Açılış Tarihi Belli Değil
admin • 17 Ağustos 2013 20:32:28 
Açılış Tarihi Belli Değil

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi çalışmalarını incelemek üzere Bilecik’in Osmaneli İlçesine gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve yüklenici firma yetkilileriyle toplantı yaptı. AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz’ın yer almadığı toplantıya AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş ise sonradan katıldı.

Toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan ve soruları yanıtlayan Bakan Yıldırım şunları aktardı:

“Aylık toplantımızı şantiye toplantımızı gerçekleştirdik. İstanbul’da Marmaray toplantısını yaptık. Köseköy’de Köseköy-Gebze kesimi ile ilgili toplantı yaptık. Burada da Osmaneli şantiyesinde İnönü-Köseköy arasındaki bölüm yani 106 km’lik bölümün ilerleme çalışmalarını değerlendirdik. Sonuç, program planladığımız tarzda devam ediyor. Tabi ki işlerde bazen ön görülmeyen gecikmeler, aksaklıklar olabiliyor. Ama bunlar bizim programın genelini aksatacak hedeflerimizi değiştirecek bir durum değil. Öyle durumlar olursa da zaten tedbirler alıyoruz. Bir iki tane buna benzer konu var. Karar verilmesi gereken konular var. Onların kararını da verdik. Arkadaşlarımız o verilen kararlar doğrultusunda çalışmaları yürütecekler. Yani endişe edecek bir şey yok projeyle ilgili.”

 

Marmaray ve Hızlı Tren Projesi Aynı Tarihte Açılmayacak

 

‘30 Eylül’de İstanbul’a gidebileceğimiz mi?’ diyen bir basın mensubunun sorusu üzerine Bakan Yıldırım, “Öyle bir şey yok. Şimdi biz tarih şöyle telaffuz ettik. 29 Ekim itibariyle biz işlerimizi bitirmeyi hedefliyoruz. Ama biliyorsunuz 29 Ekim’de Marmaray’ı açacağız. Marmaray başlı başına büyük bir proje, asrın projesi. Ama o kadar önemli bir diğer büyük projede Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi, 533 km. Şu vadi dile gelse de burada yapılan işleri anlatsa. Burada da bir şeyimiz yok. Hedefimiz 29 Ekim’de hattı hazır hale getirmek. Ama daha önce de ifade ettik burada da ifade edeyim, kafalar karışmasın. Aynı tarihte açacak değiliz. Çünkü bu 2 büyük proje bir günde açılacak proje değil. Önce Marmaray’ı açacağız ondan sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın uygun olduğu en uygun olduğu tarihte de bu projeyi açacağız ama biz hazır olmanın derdindeyiz. Projeyi hazır yapacağız, sonra açılış. Bunu bir netleştirelim. Sonra 30 Eylül 29 Ekim ne oldu filan. Asıl olan açılış tarihidir. Açılış tarihi şu anda bu senenin içerisinde. Tarih 29 Ekim’de başlar pencere 30 Aralık’ta kapanır. Bu pencere içerisinde uygun bir tarih seçilir, açılış gerçekleştirilir.” dedi.

 

Kaza kurbanı mühendislerin ismi tünellerde yaşatılacak

 

Bir basın mensubunun, bir kaynakta Bilecik’in dağlarında sıkıntı olduğu aşılmasının zor olduğunun belirtildiğini söylemesi üzerine ise Bakan Yıldırım, “Bütün dağlarda zorluk vardır yani. Bu dağlar kolay değil. Dağları aşmak ayrı bir iştir. En kolay şey hariçten gazel okumaktır. Yani işin içine girmeden, hiçbir tehlike yaşamadan zorluğunu görmeden kenardan bakıp şu iş olmuyor, bu iş olmuyor demek işin en kolay yanıdır.

Bakın iki tane kardeşimizi hayatlarının baharında bu projede kaybettik. Hiçbir kusurları yok. Trafik canavarı geldi onları bizden aldı, Ertan Bey ve Timuçin Bey. Yani orada yolu incelerken bir trafik canavarı geldi onların hayatına mal oldu. Arkadaşlarımızı bu vesileyle rahmetle anıyoruz ve inşallah bu arkadaşlarımızın isimlerini de orada hayatlarını kaybettiği tünellere vereceğiz. Bunun kararını da verdik. Onların hiç değilse ismini yaşatmak bir ölçüde bizim tesellimiz olacak.

 

‘Hiç sorun olmaması için hiçbir şey yapmayacaksın’

 

Onun için, sorunlar her zaman çıkar. Tünellerde de çıkar, viyadüklerde de çıkar, düz yolda da çıkar. Yaptığımız işin zorluğunu sıkıntılarını biliyoruz. Hiç sorun çıkmaması için hiçbir şey yapmayacaksın. Eğer oysa bizden istenen biz vatandaşa karşı sorumsuz olamayız. İşte yapacağız sorunlarda çıkacak, sorunları da çözeceğiz. Ölülerin sorunu yoktur bir tek. Biz ölülerin sorununun bilebilir miyiz? Şimdi bize öyle geliyor, sorunları yok, yatıyorlar. Ama onların dünyasına gitsek kim bilir ne sorunları var? O da ayrı mesele.

 

‘Projeyi karalamak isteyenlere fırsat vermeyin’

 

Onun için dışarıdan davulun sesi hoş gelir. Yani insanlar olayları değerlendirirken biraz daha hakkaniyetle, adaletle, moral bozan değil korku-endişe üreten değil umut aşılayan heyecan aşılayan Türkiye büyük bir projeye kavuşuyor. 50 yıllık rüyasını gerçek oluyor. 150 yıllık Marmaray projesi gerçek oluyor. Öyle bir bakış açısından hiç kimse bir şey kaybetmez. Arkadaşlarımızın desteğe ihtiyacı var. Moral desteğine ihtiyacı var. Çok büyük fedakarlıkla çalışıyorlar. Siz görüyorsunuz. En yakın gören sizlersiniz. Benim sizden özellikle ricam projeye sahip çıkın. Projeyi küçültmek isteyen, projeyi karalamak isteyenlere de lütfen fırsat vermeyin. Benim söyleyeceğim bunlar.” şeklinde konuştu.

Bursa ve Antalya Yüksek Hızlı Tren Hattıyla ilgili bir takım açıklamaların olduğunun sorulması üzerine Bakan Yıldırım şöyle cevap verdi:

“Bizim yüksek hızlı tren hattı projeleriyle ilgili 2023-2035 hedeflerimiz var. Yakın vadede yapılan işler belli. Başlanan işler Ankara-İstanbul. Eskişehir-Konya bitti. Ankara-Konya bitti. Ankara-Eskişehir bitti. Eskişehir-İstanbul etabı Bilecik-Sakarya-Kocaeli-İstanbul bitecek bu sene sonu itibariyle. Devam eden Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattı. Bu devam ediyor. İkinci devam eden Ankara-İzmir hattının birinci kesimi yani Afyon’a kadar olan bölüm. Diğer kesimlerin de ihalesi bu yıl içerisinde yapılacak. Diğer bir konu da Bursa’dan Bilecik’e bağlanacak kısmı Bursa-Yenişehir kısmının yapım çalışmaları devam ediyor. Planladığımız hatlar da var. Ama Antalya’ya Afyon’a, Bursa’ya bunlar planlanan projeler. Fakat hemen başlaması söz konusu değil. 2023 hedefleri içerisinde 10 bin km yüksek hızlı tren projemiz var. Burada hepsini tek tek saymayacağım. Onların içinde yer alıyor. Şu anda bir de başlayan Konya-Karaman hattı başladı. Çalışmaları devam ediyor.”

Yenişehir-Bilecik yolu ilgili ise Bakan Yıldırım, “Yol ihalesi iptal edildi. Yeni ihale için KİK’e müracaat ediliyor, gün alınıyor. O ihale tekrarlanacak. Yapacak bir şey yok.” dedi.

 

Dikenli Boğaz Eylül’de bitecek

 

Bilecik’le ilgili çalışmalardan da söz eden Bakan Yıldırım açıklamalarına şöyle devam etti:

“Dikenli boğaz yani Vezirhan-Gölpazarı yolu. 7 km’lik yol, bunun da başına bir takım işler geldi, mevzuat hukuk, mahkeme filan. Bunlarda gecikti. 4,5 km’si şu anda trafik hizmeti veriyor. 2,5 km’de de yoğun bir çalışma var. Yani eylül ayı sonunda en geç tamamında geçiş rahatlıkla sağlanmış olacak.

Gölpazarı-Yenipazar yolu 34 km. Bunun da ihalesini yaptık. Şantiyesi kuruldu. Şu anda arazide çalışmalar başladı.

Bilecik Yeni Terminal Kavşağı, Belediye Başkanımızın da özellikle üzerinde durduğu bir projedir. Kavşak yapımı çalışması orada da devam ediyor. Bu da Eylül sonunda tamamlanmış olacak. Vezirhan-Gölpazarı yolu satıh kaplamalı olarak tamamlanıp trafiğe verilecek.” ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments