Bilecik Adliyesinden aşure ikramı
admin • 7 Kasım 2015 15:31:15 
Bilecik Adliyesinden aşure ikramı

Etkinliğe Bilecik Adliye Binası içerisinde gerçekleşen etkinliğe Bilecik C. Başsavcısı Sayın Bekir Şahiner, Bilecik Belediye Başkan Vekili Sayın Kadri Şentürk, Bilecik Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Ali Bekim Evim, Bilecik Adliyesi Hakimleri, Bilecik Adliyesi C. Savcıları, Avukatlar, Bilecik Adliyesi Personeli, Bilecik Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Personeli, Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde yükümlülüğü bulunan kişiler katıldılar.Bilecik C. Başsavcısı  Bekir Şahiner yapmış olduğu konuşmasında Aşure ayı olarak nitelendirilen muharrem ayının insanlık tarihinin başlangıcından itibaren birbirinden önemli olayları ve mucizeleri içinde barındırdığı bu özel günlerin birlik ve beraberliğin, dayanışmanın, dostluk ve kardeşliğin her defasında yeni baştan tesis edildiği önemli günler olduğunu, aşure gününün insanların maddi ve manevi arınmasına ülkemiz ve insanlığın kurtuluşuna sevgi huzur, barış iklimine kavuşmasına vesili olmasını dileyerek etkinliğin gerçekleşmesinde destek veren Bilecik Belediyesi başta olmak üzere, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü görevlilerine, Adliye çalışanlarına, katılımcılara ve herkese teşekkür ettiğini açıkladı.

Şahiner şöyle konuştu:

 

“İslam tarihinde bir dönüm noktası olarak sevgili Peygamberimizin hicreti esas alınarak Hicri yılbaşı kabul edilen ve Peygamberimizin, ‘Allah’ın ayı’ olarak nitelediği Muharrem ayını idrak etmekteyiz. Hepimiz tarafından iyi bilinmektedir ki Muharrem ayı gerekse aşure insanlık tarihinin başlangıcından itibaren birbirinden önemli olayları ve mucizeleri içerisinde barındırmıştır.

 

Hazreti Adem’in tövbesinin kabulü, Hazreti Nuh’un gemisinin tufandan, Hazreti İbrahim’i ateşten, Hazreti Musa’nın Firavundan kurtulması gibi  inananlar nazarında ve insanlık için önemli olan pek çok hadisenin bu ayla ve günle adlandırılması atfedilen önemin bir göstergesidir.

 

Birlik ve beraberliğin, dayanışmanın, dostluk ve kardeşliğin her defasında yeni baştan tesis edildiği önemli günlerdir. Nasıl ki aşure, çeşitli yiyeceklerin bir araya getirilip pişirilmesi sonucu ortaya çıkan, katılan yiyeceklerden ayrı bir tat, ayrı biz lezzet ise çeşitli unsurların bir araya gelmesinden oluşan milletimizin de ayrı bir kültürel özelliği ayrı bir lezzeti vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik eder, en samimi duygularımla yeni güzellik başlangıcı olan Aşure günün inananların maddi ve manevi olarak arınmasına, ülkemizin ve insanlığın kurtuluşuna sevgi, huzur iklimine kavuşmasına vesile olmasını dilerim. Başta Bilecik Belediyemiz olmak üzere bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Denetimli Serbestlik Müdürlüğüm ve çalışanlarına, adliye çalışanlarımıza, katkı veren herkese teşekkür ediyorum.”

Bilecik C. Başsavcısı Sayın Bekir Şahiner ile Adalet Komisyonu Başkanımız Sayın Ali Bekir Evim tarafından konuklara alure ikramında bulunuldu

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments