BAŞARI İÇİN DÖRT UNSUR GEREKLİDİR
admin • 6 Mayıs 2011 14:58:37 
BAŞARI İÇİN DÖRT UNSUR GEREKLİDİR

 

 “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” konulu semineriyle Kişisel Gelişim Uzmanı Zübeyir Yıldırım öğrenci ve velilere sunum yaptı.  Öğrencilerin sınav kaygılarını yenmeleri ve sınava daha iyi motive olmaları amacıyla düzenlenen organizasyon Bilim Sanat Merkezi’nde ilköğretim öğrencilerine, ortaöğretim öğrencilerine ve velilere olmak üzere üç seansta gerçekleşti.

Yıldırım yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Hiçbirimiz yok ki başarılı olmak istemeyelim. Her birimiz ileriye yönelik gönlümüzde yatan aslana ulaşmak adına hep güzel idealler ve umutlar besleriz ve bunların gerçekleşmesini arzu ederiz. Bunda herkes ortak noktada birleşmiş durumda. Ancak burada önemli olan daha başarılı olmanın sırrını bulmaktır.

Binaların sapasağlam ayakta durmasını sağlayan asıl etken temelidir. Olgun güzel meyve verebilen bir ağacın sırrı kökünde gizlidir. İstenilen hedeflere ulaşma adına gereksinimimiz olan tüm faktörler görülmeyen fakat görülen ne varsa hepsini etkileyen kökte ve temelde yani motivasyon duygusunda yatmaktadır. Motivasyon iş yapma üretme ve insanda çalışma isteği uyandıran duygudur. Bir şeyleri başarma heyecanını size hissettiren duygudur. Eğer ben bir işi yapma adına bir eylemde bulunuyorsam, bunun iki nedeni vardır. Yapmak istediğim o için benim için ya hobidir ya da ihtiyaçtır. Eğer o bir hobi ise yapmasam da olur. Yarıda bıraksam da kaybedeceğim bir şey yoktur. Ama o iş bir ihtiyaçsa yapmam gerektiğini düşünüyorsam o zaman yapmamak gibi terk etmek gibi yarıda bırakmak gibi bir seçenek benim için geçerli değildir. İnsan neye ihtiyaç duyarsa algıda seçicilik dediğimiz özelliği o ihtiyaç ekseninde ortaya çıkar.

Ama tek başına motivasyon duygusu yeterli olmaz. Onu değerli kılacak ona bir plan ve düzen çerçevesinde rehberlik edecek tekniklere ihtiyacımız var. Motivasyon duygusunu temelden yükseklere çıkartacak görünmeyenden görünür hale getirecek ve onu sizin için en güzel biçime kavuşturacak olan başarı süreciyle ilgili çok önemli adımlar aşamalar var. Herkesin yaşadığı başarı süreci aynıdır ve başarı için gerekli 4 unsur sabır, bilgi, gayret ve çalışmaktır. Hedeflediğimiz noktaya ulaşmamız için gerekli yeteneklerin ortaya çıkması engellere bağlıdır."

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments