BİLECİK HALKINA MÜJDE
admin • 14 Ocak 2011 10:20:30 
BİLECİK HALKINA MÜJDE

 

ARTIK 2 HEKİM GÖREV YAPACAK

 

Yıldız gazetemize verdiği bilgide, “Hastanemizde 1 adet göz hastalıkları uzmanı bulunmaktadır. Bakanlığımızın yeni uygulaması olan MHRS kapsamında günlük muayene edilen hasta sayısı her hastaya 10 dakika ayrılacak şekilde planlandığından günlük muayene edilebilecek ve randevu verilen hasta sayısı düşmüştür. Ancak ilgili polikliniğimize başvuran randevusuz hastalara da bakılmaktadır. Dün itibari ile yeni uzmanımız göreve başladığından bu tür sıkıntılar artık yaşanmayacaktır” dedi.

 

İKİ BİNA ARASI HASTA

NAKLİYESİ SORUNU

 

Tıbbi cihazların bulunduğu bina ile yatan hastaların olduğu binanın farklı olması nedeniyle hastaların iki bina arasında taşınması gerekmekte. Bu durum olumsuz hava koşullarında daha da sıkıntılı olmakta.

Bu konuda görüş bildiren Baştabip Yıldız, “hastanemiz 2 ayrı binadan oluşmaktadır. Taşınması mümkün olmayan cihazları ancak birer adet temin edebilmekteyiz. Bu cihazları da en çok hangi binada hastaya hizmet veriyorsa orada bulundurmaktayız. Mecburen sedye veya tekerlekli sandalye ile hastalarımızı taşımaktayız” dedi.

 

“YANLIŞ TAHLİL İDDİALARI

GERÇEK DIŞI”

 

Halk arasında dilden dile dolaşan yanlış tahlil sonuçları iddiası, Uz. Dr. Melek Kaya’nın yaptığı açıklama ile çürümüş oldu.

Kaya, konuyla alakalı şu cümleleri aktardı:

Bilecik Devlet Hastanesi laboratuarı 24 saat Bilecik halkımıza kesintisiz hizmet vermekte olup, hastalarımız aynı gün içinde sonuçlarını almaktadırlar. Biyokimya tetkikleri Beckman Coulter LX 20 cihazı, hormon tetkikleri Axsym ve Architect I.200SR cihazı, hemogram tetkikleri Cell Dyn 3700 ve Cell Dyn 1800 cihazı, idrar tetkikleri Labumat cihazı, sedimantasyon tetkiki Vacuette SRS 100/II, koagülasyon tetkikleri ise STA Compact cihazı ile hizmet satın alınarak çalışılmaktadır.

Cihazların tümü tam otomatiktir. İnsan eli ile yapılan kısmı hastalardan kan alınması, santrifüj edilmesi ve cihaza kan tüplerinin yerleştirilmesinden ibarettir. Bunların dışında tetkiklerin bütün aşamaları cihazlar tarafından yapılmaktadır. Hasta sonuçları mikrobiyoloji uzmanı tarafından kontrol edilmekte olup, tekrar edilmesi gereken testler tekrar çalışılmaktadır. Axsym cihazında çalışan hormon tetkiklerinde pozitif çıkan sonuçlar Architect I.2000SR cihazında çalışılarak doğrulaması yapılmaktadır. 

 

HASTANEYE DAİR PLANLANANLAR

 

Hastane Baştabibi Op. Dr. Hakan Yıldız hastaneye dair yapılması planlanan yenilikler konusunda açıklamada bulundu.

Yıldız şunları aktardı:

“Hastanemiz için yeni bina hazırlıkları devam ederken geçici olarak yer sorunumuzu çözmek için, şu anda Sağlık Meslek Lisesi kullanımda olan katları da hastanemize katmayı planlamaktayız.

 

MENÜSKÜS AMELİYATLARI

YAPILABİLECEK

 

Ortopedi ameliyatlarında kullanmak amacı ile Artroskopi seti alarak Menüsküs ameliyatları yapar hale geleceğiz.

 

YENİ BİRİMLER AÇILACAK

 

Mayıs ayından itibaren hastanemizde Endoskopi ve Kolonkoskopi birimi açılması planlanmaktadır. Bu şekilde sindirim sistemi ile ilgili olarak yemek borusu, mide, duedonum ve kalınbağırsak hastalıklarının teşhisine yönelik büyük bir adım atılmış olacaktır. HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments