BİLECİK TOPRAK BİLİNCİYLE TÜRKİYE ÇAPINDA BİR İLKE İMZA ATTI

BİLECİK TOPRAK BİLİNCİYLE TÜRKİYE ÇAPINDA BİR İLKE İMZA ATTI

Etkinlikte konuşan Tema Vakfı İl Temsilcisi Ferruh Erdovan, “Türkiye Cumhuriyeti’nde ‘Toprak kullanımında yapılması gereken arazi planlamasını uygulayan’ tek il Bilecik” dedi.

Bilecik bir ilke imza attı

 Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Toprak Bayramı etkinliğinde toprağın korunmasının önemine değinilirken, toprağın kaybedilmesi halinde ise yaşamsal hiçbir faaliyetin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceğine vurgu yapıldı. Programda konuşan TEMA Vakfı İl Temsilcisi Ferruh Erdovan, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in toprağın korunmasıyla ilgili konularla çok yakından ilgilendiğini belirtti. Vali Nayir’in katkılarıyla Bilecik’in Türkiye çapında bir ilke imza attığını belirten Erdovan, “Sayın valimiz bizim bir isteğimizi daha yerine getirdi. Toprak kanunu, toprak kullanımında arazi planlamasını mutlaka yapın diyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde şu anda hiçbir ilde bu planlamanın yapılmasına başlanmadı. Sadece Bilecik’te başlandı. Onun için hem sayın valimize hem de il tarım müdürlüğü ekibine teşekkür ediyorum.”dedi.

 “Geleceği düşünmeyen kapitalist zihniyetler çevreye zarar veriyorlar”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, her canlının toprağa ihtiyaç duyduğu halde insanların bir takım çıkarlarını düşünerek geleceklerini sıkıntıya soktuğuna dikkat çekti. Toprağın insanlar tarafından bilinçsiz bir şekilde kullanıldığını belirten Nayir, “Toprak gibi önemli bir konunun bayramında birlikte olmaktan mutluluğu belirtmek istiyorum. Her canlının ihtiyaç duyduğu insanın, hayvanın, bitkinin ihtiyaç duyduğu ama maalesef yalnızca insanlar tarafından yok sayılan, zarar verilen sanki tüketilmesi istenene bir varlığımız toprağımız. Bu sözleri belki hava için su içinde söylemek mümkün. Ama toprak, su vazgeçilmezimiz. Hem bitkiler hem insanlar hem hayvanlar birlikte kullandığımız halde zarar nedense bir tek insan tarafından veriliyor."dedi.

Bu uygulama sadece Bilecik’te

Tema Vakfı İl Temsilcisi Ferruh Erdovan, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki toprakla ilgili yaşanan en büyük sorunun erozyondan kaynaklandığına vurgu yaptı. Erozyonun zararları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Erdovan aynı zamanda Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in de özellikle verimli arazilerdeki toprak kaybının önüne geçmek için özenli bir çalışma yürüttüğünü belirtti.Erdovan, “Sayın valimiz bizim bir isteğimizi daha yerine getirdi. Toprak kanunu, toprak kullanımında arazi planlamasını mutlaka yapın diyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde şu anda hiçbir ilde bu planlamanın yapılmasına başlanmadı. Sadece Bilecik’te başlandı. Onun için hem sayın valimize hem de il tarım müdürlüğü ekibine teşekkür ediyorum.”dedi.

En büyük sorun erozyon

Erdovan konuşmasında şunları aktardı:

“TEMA Vakfı adına öncelikle tüm katılımcılara hoş geldin diyorum. 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele günüdür. Birleşmiş Milletler tarafından tescil edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti de bu belgeye imza atmıştır. Çölleşmeyle mücadeleyi gerçekleştiremediğimiz için elimizdeki dokümanlarla erozyonla mücadele etmeye çalışıyoruz. Toprak Bayramında da bunun önemine değineceğim.

Kısaca bir tanım yapmak gerekirse erozyon, toprakların bulundukları yerden aşınıp taşınarak geri dönmemek üzere taşınmasıdır. Erozyon gerçekleştiği zaman arkasında çölleşmiş bir alan bırakıyor. Sonuçta da toprak gidiyor ve arkasında çatlamış kil toprakları ve tarım yapılamayan topraklar kalıyor.  

“Yılda 730 milyon ton toprak istenmeyen yerlere gidiyor”

Erozyonun diğer zararlarına bakacak olursak, yılda 730 milyon ton toprak istenmeyen yerlere gidiyor. Türkiye’deki arazilerin birçoğunda çok şiddetli erozyon görülüyor. Tarım arazilerimizin yüzde 59’unda, orman alanlarımızın yüzde 54’ünde, meraların ise yüzde 64’ünde erozyon söz konusudur. Ormanlarımızın hemen eteğinde meralar var. Bu meralar erozyon dolayısıyla bozulmuş durumda. Tarım alanlarında da önlem alarak işlem yapmamız lazım. Önlem almıyoruz ve elimizdeki toprakları da kaybediyoruz. Böylece topraklarımızdan her yıl Kıbrıs büyüklüğünde 25 santim, Antalya büyüklüğünde 25 santim, Kocaeli büyüklüğünde 25 santim toprak kaybediyoruz. Türkiye’nin tümünde ise 666.9 milyon hektar alanı kaybediyoruz. En kıymetli topraklarımız gidiyor. Bu toprakların bir daha geri gelmesi mümkün değil. 

“Siyasi parti temsilcilerimize bilgilendirmelerde bulunduk”

Seçimler öncesinde TEMA Vakfı Eko siyaset bildirgesi yayınladı. Biz de parlamentoda grup kurabilecek siyasi partilerin milletvekili adaylarına ve yönetim kurullarına bu bilgileri verdik. Türkiye’deki toprakların, suyun, arazilerin, ormanların ve doğal varlıkların tamamının nasıl kullanılacağını, politik olarak bunların nasıl bilimsel verilerle ortaya konulması gerektiğini açıklayarak TEMA Vakfı bunları siyasi partilere öneriyor. Hükümetler isterlerse bu işi yapıyorlar. Türkiye’de 1945 yılından sonra toprakla ilgili hiçbir yasa çıkmadı. Nihayet 2005 yılında mevcut hükümet döneminde bir toprak kanunu çıktı. Bu toprağa verilmiş bir haktı ama toprağın bütün haklarını kapsamadı. Dışarıda kalanlar da var.

Konuşmaların ardından etkinlik, "Toprak ve su " adlı şiiri okuyan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Şükran Elmas'a Vali Nayir tarafından ödülünün verilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. İNÖNÜ-KANDİLLİ ÇİMENTO FAB.HK. – SN VALİMİZ,BİLECİK-BOZÜYÜK BELEDİYE BAŞKANIMIZ ;
  BOZÜYÜK Kandilli köyü tarım alanlarının bittiği, İNÖNÜ tarım alanlarının başladığı
  noktada ESKİŞEHİR’Lİ bir firma Çimento fabrikası kurmaktadır.
  Atalarımızın bu vatanı kurtarmak için mücadele ettiği bu topraklar’da
  kurulacak olan çimento fabrikasından tarım yapanlara,THK tes.de eğitim görenlerin
  üzerine çimento yağacak, eğitim görende, tarım yapan da, zehir tenefüs edecek,
  güzelim doğamız,dağlarımız yok olacak.
  Muhtemelen dağlarımız dinamit ile parça, parça edilecek,
  EVİMİZ-BARKIMIZ ÇATLAYACAK-PATLAYACAK zarar görecek
  HERKES KENDİ KADERİYLE başbaşa kalacak…
  Gelecek nesiller ve şehitlerimiz bu ortam için bizlere teşekkür ve şükranlarını
  sunmayacaklardır…..
  KANDİLLİ KÖYÜ ,BİLECİK- BOZÜYÜK İLÇEMİZE BAĞLIDIR.FABRİKA SAHASI İNÖNÜ
  İLÇESİ SINIRLARINDA OLABİLİR, Fabrikanın zararlarından en çok İNÖNÜ-KANDİLLİ köyü
  ve KOVALICA köyü etkilenecektir.Bu köylere sahip çıkmak sizlere düşmektedir. Yerel yönetim olarak sizlerden bu konuda her türlü desteği bekliyoruz.Tşk.syg.sunuyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

 • YORUM
reklam