ARTIŞTA BİLECİK İLK SIRADA
admin • 29 Ocak 2011 12:28:44 
ARTIŞTA BİLECİK İLK SIRADA

Bilecik hızla gelişiyor ve değişiyor. Bu gelişimin en büyük göstergelerinden biri olan nüfus artışı TÜİK- Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tescillenmiş oldu. 

Belediye Başkanı Selim Yağcı Türkiye İstatistik Kurumunun 2010 yılı verilerini değerlendirdi. Başkan Selim Yağcı değerlendirmesinde Bilecik'teki nüfus artışının şehrin değişiminin en büyük göstergesi olarak ifade etti. Bu artışın dengeli olarak devam ettiğini vurgulayan Belediye Başkanı Selim Yağcı, nüfus artışına paralel olarak Belediye’nin gelirlerinin artacağını ve hizmet potansiyelinin genişleyeceğini kaydetti. Dolayısıyla bu artışla birlikte Bilecik'in büyümesini gören yatırımcılarında yatırım noktasında talepte bulunacağını söyleyen Başkan Selim Yağcı, Bilecik'i güzel günler bekliyor  değerlendirmesinde bulundu.

 

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Selim Yağcı: “Bilecik son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim süreci yaşamakta. Bunu son yıllarda nüfusumuzun artmasıyla tescil etmiştir. Geçen sene  incelendiğinde nüfusu en hızlı artan ikinci ildik ve nüfusumuz 47 bin civarındaydı. Birinci sırada Çankırı vardı. Bu yıl ise Türkiye ortalamasına baktığımızda nüfusu en hızlı artan yerleşim yeri olarak ilimiz gözükmektedir. Geçen yıl birinci sırada olan Çankırı da arka sıralara düşmüştür. Bu da gösteriyor ki Bilecik’teki ilerleme, değişim ve gelişim bilinçli bir ilerlemedir. Açıklanan verilere göre nüfusumuzun 62.320 kişi olduğu tespit edilmiş. İl nüfusumuzun ise 225 bin civarıdır. Hedefimiz nüfusumuzu 100 bin’e çıkarmaktır. Tabi bunu sadece kuru bir nüfus büyüklüğü olarak görmü-yoruz. Şehircilik ve kentsel doku anlamında tüm verilerin aynı doğrultuda gelişmesi için çalışacağız. Bilecik’imizi gerek kent yapısı gerekse de nüfus yapısı açısından gelişmiş iller arasında görmek en büyük hayalimiz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam etmektedir.

Başka bir özellik de baktığımızda TÜİK verilerinde nüfusumuzun 21.951 kişisi 21-24 yaş aralığında. Yine 7184 kişisi 25-29 yaş arasında. Nüfusumuzun yaklaşık yarısı genç ve dinamik bir nüfus. Bu ilimizin geleceğinin ne kadar sağlam ve garantili olduğunun en büyük teminatıdır. Yarın, bugünden daha çok iyi olacaktır. 

HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments