BAŞKAN ÜNVER: “Çözüme kavuşturcak muhatap bulamıyoruz”

BAŞKAN ÜNVER: “Çözüme kavuşturcak muhatap bulamıyoruz”

Ünver açıklamasında Osmanelili çiftçilerin ve karpuz üreticilerinin bu yıl mağdur olduklarını, ürünlerinin para etmediğini, sorunlarının çok olduğunu belirterek sorunlarını anlatacak, dinleyecek muhatap bulamadıklarını ifade etti. Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver’in açıklaması:

“Değişim gazetesi köşe yazarı Erhan Toka’ya çok teşekkür ederim. Bizi gazetenizde, yazınızda o kadar güzel tarif etmişsiniz ki, o kadar olur…

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesindeki Kariyer günlerinde bulunan CNN TÜRK Tv. de “Para Dedektifi” adlı programı sunan Cem Seymen’i Osmaneli’ne ben getirdim. Osmaneli’nin tarımıyla ilgili geçmişten bu güne tarımı konuştuk. İlçemizin kültürel ve tarihi yerlerini de gezerek, yayınlandı. Bir Osmanelili, Bilecikli olarak sorumlu olduğum, temsil ettiğim kitlenin sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştık. Bunları yapmaya, üreticilerimizin sorunlarını yetkililere, ilgililere anlatmaya da devam ediyoruz.15 Gün önce yaptığımız Ajans aracılığıyla olan haberde karpuzun ve üreticinin durumunu konuştuk. Ankara’dan Gümrük, Sanayi ve Ticaret Kooperatifleri genel müdürlüğünden şahsımı aradılar. Bugünlerde toplantı yapıp Kooperatif kurmak için ön çalışmaya başlayacaklarını belirttiler. Bursa Tarım fuarından stant alıyoruz Bilecik Ziraat Odaları olarak ürünlerimizi ve kültürümüzü tanıtacağız.Çok haklı yazmışsınız Kirazımız dalında kaldı,satamadık.Yalnız tüketici kirazı market,manav ve pazarlardan 4 ile 15 lira arasında aldı.Haklısınız Karpuzumuz satılmadı,tarlada 5 kuruşa alıcı bulamadı.Market,manav ve pazarda 50 kuruş ile 75 kuruş.Buğday 50-60 kuruş arası.Ekmeğin kilosu 6.00 kuruş. Yağışlardan ve olumsuz hava şartlarından dolayı buğdayda %50 verim düşüklüğü yaşandı. Kalite düşüklüğü var bu yüzden. Muhakkak çiftçiye kalitesi ve verimi yüksek İl Özel İdare tarafından buğday tohumu temin edilmeli %50 hibeli.

Aynı sorunları bütün ürünlerde yaşıyoruz. Tarlada satılmıyor, tüketici çok pahalı yiyor veya yiyemiyor. Peki bunlara çözüm yok mu? Var tabi ki, muhatap bulabilirsek… Çiftçinin giderleri çok yüksek. Mazot 4,5 Lira. 15 Yıl önce 1120 Lira idi. Gübre 60 Lira, 15 Yıl önce 8 Lira idi. Tüm bu sorunları konuşacak, çözüme kavuşturacak muhatap bulamıyoruz. Çözüm yeri ise Siyasi iradedir. Yalnız siyasetçileri seçim zamanlarında bol vaatlerle görüyoruz, iktidar var, iktidarın muhatabı kim belli değil.Çünkü herkes komutan, asker bulamıyoruz. Bazıları seçimler muhalefet partilerine ve sivil toplum kuruluşlarına hitaben “bizi yorun, çok tembeliz?” diyordu. Karşımızda muhalefet yok, sivil toplum kuruluşlarını adam yerine koyan yok. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Adam bir yerlere seçilmiş ve bir yerlerde görev almış. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışıyla rahatına bakıyor. “Devletin malı deniz yemeyen keriz” zihniyetiyle hareket eden birçok insan var. Arkadaşım senin derdin ne ki bizimle uğraşıyorsun Erhan Toka? Çiftçimizin ürettiği her dilim, her salkım ve her tanenin geçtiğimiz yıllardan çok daha fazla önemli hale geldiğinin dikkatini çekerim. Bütün çiftçilerin borçlarının ertelenmesini ve önünün açılmasını istiyoruz. Çünkü bakmakla yükümlü oldukları aileleri var. Muhatap bulursak konuşur tartışırız.

Uygun olan alternatif ürünler konuşulabilir, tartışılabilir. Neyleyim? Sahibimiz yok, arayanımız, soranımız yok. Bürokrasinin protokol çiçekleri yorulup solmasınlar. Kardeşim Erhan Toka derdimiz çok, bilmeyen yok. Ama inşallah her konuda görüşürüz. Çiftçilerimizin ve karpuz üreticilerimizin sorunlarını dile getirdiğin için odam ve şahsım adına birkez daha gazetenize ve şahsına teşekkür ederim.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. tebrik ediyorum başkan ilçenin sorunlarına eğildiğin için – ertuğrul başkan osmanelide malesef birlik yok yok başkanım diye geçinen adamların bol olduğu yer sivil toplum kuruluşlarının ne iş yaptığından haberleri yok ziyaret yok yalakların ve salakların pirim yaptığı ilçe bi şeyi güzel yapıyorlar cukkayı doldurmak ama yılmak yok güzel ilçemize hizmete devam .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam