BAYIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI İLE YAPILAN RÖPORTAJ
admin • 18 Ekim 2010 10:08:23 
BAYIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI İLE YAPILAN RÖPORTAJ

 

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

İzniniz olursa Belediye çalışmalarına geçmeden önce bize 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Referandum sonuçlarını kısaca değerlendirebilir misiniz?

 

        

M.Yaman: Saygıdeğer Hocam, Ben öncelikle buraya kadar gelip, bize,kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için ,Sizlere teşekkür ediyorum. 12 Eylülde yapılan halk oylamasına gelince, nüfusu az olan yerlerin kaderi midir bilinmez, siyaset yapmak hakikaten zor. Bizler  bu görevlere talip olurken ,ekibimizi çeşitli siyasi görüşlere mensup olan arkadaşlardan oluşturduk. Amacımız  sadece, Beldemize hizmet etmek ve de eksiklerini gidermektir.Tabi bu bizlerin düşüncesi. Belirli kesim ise ,ya bizim partili olsun da , diye düşüncesine sahip.Demek istediğim; Bayırköy’de halk oylaması biraz siyasallaştırıldı. Yapılan çalışmalar  söylemlerin hepsi gerçek dışı yalanlarla  yapıldı.Yok efendim Apo serbest kalacak, yok efendim demokrasi elden gidiyor,Vatan’ı satıyorlar, gibi gerçek dışı eylemlerle Halk etkilenmeye çalışıldı.Bu konuda Beni üzen tek şey ise, Beldemiz Camii önündeki yola bile, yazı yazılmasıdır. Aslında yapan ve yazan bu kişileri bilmemize rağmen ,Beldenin huzuru için ,hiçbir girişimde bulunmadık.Bununla beraber etkenlerden biride ,Beldemizden geçen bölünmüş yol , şunu samimiyetle söylüyorum. Bayırköy için Bilecik için ,Ülkemiz için çok önemli olan bu yolu yapan Hükümetimize sonsuz teşekkürler ediyorum.Tabii hizmet gelirken bazı sorunları da beraberinde getirdi. Bunlar zamanla  elbette çözülecek ama  bugün sıkıntısını çeken vatandaşlarımız ,sıkıntılarını halk oylamasında Hayır olarak dile getirdiler. Özellikle demiryolu altındaki vatandaşlarımız bunu net olarak  gösterdiler.Halk oylamasıyla ilgisi yok ama ,o bölgede yaşayan halkımızın sorunları söylemleri doğrudur.Bizlerde bu sorunları çözmek için çalışıyoruz ,çalışmaya da devam edeceğiz.

        Ben yapılan bu halk oylamasını Beldemize, İlimize, Ülkemize yani bir vizyon ve misyon kazandıracağına inanıyor Milletimize Hayırlı olsun  dileklerinde bulunuyorum.

 

M.Tekelioğlu:29 Mart 2009 yılında  Belediyeyi devraldığınızda belediyenin durumu nasıldı?      

        

M.Yaman: 29 Mart 2009 yılında yapılan yerel seçimlerden sonra göreve geldiğim ilk günden itibaren Ben ve Ekip arkadaşlarımla birlikte Bayırköy’ümüzü, Bayırköy Beldemizi en iyi nasıl geliştirebiliriz,Halkımıza  nasıl daha iyi imkanlarımızı sunabiliriz,Onlara en iyi hizmeti  nasıl götürebiliriz diye ,çabamızın en üst seviyesinde çalışmaktayız.

         Bayırköy Belediyesini bundan önceki dönemlerdeki Başkan arkadaşlarımın yaptığı hizmetlere yenilerini katarak, Beldenin eksiklerini gidererek devam etmekteyiz.

          Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimde Belediyemiz Yazı  İşleri servisi boş bulanmaktaydı. Buraya alınan memur arkadaşımız ile Belediyemizin personel eksikliğini giderdik.Belediyeyi devraldığımız dönemde geçmişten gelen Belediye borçlarının İller Bankası ile yapılan Takas kurulu anlaşması ile Belediye hesabından taksitler halinde kesilen borcunu ödemeye devam etmekteyiz.

 

M.Tekelioğlu:Nüfusu az olan yerlerde  belediye hizmetleri daha da zor. Her vatandaş kendisine hizmetin biran önce gelmesini ister. 18 Aylık Belediye Başkanlığı görev süresi içinde alt yapı çalışmaları, çevre düzenlemeleri ve yol çalışmaları olarak neler yapabildiniz?Araç gereç  temini hakkında bilgi verebilir misiniz?

         M.Yaman: Beldemiz nüfusu az olan yerler arasında olmasına rağmen, İstanbul-Ankara yolu üzerinde olması neticesinde, diğer nüfusu az olan yerlere göre daha hareketli konumda bulunmaktadır.

Beldemiz  Vatandaşlarının sorunlarını bire bir görüşme yaparak  ve elimizden gelenin en iyisini Personelimiz ile birlikte gidermekte ve çözüme kavuşturmaktayız. Çevre düzenlemesi olarak, Halkımızın daha rahat yaşaması için, Eskişehir-İstanbul duble yolunun belde içinden geçmesi sonucu , Beldemizde tren yolu altı mevkii ile ulaşım ve yaya geçidi sorunu yaşanmaktaydı.Bu sorunu Beldemize Üst geçit yaptırarak gidermekteyiz.Belde içindeki istasyon binamızın yine duble yol çalışması sonucu yıkımından kaynaklanan tren beklenmesinde vatandaşlarımızın daha rahat edebilmesi için, yaya yolu yapılmış ve bekleme durakları konmuştur.Beldemizdeki Parklara yenileri eklenmiş olup,yeni Fitness  alanları yapılmıştır.

 

M.Tekelioğlu: Kardeşlik bağlarımızın ve yardımlaşma duygularımızın en uygun yaşandığı Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri varsa ne gibi hizmetler yaptınız?

   

 M.Yaman:Ramazan aylarında Beldemizdeki ihtiyaç sahiplerine Belde Esnafımız ve Fabrikalarımızın destekleri ile erzak yardımı yapılmaktadır. Belediye Başkanı olarak ihtiyaç sahiplerine sadece Ramazan ayında değil diğer günlerde de gerekli yardım yapılmaktadır.

 

M.Tekelioğlu: Eğitim- Öğretim hizmetleri her şeyin başında gelir.Eğitime destek konusunda çok duyarlısınız.Bu duyarlılığınızı  eğitim kurumlarına ve öğrencilere yaptığınız hizmetlerinizden anlıyoruz. Eğitim kurumlarımıza ve öğrencilerimize ne gibi hizmetler sundunuz? 

         M.Yaman: Göreve geldiğimiz günden beri Eğitim-Öğretime göstermiş olduğumuz hassasiyet karşısında  Okul Müdürümüz ile birlikte Okulumuzun ihtiyaçlarını gidermekteyiz.Öncelikle Okulumuzun boya ve badanası için gerekli malzemeleri temin ederek okulun boyanması sağlandı.Okul çatısı ve tuvaletlerinin tadilatı yapılarak, Eğitime hazır hale getirilen okul, öğretmen açıklarının da Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile giderilip tam kadro ile Eğitime başlanması sağlandı.

      Öğrencilerimizin sınavlarda göstermiş oldukları ve sınıf geçmede  gösterdikleri çabalar sonucunda, Teşekkür-Takdir alan öğrencilerimizin, Belediye otobüsümüzden ücretsiz olarak yararlanmalarını sağladık ve sınavlarda başarılı olan Öğrencilerimizi de gerek maddi gerek manevi olarak desteklemiş bulunmaktayız.

 

M.Tekelioğlu: Alt yapı çalışmaları, çevre düzenlemesi ,araç-gereç temini konusundaki çalışmalar hangi aşamada?

     

         M.Yaman:Alt yapı çalışmalarında,Beldemizdeki Alt Yapı sürekli olarak sorun teşkil etmekte su patlakları ve kanalizasyon sorunu yaşanmaktadır.İller Bankası  ile görüşmelerimiz sonucunda da bu sorunlar ve Alt yapının değiştirilmesi çalışmaları başlatılmıştır.

    Belediyemiz araç gereç konusunda 2000 yılında alınan İş makinesinin sürekli olarak arıza yapması ve her konuda İş makinesine  ihtiyaç duyulması sebebiyle 2010 Model yeni İş makinesi alınmıştır.Makam aracımız ve Zabıta işleri için de, yeni araçlarımız alınma  aşamasındadır.

 

M.Tekelioğlu:Vatandaşlarımızın sağlığına önem veriyorsunuz.Bu hususta yaptığınız çalışmaları aktarabilir misiniz?

  

 M.Yaman: Vatandaşlarımızın Sağlığı konusunda, Belediye Ambulansımız ile gidecekleri çevre hastanelere götürülerek ve her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olarak yardımcı olmaya devam ediyoruz.Beldemiz Eczanesinin taşınması sonucu vatandaşlarımızın mağdur olmaması için, Beldemize yeni Eczane açılması konusunda, Eczacılar odası ile görüşülmüş ve eczanenin tekrar faaliyete geçmesi sağlanmıştır.Belde Halkının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda geçen sene olduğu gibi, bu yılda Bursa Medikal Göz hastanesi ekipleri tarafından halkımıza ücretsiz Göz taraması yapılmış, gerekli görülen vatandaşlarımızın ameliyat ve tedavileri sağlanmıştır.

 

M.Tekelioğlu: Halkımızın daha rahat yaşayabilmesi için çeşitli alanlarda ıslah çalışması yapıyorsunuz.Islah çalışmaları ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

        

M.Yaman: Göreve geldiğimiz günlerde Beldemizde ıslah çalışmaları ile ilgili olarak Beldemiz Gazi Mahallesi ve Fatih Mahallesinden geçen dereler, bakımsız ve içleri orman ,diken , ağaç vb. şeylerle dolu olduğundan su akışına imkansız durumdaydı. Belediyemiz tarafından  getirilen araçlar ile derelerin her iki tarafı ve iç kısmı temizlendi, dere içleri genişletildi .DSİ Bölge Müdürlüğü ve Valilik Makamı ile yapılan görüşmeler sonucunda, her iki dere içine de taşlama çalışması yapılacaktır.1972 Yılında sel felaketi yaşayan Bayırköy Halkının böyle bir afet daha yaşamaması ,mal ve can güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu çalışmalarda,Belediyemize yardımcı olan ,tüm arazi sahiplerine, katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Beldemiz bahçe yolları mevsim şartları sebebiyle ulaşıma elverişsiz durumdaydı.Belediye olarak öncelikle ,geçimini tarımsal faaliyetlerden kazanan Belde Halkına rahat ve güvenli bir şekilde tarlasına ,bahçesine gelip gidebilmesi ve mahsulünün ,nakliyesini yapabilmesi için, bu yolların ıslahını gerçekleştirdik. Beldemizde geçimini tarımsal faaliyetlerle sağlayan vatandaşlarımızın sulama suyu ihtiyaçları için, bentler çıkarıldı.Sulama suyu sıkıntısı çekmeden Belde Halkının arazisini sulaması sağlandı.Sarmaşık Deresinin aktığı duble yolun geçtiği köprü altı temizlik çalışması Belediyemiz tarafından yapılmıştır.

 

M.Tekelioğlu: Hemşerilerinizden gelen istekler doğrultusunda çeşitli faaliyetler yürütüyorsunuz.Bilhassa tarihi yerlere geziler düzenliyorsunuz.Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?Beldenizde kurulan Ytong Fabrikası faaliyete geçti,Beldenize ne gibi katkılar sağlıyor?  

      M.Yaman: Beldemiz Halkının istekleri doğrultusunda Yurdumuzun çeşitli yerlerine geziler düzenlemekteyiz.Bu gezilerden bazıları Çanakkale gezisi, başarılı öğrencilerin ödüllendirildiği Nevşehir Kapadokya gezisi, Konya Mevlana ve Akşehir Nasrettin Hoca türbelerine ziyaret programları, Edirne Selimiye Camii ve Tarihi yerleri ziyaret programları düzenlenmiştir.Yine Kandillerde kısa mesafelerde olan, Bilecik Şeyh Edebali Türbesi, Söğüt Dursun Fakıh ve Ertuğrulgazi Türbelerini ve Bursa Ulucami ziyaret programları düzenlenmektedir.

          Beldemizde kurulan Türk Ytong Fabrikası ile birlikte Beldemizdeki işsiz genç ve vatandaşlarımıza iş imkanı doğmuş , yine nakliyesini de Beldemizdeki S.S.Taşıyıcılar Kooperatifi yaparak Beldemiz kamyoncu esnafına iş imkanı sağlanmıştır.

M.Tekelioğlu: Yukarıda açıklamaya çalıştığınız hizmetlerinizin dışında  ne gibi çalışmalarınız oldu?

        

 M.Yaman: Beldemizde atıl durumda olan Ç.P.L. Lisesinin Cezaevi olarak kullanılması Devletimiz İlgili Birimleri tarafından sağlanmış  ve atıl durumda olan bina tekrar kullanılır hale getirilmiştir.Bu nedenle liseye giden yollarda kaldırım çalışmaları başlatılmıştır. Beldemiz  Yaşlı vatandaşlarımızın sessiz ortam da oturabilmeleri için, Beldemiz ATATÜRK Parkına Belediye kafesi yapılmış ve Beldemiz vatandaşlarımızın faydalanmaları için Umumi WC yapılmıştır.Duble yol çalışmalarında Beldemize giriş çıkışlar düzenlenmiş ve sorun teşkil eden İstanbul istikametinden gelen, Beldemiz vatandaşlarına ait araçların belde içine daha rahat girişi için, yan yol açılmıştır. İleriki zamanlarda  bu yan yolun kavşakla birleştirilip Küçük sanayi sitesindeki dükkanlara ulaşımın daha rahat yapılması sağlanacaktır.Beldemizdeki anons sistemleri değiştirilmiş , yeni kablosuz Ezan ve Anons sistemi alınmıştır. Sanayi bölgesine araç bakım onarım, yıkama yağlama dükkanlarının açılması sağlanmıştır.

 

M.Tekelioğlu: Önümüzde Allah nasip ederse üç buçuk yıllık bir döneminiz var.Bu dönemde yapmayı planladığınız  çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

M.Yaman: Önümüzdeki 3.5 senede yapacaklarımız:

1-Konut Projemizin temellerini en kısa zamanda atıyoruz ve söz verilen sürede bitirmek istiyoruz.

2-Tren istasyon binamızın en kısa sürede yapımını sağlayacağız.

3-Halkımıza söz verdiğimiz Yüzme havuzunu inşallah 2011 yılında halkımızın hizmetine

sunacağız.

4-Sanayi bölgemizi daha da canlandıracağız.Belediyemize ait işyerleri yapacağız.

5-Bugün kardeşlerimize yönelik işsizliği giderecek işyerlerini getirmek için uğraş veriyoruz.Bu konuda yakın bölgelerde açılacak olan işyerlerinde de   kardeşlerimizin çalışması için girişimlerde bulunacağız.

6-Hali Hazır Haritamızı İller Bankası ile birlikte çizdireceğiz.

7-Su alt yapımızı yine İller Bankası kanalı ile yenileyeceğiz.

8-Mesire alanını halkımızın hizmetine sunacağız.

9-Dere yataklarımızı temizlettik.DSİ ile buraların betonlattırma  işlemlerine devam edeceğiz.

10-Karayollarında halkımızın istekleri doğrultusunda çalışmalara hız vereceğiz.

 

M.Tekelioğlu: Yapılan hizmetlerin tek başına yapılamayacağının bilincindesiniz .Kısa sürede yapılan çalışmalarda sizlere kim destek veriyor?Bu desteği verenlere söylemek istedikleriniz nelerdir?

       M.Yaman: Evet Hocam yapılan hizmetlerin tek başına yapılmayacağını bilenlerin başında gelenlerdenim. Benim için ekip çalışması son derece önemli , görevimizi yaparken BEN değil BİZ diye hareket etmekte her zaman fayda vardır.Yapılan bu hizmetlerde bizlerle beraber bu davaya baş koyan Meclis Üyelerime, bunu söylerken Meclis Üyelerimin tamamına çünkü, CHP’li görevde olan arkadaşlarımızın uyumundan, Belde için yapılanlara olan, katkılarından dolayı hepsine teşekkür ediyorum. Daha sonra Belediye Personelimin özverili çalışmalarına ve birlikte yaşamaktan gurur duyduğum ve yöneticiliğini yaptığım Bayırköy Belde Halkıma desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

         Saygılarımla,

 

M.Tekelioğlu: İnsan ilişkileri, liderlik, temel ekonomi ve halk yönetimi konularında eğitim aldığınızı özgeçmişinizden okudum.Bunun avantajlarını çok güzel değerlendiriyorsunuz. Güler yüzlülüğünüz ve sıcak kanlılığınız karşınızdaki kişiyi size bağlıyor. Kısacası çok güven veriyorsunuz. Bu duygularımı aktarmadan geçemeyeceğim.

         Sayın Başkan, bizleri kırmadınız. Sorularıma samimi ve gerçekçi bir şekilde cevap verdiniz. Misafirperverliğinizden ve kısa zamanda Bayırköy’lü hemşerilerinize sunduğunuz hizmetlerden dolayı sizleri kutlarım. Bayırköy için yapacağınız her güzel çalışmanın yanınızda olacağız.

guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Serap CENGİZ
11 yıl önce

Başkana teşekkürler… – Bayırköy belediye başkanı Mustafa Yaman beldesi için çok çalışıyor.Kendisine teşekkür ederim.Gerçekten de diğer yerlere göre çok güzel hizmetler sunuyor.

süleyman ay
11 yıl önce

asker arkadaşım helal sana – kardeşim röpörtajını okudum inan çok sevindim askerdeykende azmine hırsına hayrandım bayırköy halkı çok şanslı senin gibi bir başkana sahipler allah yolunu açık etsin

bayırköylü
11 yıl önce

inandık sana – başkanım 18 ayda yaptıklarınızı okuduk biz bunları zaten yaşıyoruz sayenizde.ama geçmiş dönemlerle ilgili elştiri yapmamanız sizin ne kadar kişilikli olduğunuzu gösteriyor.inanıyoruzki daha nice büyük eserlere imza atacaksınız size ve ekibinize teşekkürler iyiki varsınız

sarmaşıklı
11 yıl önce

sözünün erisin abi – çoğu insan seçimlerde verdiği sözü beş senede yapamadan gider sen bir buçuk senede bir çok şeye imza attın tebrikler abi gururumuzsun