Başkan Yağcı’dan İmza Kampanyasına Destek

Başkan Yağcı’dan İmza Kampanyasına Destek

 

Bilecik Belediye Başkanı Yağcı, “Kamusal görevin gerektirmiş olduğu kılık kıyafet uygulaması da olacak ama insanları tek kalıba sokup, düşüncelerini, inançlarını bir tarafa bırakarak bu şekilde çalışmalarını istemek de insan hak ve hürriyetlerine uygun bir tarz ve şekil değil.” dedi.

                Ziyaret sırasında kampanyaları hakkında Başkan Yağcı’ya bilgi veren Memur-Sen İl Başkanı Karamankaya, en çok belediyeler, bayındırlıklar ve özel idarelerde çalışan personelin kılık kıyafet konusunda sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Bilecik’in seçilmiş ve değerli bir insanı olması sebebiyle 8 sendika başkanıyla Başkan Yağcı’yı ziyaret ederek fikrini almak istediklerini kaydeden Karamankaya şöyle konuştu:

“Memur-Sen geçmişte yaşanan Anayasa değişikliği ve referandum sürecinde de aynı çalışmaları yaptı. Şimdi de geçmişten beri sıkıntı olan, ülke gündeminde ve çalışanlar açısından sıkıntı olan serbest kıyafetle ilgili çalışma başlatıldı. Konfederasyonumuz buna bağlı olarak Bilecik’te kısa süreli bir stant açtı.

 

‘Toplanan imzalar 3 bini geçti’

 

Kılık-kıyafet noktasında en çok belediyeciler, bayındırcılar ve özel idare sıkıntı çekmekte. Aynı şekilde geçmişte inşaatın tepesinde takım elbise kravatla gezmek baya bir zor oluyordu, en basit örneği bu. Veya başı açık bir insan eşitlik, özgürlükten bahsediyor. Başı açık insan rahatlıkla kamuda çalışabiliyorsa başörtülü niye çalışamıyor? Geçmişten bu güne kılık-kıyafet yönetmeliği ile ilgili hiçbir düzenleme yapılmamış. Darbe Anayasası’ndan beri süregelen bir kılık kıyafet yönetmeliği var. Bununla ilgili de Bilecik’te yaptığımız çalışmalarda vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Sivil toplum kuruluşlarının yoğun ilgisiyle karşılaştık. Bunlarda bizi mutlu ediyor. Halkla iç içe yapmış olduğumuz çalışmalarda sendikamızın hem farkını gösteriyoruz hem de geniş kitlelere yayılarak onların da desteğini alarak yolumuza devam ediyoruz.Topladığımız imzalar şu anda yaklaşık 3 bini geçti ama bu sayıya henüz ilçeler dahil değil.

 

‘Ülke içerisindeki sorunların dile getirilmesi bize keyif verdi’

 

Başkan Yağcı konuşmasına Memur-Sen ile tanışmasını anlatarak başladı. Başlatılan kampanyanın çok faydalı ve güzel bir kampanya olduğunu belirten Başkan Yağcı şöyle konuştu:

“Sivil toplum günümüz dünyasının vazgeçilmez bir unsuru. 1992 yılında Tunceli’de hakimliğe başladığım zaman sendikaya üye olma suçundan dolayı cezalandırılma sebebiyle savcılıkta bir grup memur arkadaşımız önümüze gelmişti.  O zamanda bunlara ilişkin cezai hükümler veriliyordu ve ben orada ceza verilmesine yer olmadığını söyledim ve beraat hükmü verdim. Uzun yıllar sendikalar bizim davamızı emsal olarak kullandılar. Çok ciddi bir sendikalaşma, insanların haklarını kendi özgür iradeleriyle, hangi şartta olursa olsun arayabilmesinin önemli olduğunu düşünerek bunun serbest bırakılmasına ilişkin olarak o anki gençlik heyecanımızı da işin içine katarak ciddi bir karar verdik. Bu yollar da o noktada oluştu. Tabi o günlerden başlayan 80 sonrası Anayasası’ndaki o eksiklerden son referandum çalışmalarıyla da belirgin bir zemine oturan sendikal faaliyetleri ülke içerisindeki bu tür toplumsal sorunların dile getirilmesi Memur-Sen Konfederasyonu aracılığıyla bunların dile getirilmesi bizlere de keyif verdi.

 

‘İnsanları tek kalıba sokarak çalışmalarını istemek insan hak ve hürriyetlere uygun değil’

 

İşin esasından uzaklaşmamak lazım. Tabi ki kamusal görevin gerektirmiş olduğu kılık kıyafet uygulaması da olacak ama insanları tek kalıba sokup, düşüncelerini, inançlarını bir tarafa bırakarak bu şekilde çalışmalarını istemek de insan hak ve hürriyetlerine uygun bir tarz ve şekil değil. Mutlaka kamuda çalışmanın bir ağırlığı, bir özelliği olması lazım. Gelen insan, hizmet ettiğiniz kesim sizi ayırt edebilecek bir noktada olacak. Hukukta insanın kişiliğine sıkı sıkıya bağlı olan haklar vardır. İnanç hakkı da bunlardan birisidir. Hangi konum ve durumda olursa olsun inanç hakkının gereklerinden insanı tecrit etmemek lazım. Bu konularda serbest olunması gerekir. Bu anlamda bu yapmış olduğunuz çalışmayı tebrik ediyoruz. İnşallah amacına ulaşır.

 

‘Başlatılan kampanya çok anlamlı’

 

Tabi ki siyaset siyasetçilerin görevi, toplumun sesine kulak vermek toplumun arzularını isteklerini demokratik sistem içerisinde, hukuk düzeni içerisinde uyarlamak ve topluma yeniden bunu bir önerge olarak, bir kurumsal yapı olarak sunmak. Eğer toplumumuzda bu anlamda böyle bir inanç birliği, böyle bir karar birliği noktasında bir şey oluşursa umarım bu uygulamaya da çok olumlu  olarak yansıyacak. Fiili olarak yepyeni oluşan bu rahatlık yarın hukuki anlamda da gerçek bir zemin bulacak ve bu noktada da ileriye doğru hukuki noktada bunu sınırlama çalışmaları bertaraf edilmiş olacak. Onun için başlattığınız bu faaliyet, bu çalışma bu yüzden çok anlamlı. İnşallah hedefine ulaşır. Halkımız zaten bu konularda çok rahat ve gelişmelere ayak uyduruyor. Bu noktada serbestliği ve özgürlükten yana Türk halkı her zaman iradesini ortaya koyan bir anlayış tarzını bu zamana kadar sürdürmüş.

Kısa sürede böyle bir çalışmada bile Bilecik’te 3 bini aşkın imza belki ilçelerle birlikte bu on binlere yaklaşan bir imza olduğunu söylüyorsunuz. Benimde basından takip ettiğim kadarıyla çok kısa bir çalışma sonucu gerçekleşti. İnşallah bu en kısa sürede Bilecik’te ve Türkiye çapında gerçekten dikkate değer, bu anlamda uygulamayı kolaylaştırıcı bir sayıya ulaşmasını temenni ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Yağcı da kampanyaya destek vermek adına imzasını attı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Teşekkür ederiz – Belediye Başkanı Sayın Selim YAĞCI beye desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

    Murat ATEŞ
    Bayındır Memur-Sen İl Mali Sekreteri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam