Askerler katılmadı
admin • 30 Ekim 2010 14:14:03 
Askerler katılmadı

TÜRBAN nedeniyle günlerdir tartışılan Çankaya Köşkü’ndeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna asker ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılmadı. CHP’den sadece iki milletvekili Köşk’e gitti. Yüksek yargıdan ise Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Sayıştay Başkanı Recai Akyel davete katılırken, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Köşk’e gelmedi.

Yeni salonda ilk davet

Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün tadilatı tamamlanan tören salonunda ilk verilen davet, dünkü resepsiyon oldu. Üç yıl devlet erkanına gündüz eşsiz, sanatçılar ve sivil toplum örgütlerine gece eşli davet veren Gül, bu geleneğini dün eşi Hayrünnisa Gül’le birlikte tek resepsiyon vererek bozdu. Geleneğini bozmayan ise resepsiyona yalnız gelen Başbakan Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, yine Köşk’e gelmedi. Tek resepsiyon kararı açıklandığında, “Eşimle veya kızımla gidebilirim” diyen Erdoğan “eşinin dünürüne gittiğini, kızı Sümeyye’nin Gaziantep’te bir toplantıda ilk kez moderatörlük yaptığı için” gelemediğini açıkladı.

Asker orduevinde

Gül’le birlikte eşi Hayrünnisa Gül’ün ev sahibi olduğu resepsiyona katılıp katılmayacağı günlerdir tartışılan asker de tavrını değiştirmedi. Köşk’e gitmeyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve komutanlar, Merkez Orduevi’ndeki resepsiyona katıldılar. Komutanlar, resepsiyonda şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldiler.

Köşk’teki resepsiyon, 20 dakikalık gecikmeyle başladı. Gül çifti, isimleri anons edilen konuklarını, yaklaşık iki saat süreyle tek tek tokalaşarak karşıladı. Kılıçdaroğlu’nun resepsiyondan 24 saat önce, “Boykot yok, milletvekillerimiz gidecek” sözlerine rağmen CHP’den sadece İstanbul Milletvekili Ahmet Tan ve İzmir Milletvekili Harun Öztürk Köşk’e çıktı. Kızı Ulya ile birlikte Köşk’e gelen Tan, resepsiyona katılma gerekçesini, “Ben herhangi bir icazetle gelmedim. Cumhurbaşkanı geçici ama Cumhurbaşkanlığı baki görüşüyle buradayım” sözleriyle açıkladı. Tan, başta Gül olmak üzere bakan ve davetlilerce ilgiyle karşılandı.
Protokolün iki numaralı ismi TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de eşsiz katıldığı resepsiyona, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti yöneticileriyle birlikte geldi. Bahçeli, resepsiyonu, “Normal olan buydu. Normale dönmüş olduk” sözleriyle değerlendirdi.

El sıkmayanlar oldu

Kabineden çok sayıda ismin katıldığı resepsiyona bazı bakan ve milletvekilleri türbanlı eşleriyle geldi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ak Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Hayrünnisa Gül’ün elini sıkmadı. İhsan Arslan’ın eşi de Gül’ün elini sıkmadı. Resepsiyona iş, siyaset ve sanat dünyasından da çok sayıda isim katıldı.

First lady: Sabırlıyız

EV sahibesi olarak tartışmaların odağında bulunan Hayrünnisa Gül, bir gazetecinin, “Resepsiyon çok stresli bir süreçte hazırlandı” sözleri üzerine, “Biz olgunuz, sabırlıyız. Herşeye de alışığız” dedi. Sanatçılar Demet Akbağ ve Sibel Turnagöl’le sohbet eden Hayrünnisa Gül, Akbağ’ı beğeniyle izlediğini söyledi. First Lady Gül’ün, tadilatı tamamlandıktan sonra ilk kez dün kullanılan tören salonundaki yenileme çalışmalarıyla yakınlan ilgilendiği de anlaşıldı. Hayrünnisa Gül, tadilatın çok zamanını aldığını, çalışmaların henüz tamamlanamadığını belirterek, “Asmak istediğim tablolar vardı. Onları bile astıramadık” dedi. Hayrünnisa Gül, başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve TBMM Başkanvekili MHP’li Meral Akşener olmak üzere bütün konuklarla yakından ilgilendi.

Resepsiyona katılanlar

RESEPSİYON siyasetle birlikte, sanat, iş ve spor dünyasından da birçok ünlü ismi buluşturdu. Neşet Ertaş, Muazzez Ersoy, Demet Akbağ ile birlikte genç ünlülerden Mercan Dede, Ceza, Zara da sanat camiasını temsil etti. Vuslat Doğan Sabancı, Ali Sabancı, Ümit Boyner, Ahmet Nazif Zorlu iş dünyasının resepsiyondaki tanınan isimlerinden bazılarıydı. Elvan Abeylegesse ise Cumhuriyet Bayramını resepsiyonda kutlayan sporculardandı. HÜRRİYET

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments