİ GEZİYOR

16 YILDIR YÜRÜYEREK TÜRKİYE’Yİ GEZİYOR

Bilecik Belediyesi arkeologu Umut Özdemir'in eşlik ettiği Özdayıoğlu, ilk olarak Şeyh Edebali Türbesini ziyaret etti. Muammer Özdayıoğlu’na, türbenin geçmişi ve türbe etrafı bulunan mimarı eserler ve daha sonra Bilecik Belediyesi bahçesinde bulunan tarihi Bilecik resimleri, 2. Abdülhamit zamanında yapılan tarihi Saat Kulesi  tarihi hakkında bilgi alan Muammer Özdayıoğlu, Söğüt ilçesinde bulunan tarihi yerleri gezmek üzere yola çıktı.

  TÜRKİYE YÜRÜYEREK GEZMEDİĞİ 3 İL KALMIŞ

  Yıllardır yaptığı Türkiye ve son Bilecik gezisi hakkında İHA muhabirine açıklama yapan Muammer Özdayıoğlu, 1999 yılından bu yana Anadoluyu yürüyerek gezdiğini söyledi. 78 vilayet, 2 binden fazla ilçe, belde, köy gezdiğini belirten Muammer Özdayıoğlu, “Buralardan edindiğim bilgilerle kitaplar yazdım. İnsanlar Anadolu'muzu öğrensinler, eski medeniyetleri öğrensinler, hem tarihi hem sosyal durumlarını şuan ki. Notlar alarak bir takım bilgiler, belgeler toplayarak bir araya getirdim. Yazın bu şekilde geziyorum. Kışın oturup onları kitaplaştırmaya çalışıyorum. Kendime böyle bir yön verdim, hayatıma yaşam tarzı edindim. Keşke gençlerimizde yapabilse memleketimizi öğrenseler” dedi.

  16 YILDA YÜRÜYEREK 55 BİN KİLOMETRE YOL YAPMIŞ

  Şuana kadar 55 bin kilometre yol yaptığını söyleyen Muammer Özdayıoğlu, sözlerine şöyle devam etti.

  “1999 yılından bu yana bu yılı saymıyorum 55 bin kilometre yol yaptım. Ama tamamı yürüyüş olmaz, çünkü otobanlarda maalesef bizim yollarımızda bisiklet için motosiklet için yaya için öyle ayrı bir bölüm yok. Oralarda mecburen otostop falan yapmak zorunda kalıyorum. Bilecik'e 2004'te gelmiştim. Ama bu kadar gelişmemişti o zaman. Şimdi çok daha iyi buldum. Bunca gezdiğim iller içinde en beğendiğim il, bunu ayrım yapabilmek çok zor. Ülkemizin her bir karışı ayrı bir tarih ayrı bir güzellik. Gerek insanlarıyla gerek tarihiyle gerek coğrafyasıyla fevkalade güzel bir ülkede yaşıyoruz. Ne mutlu bizlere. Gezmediğim Siirt, Şırnak, Hakkari. Oralara gitmeyi de düşünüyorum. Güneydoğuda gezmediğim bazı yerler var. Tarih ve antik kentler var. Oralara da gideceğim inşallah. Bundan sonraki duraklarım, Söğüt yolu ile Eskişehir'e gideceğim. Oradan tarihi Firik yolundan o şekilde öyle devam edeceğim”.İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam