ATIKLAR BEYAN EDİLMELİ
admin • 3 Ocak 2011 12:34:01 
ATIKLAR BEYAN EDİLMELİ

 

Özünlü, yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliği'nde yer alan atık kodlarına göre Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereğince söz konusu atıkların türlerini üreten tesislerin veya işletmelerin bir önceki yıl ürettiği söz konusu atıkları beyan etmesi gerektiğini kaydetti. 

Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinde belirtilen atık kodlarına bakıldığında bazı kodların 'A' (kesin tehlikeli atık) simgesi ile bazı kodlarında 'M' (muhtemel tehlikeli atık) simgesi ile tanımlandığını bildiren Özünlü, şöyle devam etti: 

''Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'ne göre ise bu atık türlerini üreten tesis veya işletmelerin bir önceki yıl ürettiği söz konusu atıkların tür, miktar, bertaraf bilgilerini Çevre ve Orman Bakanlığı'nın cbs.cevreorman.gov.tr internet adresindeki atık beyan sistemine her yılın Mart ayı sonuna kadar beyan etmesi gerekmektedir. Söz konusu beyanın yapılabilmesi için Bilecik İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nden atık beyan sistemi kullanıcı kodu ve şifre alması gerekmektedir. Çevre ve Orman Müdürlüğümüzün her tesis veya işletme için oluşturulacak atık beyan sistemi kullanıcı kodu ve şifrelerini kullanarak 2010 yılında oluşan tıbbi atıkların tür, miktar ve bertaraf bilgilerini 3 Ocak 2011 ile 31 Mart 2011 tarihleri arasında cbs.cevreorman.gov.tr internet adresindeki atık beyan sistemine girilerek beyanının yapılması sanayicimiz için büyük önem taşımaktadır. Çünkü beyanda bulunmayan işletme sahipleri büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceklerdir.''AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments