Belediye-Üniversite işbirliği
admin • 3 Kasım 2010 17:45:56 
Belediye-Üniversite işbirliği

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Bilecik Belediyesi, kentin tarihsel önemini ortaya koymak amacıyla İstanbul’da bulunan “MiniaTürk”ün bir benzerini Bilecik’te de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje Üniversitemizin denetimleri ile gerçekleşecek.

 

BAŞKAN’DAN REKTÖR’E ZİYARET

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ı ziyaret etti. Görüşmenin ana gündemini kent-üniversite bütünleşmesi oluştururken, belediye-üniversite işbirliğinin sağlam temellere oturtulması için yapılması gerekenler ele alındı.

 

ÜNİVERSİTE İLE KENT BÜTÜNLEŞİYOR

Başkan Selim Yağcı, görüşmede, Rektör Özcan’a belediyenin 2011 yılı projelerine ilişkin bilgi verirken, üniversitenin rehberliğinin önemini vurguladı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Özcan da Bilecik Üniversitesi’nin gelişimine ilişkin bilgi verdi. Bilecik’in tarihi bakımdan son derece önemli bir kent olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özcan, kent vizyonunun gelişimi için üniversite olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

 

BİLECİK’E MİNİAOSMANLI KURULUYOR

Başkan Yağcı ile Rektör Özcan’ın görüşmesinde, Bilecik için son derece önemli bir proje de gündeme geldi. İstanbul’da bulunan MiniaTürk’ün bir benzeri de Bilecik’te kurulacak. Bilecik’te kurulması planlanan mini tarihi kentte yer alacak eserlerin belirlenmesinde destek verecek. Konuya ilişkin olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. ile gerekli temaslara başlandı ve telif haklarına ilişkin mutabakat sağlandı.

 

Başkan Selim Yağcı, tarih boyunca çok önemli bir merkez olan Bilecik’in üç kez yakılıp yıkıldığını hatırlatarak, “Belki bu yıkımlar nedeniyle dünden bugüne kalan ve somut olarak görülen fazla tarihi eserimiz yok. Ancak yıkımlar, Bilecikimizin, kuruluşun ve kurtuluşun kenti olduğunu kanıtlayan tarihi gerçeklerdir” dedi.

Kentin tarihsel özelliklerini ortaya koyacak ve kültürel zenginliği sağlayacak projeler ürettiklerini kaydeden Başkan Yağcı, bunlardan birinin de İstanbul’daki MiniaTürk benzeri bir proje olduğunu belirtti.

Projedeki eserler Şanlı Osmanlı devleti tarafından tarihe kazandırılan eserlerden olacak.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments