“Amacımız Kazaları En Aza İndirmek”

“Amacımız Kazaları En Aza İndirmek”

 

“1 yılda 3 bin 750 kişi kazalar sonucu hayatını kaybetti”

 

Son yıllarda trafiğin inanılmaz bir hal aldığını ifade eden Müdür Karabıdak, “2012 yılı değerlerine göre ülkemiz genelinde 3 bin 72 ölümlü trafik kazasında 3 bin 750 kişi hayatını kaybetmiş, 150 bin 431 trafik kazasında 268 bin 12 kişi yaralanmış ve 208 binden fazla maddi hasarlı kazada 582 milyon 921 bin TL maddi hasar meydana gelmiştir.

İlimizde ise 8 ölümlü trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 537 yaralanmalı kazada neredeyse bin kişi yaralanmış ve 566 maddi hasarlı trafik kazasında 2 milyon 695 bin TL maddi hasar meydana gelmiştir.

 

‘Yollarımız 24 saat kontrol altında’

 

Yollarımızın ve yol kullanıcılarının can ve mal güvenliği, gerek şahısların gerekse devletimizin maddi ve manevi zararlarının en aza indirilebilmesi açısından yollarımızın 24 saat süre ile kontrol altına alınması ve kazaya neden olabilecek kural ihlallerinin tespit edilerek cezalandırılması ile sürücüler üzerinde algılanan yakalanma hissi duygusunu arttırılması hedeflenmektedir.

Bu bahisle mevcut radar cihazlarının gerek sabit gerekse seyir halinde çalıştırılması düşünülmüş ve yapılan denetlemelerde yol kullanıcılarının hızlı gitmesinin yanında şerit ihlali, hatalı solama, yanlış şeritte seyretme, emniyet kemeri kullanmama, telefonla konuşma gibi sonucu vahim olabilecek kural ihlalleri yaptıkları tespit edilmiştir. Kazaların önlenmesi ve yollarımızın daha güvenli hale getirilmesi açısından ekiplerimiz tarafından sorumluluk bölgemizde bulunan tüm yollarımızda sabit ve seyir halinde olmak üzere ve 24 saat esasına göre 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında tüm kural ihlallerine karşı tespit ve değerlendirme sürecine geçilmiştir.

Sürücülerimizin seyir halinde iken daha dikkatli ve kurallara uygun hareket etmelerini sağlamak açısından radar cihazlı ekip araçları ile sabit ve seyir halinde elektronik denetleme uygulanacak; kural ihlali tespit edilen sürücüler durdurulmak suretiyle yüzüne karşı idari trafik para cezası işlemi uygulanacağı gibi Karayolları Trafik Kanununun 116. Maddesine göre doğrudan plakasına idari trafik cezası uygulaması da yapılacaktır.” dedi.

 

“Kazaları en aza indirmeye çalışıyoruz”

 

Yol kenarlarına EDS ile ilgili tabelalar koyduklarını belirten Müdür Karabıdak, sürücülerin daha dikkatli, yolların da daha güvenli olması için bu tabelaları koyduklarını söyledi. Radar cihazlarını araç dışından da kontrol edebildiklerini kaydeden Müdür Karabıdak şöyle devam etti:

“Radar cihazlarımız tamamen dijital kayıt yapıyor kamera sistemiyle. Bunu bilgisayarlarımıza aktarmak suretiyle yasal süre içerisinde muhafazasını yapıyoruz. Bu süreçte de bilgisayar üzerinden de değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Buradaki amacımız vatandaşımızı bilgilendirmek, ortak bir çalışma yollarımızdaki kazalarımızı en aza indirmek için ki son yıllarda güzel başarılar elde edildi kazaları aza indirmede. İnşallah bunu daha yüksek seviyelere çıkaracağız. Hedeflerimiz hiç kaza olmaması ama biz en aza indirmek için gerekli çalışmalarımızı yapacağız.”

Açıklamasının ardından Müdür Karabıdak, radar cihazları hakkında bilgi verdi. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam