BAŞSAVCI ŞAHİNER BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTU

BAŞSAVCI ŞAHİNER BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTU

HSYK Yaz Kararnamesi ile Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığından Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Bekir Şahiner, Bilecik yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın mensuplarını makamında ağırlayan Şahiner, Bilecik hakkında basın mensuplarından bilgi alırken, kendi görüşlerini de bildirdi. Adliye faaliyetlerinin duyurulması noktasında basın mensuplarıyla koordineli bir şekilde çalışmanın önemine inandığını belirten Şahiner, ayrıca doğru bilginin etkili ve hızlı bir şekilde iletilmesi için de en kısa sürede Bilecik Adliyesi’ne bir basın bürosu kurmayı düşündüğünü kaydetti.

Şahiner başlangıcı hızlı yaptı

Bilecik Adliyesindeki görevine hafta başında başlayan Şahiner, bu kısa süreyi bile değerlendirerek çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Ceza İnfaz Kurumlarını ziyaret gerçekleştiren Şahiner aynı zamanda adliye içerisindeki birimleri de tanıyarak bilgilendirme edindiğini belirtti.

Bilecik Adliyesi’nin en önemli sorunu olan fiziki yapılanmanın iyileştirilmesi konusunun da takipçisi olacağını belirten Şahiner, önümüzdeki aylarda bu konuya gerekli ağırlığı vereceğini de sözlerine ekledi.

 Sohbete kendisini tanıtarak başlayan Şahiner, “Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunuyum. 1999 yılında Adıyaman Başsavcısı olarak göreve başladım. 2003 yılında Bitlis Ahlat ilçesi Cumhuriyet Başsavcılığına atandım. 2005 yılında Antalya Finike Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandım. 2009 yılında Tavşanlı Cumhuriyet Başsavcılığı, 2011 yılında Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı ve een son olarak geçtiğimiz kararnameyle de Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığına atanarak buraya geldik. Amacımız yargının etkinliği, verimliliğinin artırılması, hukuka uygun bir şekilde görevimizin ifa edilmesi. İnşallah Bilecik’te de bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışırız.”dedi

“Bilecik’te de bir basın bürosu kurmayı hedefliyoruz”

Daha önceki görev yerlerinde basın mensuplarıyla ilişkilerinin gayet iyi bir noktada olduğunu söyleyen Şahiner,  mevzuat çerçevesinde basına verilmesi gereken bilgileri basın bürolarıyla tebliğ ettiklerini ifade etti. Şahiner, Bilecik’te de böyle bir kuruma işlerlik kazandırmayı istediğini belirterek adli tatil dönüşünde gereken adımları hızlı bir şekilde atacaklarını kaydetti. Şahiner, “Bizim faaliyetlerimizde basınımızın yeri önemli. Yaptığımız faaliyetlerin tanıtımında inşallah sizlerin de desteğini alacağız. Bundan önceki görev yerlerimizde de biz bunları yapmaya gayret ettik ve yararını da gördük. Cezaevlerimizde yapılan etkinlikler olacak. Adliyemizin etkinlikleri olacak. İnşallah bunları da sizlerle paylaşmış olacağız. Sizlerinde  desteğini alacağız bu konuda.”dedi.

“Son kararnameyle Bilecik’teki hakim ve savcı sayısı arttı”

Son yapılan HSYK Yaz Kararnamesi ile birlikte hakime ve savcı sayısının Bilecik’te bir artış gösterdiğini belirten Şahiner, “ Hakim ve savcı sayısının artırılmamsı güzel bir şey. Neticede hakim ve savcıların işlerini daha kolay yapabilmelerini, daha hızlı ve etkili bir şekilde yargı kararını verebilmelerini sağlayacak. O yönüyle güzel bir sonuç oldu. İnşallah o meslektaşlarımız da görevlerine başladıklarında biz daha iyi bir yargı çalışmasını Bilecik halkına verebileceğimizi ümit ediyoruz.”dedi.

“Bilecik adli teşkilat anlamda hareketli bir yer”

Bilecik hakkında değerlendirmeler yaparak projelerinden bahseden Şahiner şöyle konuştu:

 “Bilecik 55 bin 100 nüfuslu bir yer. Nüfusun az olmasının olumsuz sonuçları olabiliri. Nüfus daha fazla olsa bunun getirisi de olacaktır. Bursa-Eskişehir-Sakarya gibi kentlerin arasında bulunmasının etkisi var. Coğrafyanın engebeli olması, yer yer tepeliklerin olması biraz daha etkilemiş burayı. Ama adli teşkilat anlamında bizim bağlı olan adliyelerimiz Bozüyük, Osmaneli, Söğüt adliyelerimiz hareketli yerler. Gölpazarı’nda ceza infaz kurumumuz açıldı. Orası da yavaş yavaş çalışmalarını hızlandırıyor. Bunun dışında infaz ve ıslah çalışmalarına yönelik bir takım çalışmalar sürdürülüyor. Merkezdeki Bilecik Kapalı Cezaevimizdeki kapasitesi gayet iyi ve çalışmaları gayet iyi bir şekilde devam ediyor. Yine Bayırköy’deki Ceza İnfaz Kurumumuzun açık ceza evi infaz kurumu olarak faaliyetleri var. Bu yönüyle Bilecik yargı teşkilatı içerisinde ceza infaz kurumlarının yoğunlaştığı ve faaliyetlerinin de yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir yargı merkezi diyebiliriz. Asayiş anlamında da çok rahat ama onun yanında infaz ve ıslah çalışmalarında ceza infaz kurumu marifetiyle geliştiriliyor ve daha iyi bir yapılanmaya doğru gidiyor. İnşallah biz de ona önem vereceğiz. Ceza İnfaz Kurumlarımızın eğitim, ıslah ve iş yurtlarının faaliyetlerinin geliştirilmesi noktasında katkılarda bulunmaya çalışacağız. Çalışmalarımızı o doğrultuda yapacağız. Asayiş yönüyle de, önümüze gelen adli vakaları, hukuk ve adalet çerçevesinde bütün meslektaşlarımızla beraber çözmeye çalışacağız.

“Kurumsallaşmaya önem vereceğiz”

Şu anda iki savcımız daha göreve başlamadı. Onları bekliyoruz. Onlar da göreve başladığında  tam kadro çalışmalarımız devam edecek. Savcılık açısından bürolarımızı oluşturacağız. Basın bürosu bunun bir örneğiydi. Bununla ilgili çalışmalarımız da olacak. İnternet sitemizde de şu anda bilecikadalet.gov.tr ye baktığınızda bir hareketlilik göreceksiniz. Adliyemize yeni başlayan meslektaşlarımızın haber yapılması, ziyaretler gibi haberleri duyurmaya başladık. İnşallah adli tatilden sonra daha kurumsallaşmış bir vizyon orada görülecek. Onun dışında savcılarımızın uzmanlaşmasına önem veriyoruz. Cumhuriyet savcılığımıza da, savcılığımızın görevlendirilmesi de bu noktada gerekli görevlendirmeyi yapacağız.”ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam