BAŞKAN YAĞCI ALT KATLARDA OTURAN VATANDAŞLARI UYARDI

BAŞKAN YAĞCI ALT KATLARDA OTURAN VATANDAŞLARI UYARDI

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı geçtiğimiz günlerde yaşanan dolu ve sağanak yağış dolayısıyla Bilecik’in çeşitli noktalarında yaşanan su taşkınlarını değerlendirdi.

“Altyapılar afetlere göre planlanamaz”

Yaşanan yoğun yağışların afet kapsamı düzeyinde olduğunu belirten Yağcı, bu şekilde yaşanan yağışlara hiçbir altyapı sisteminin cevap veremeyeceğini vurguladı.Hiçbir ülkedeki altyapı sisteminin 10 veya 20 yılda bir gelen afetlere hazırlıklı olarak tasarlanmadığını ifade eden Yağcı, “Afet mutlaka ön görülür ama tüm veriler o afete göre planlanmaz. Çünkü ona ne ekonomi yeter ne başka bir şey yeter. Bu da olağan üstü hallerden birisi. Belediye olarak şehirde birkaç kara nokta belirledik. Yoğun yağış olduğu anda ekiplerimiz acilen oraya hareket ediyor ve riski en aza indirmeye çalışıyorlar” dedi.

“Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar vatandaşımız zarar gördü”

Başkan Yağcı, yol üzerinde birçok inşaat ve yol çalışması olmasına rağmen şehir altyapısı yenilendiği için bir çok sorunu da engellediğini belirtti. 2004 yılından beri Bilecik’teki altyapı sisteminin çok ileri götürüldüğünün altını çizen Yağcı, “2004 yılında göreve başladığımızda çok az yağan yağmurla şehirde çok fazla noktanın hemen su altında kaldığını bilen birisiyim. Bu kadar yağmurda bana gelen raporlarda bir elin parmağını geçmeyecek kadar kardeşimiz zarar görmüş. Belediye başkanlığı olarak zarar gören kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum. Belediye başkanlığı olarak elimizden ne gelirse, nasıl yardımcı olmamız gerekirse şartlar içerisinde yardımcı olma çabasında olacağız.”dedi.

Alt katlardaki tahliye alanlarına dikkat

Aşırı yağışlar konusunda vatandaşları da önlem almaya çağıran Yağcı, “Özellikle alt katlarda oturan vatandaşlarımız duvarların etrafında tahliye alanlarının olup olmadığını çok iyi kontrol etsinler. Genelde sıkıntı olan bölgeler bu tahliye alanlarının kapatıldığı yerler oluyor. Bu kapatmalardan dolayı da biriken su orada havuz etkisi yaratıyor. Biz ne kadar bu taşkınların önüne geçmek istesek de vatandaşlarımız iskan ruhsatı olmadan düşük bütçeli olduğu için bu alanları kiraya veriyor. O konumda olan kardeşlerimiz de ciddi şekilde zarar görebiliyor. “ ifadelerinde bulundu.

“O altyapı olmasaydı şehir iflas ederdi”

Bilecik’te bu yıl yağan yağış miktarının geçen senelere oranla iki, üç kat fazla olduğunu da göz önünde bulundurmak gerektiğini belirten Yağcı, “Yağış boyunca zarar gören noktaları belediye olarak tamir etme çabasında olacağız. Birkaç noktada yağmur kanalı ihtiyacımız var. Bazıları altyapı iflas etti falan diye manşet atıyor ama o altyapı olmasaydı şehir iflas ederdi . Yalnız vatandaşlarımızdan da şunu unutmamasını istiyoruz, Bilecik engebeli bir coğrafya, onun için evlerin alt katları bu anlamda risk taşıyabiliyor. Girdikleri evlerin tahliye alanlarını mutlaka kontrol etsinler. Zarar gören tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam