Bilecik Türkiye’nin Dinamik İllerinden

Bilecik Türkiye’nin Dinamik İllerinden

 

2013 yılının ilk Koordinasyon Kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali Akpınar, Bilecik’in Türkiye’nin en dinamik illerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Vali Akpınar şöyle konuştu:

“Bilecik Türkiye’nin en önemli yatırımlarının yapıldığı illerimizden”

“2013 yılı ilimizde devam etmekte olan yatırım programlarını görüşmek varsa bir problem, aksaklık veya koordinasyon gerektiren bir durum varsa onlara mütalaa etmek üzere bir araya geldik. Bilindiği üzere Bilecik belki nüfus ve yüzölçümü bakımından küçük ama Türkiye’nin en önemli yatırımlarının yapıldığı illerimizden bir tanesi. Ankara-İstanbul hızlı treni ilimizden gelip geçiyor. Bununla ilgili yatırım tüm hızıyla devam ediyor. Yine karayollarının bölünmüş yol çalışması Bozüyük-Sakarya arasındaki kısmının bitmiş vaziyette kullanıyoruz. Bilecik-Yenişehir arasındaki bölünmüş yolumuzu da inşallah bu arada ihale edilip yatırım programına alınır. Yine eğitimde, sağlık da, ulaşımda devlet su işlerinin yaptığı çalışmalar önemli yatırımlara imza atılıyor.

Bilecik Türkiye’nin en dinamik illerinden bir tanesi. Hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. İnşallah bizlerde bu gelişmede küçük bir nebzede olsa katkımız olur. Bu hizmetin içerisinde yer almaktan büyük bir gurur duyuyoruz.”

Vali Akpınar’ın konuşmasının ardından yatırımcı kuruluşların temsilcileri tarafından 2012 yılı çalışmaları ve 2013’te yapılması planlanan projeler ile ilgili sunumlar yapıldı.

“İnegöl-Yenişehir-Bilecik yolu çalışmalarına Mart-Nisan gibi başlanacak”

Karayolları 14. Bölge Müdür Vekili Mehmet Yazıcıoğlu yaptığı sunumda, İnegöl-Yenişehir-Bilecik yolunun 65 km uzunluğunda olduğunu belirtti ve tek yol yani 10 m genişliğinde ihaleye çıktığını söyledi. Yazıcıoğlu şöyle devam etti:

“İnşallah buradaki geri kalan kesimin bölünmüş yol projelerini de tamamladık, onaylandı. İhaleyle ilgili bilgilerin hepsi Genel Müdürlüğe gönderildi. Bu ihaleyi büyük olduğu için Genel Müdürlüğümüz kendisi yapacak. Bu yılın ilk aylarında gerçekleşeceğini sanıyorum. Mart-Nisan gibi de burada çalışmalarımıza başlayacağız.”

                Yazıcıoğlu’nun sunumunun ardından Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürü Erol Şenöz sunumunu yaptı. Şenöz, Bilecik’te iki büyük su işleri olduğunu bunlardan bir tanesinin 808 ha alan sulayacak olan Gölpazarı Akçay Barajı olduğunu belirtti. Şenöz sunumunda şunları aktardı:

“Bunun planlamasında bir gecikmemiz oldu. Firma bize yılsonu itibariyle teslim edemediği için Akçay Barajı’nın proje ihalesini yapamadık. Ancak bitme aşamasında. Ben Gölpazarı-Akçay Barajı’nın proje ihalesinin Mart ayında başlayacağını sanıyorum. Süre olarak bir yıl vereceğiz. Programımız Gölpazarı-Akçay Barajına2014 yılında başlamak olacaktır. Bir yılda baraja başlıyoruz, bir yıl sonrasında sulamaya başlıyoruz.”

“Çalışmalar çok yavaş ilerledi”

Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı sunumunda, Şeyh Edebali Türbesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali Akpınar, çalışmaların çok yavaş ilerlediğini belirtti. Müdür Sarı, ihaleye verdikleri firma ile sıkıntı olduğunu cezalı olarak işi bitirmeye çalıştıklarını ifade etti. Feshedilince daha büyük sıkıntı olacağını düşündükleri için işi tamamlatmaya gayret ettiklerini kaydetti. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesinin yapılacağını belirten Sarı, Ocak ayı içerisinde biteceğini daha kapsamlı çevre düzenlemesi yapılacağını söyledi. Vali Akpınar ayrıca Şeyh Edebali Türbesi’nde dikkatini çeken bir olayı da Müdür Sarı’yla paylaşarak çözüm üretilmesini istedi.                

Vali Akpınar, Vezirhan’daki Han’da incelemede bulunan hocaların oranın çok kötü bir restorasyon örneği olduğunu söylediğini belirtti. Vali Akpınar, incelemede bulunan hocaların hanla ilgili, “Burada bir çalışma yaptırıp bir tarihi eser en kötü nasıl restore edilir bunu örnek gösterip öğrencilerimize okullarda anlatabiliriz” dediklerini kaydetti.

“Orhangazi İmareti’ne sahip çıkın”

Vali Akpınar, “Hollandalı Profesör misafirimiz vardı. Osmanlı coğrafyasındaki ibadethaneleri en iyi bilen kişilerden bir tanesi. Onun söylediği ‘Orhangazi İmareti’nin her geldiğimde birkaç taşı daha düşmüş oluyor. Bu esere sahip çıkın, kurtarın.’ Hollandalı bir insan da bunun derdine düşmüş vaziyette.” diyerek Orhangazi İmareti’ne yönelik çalışmaların yapılıp yapılmayacağını sordu. Müdür Sarı da neredeyse 3 yıldır kurulda olduğunu belirtti.

Bilecik Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nihal Akpınar, kurumları daha yeni olduğu için kurumu tanıtıcı bir sunum yaptı.

                Gerçekleşen sunumların ardından bir konuşma yapan Vali Akpınar, Bilecik’te kamuya ayrılmış olan yer sayısının azlığını dile getirdi. Okul yapılacağında, hastane yapılacağında hep problemle karşılaşıldığını belirtti. Vali Akpınar şöyle konuştu:

“Bilecik’te maalesef kamuya ayrılmış olan yer sayısı son derece az. Okul yapacağımızda problem, hastane yapacağımızda problem. Devlet Su İşleri yer istiyor şube müdürlüğü kurmak için, bir yer alıp da vereceğiz. Elimizde verebileceğimiz maalesef ne belediyeye ait ne özel idareye ait ne de hazineye ait kıymetli, işe yarar bir yer yok.

Beşyüzevler Mahallesi’ne Okul

Merkez’de yeni bir ilköğretim okulu yapacağız, Beşyüzevler Mahallesi’nde. Belediye Başkanımız orayla ilgili arsa problemini halledeceğini söyledi. Eğer belediyemizde arsa problemini halledebilirsek bu sene orada okul yapımı için teklifte bulunacağız ve inşallah okulu da yapacağız.

Yine Bozüyük’te Metristepe Mahallesi’nde okul ihtiyacımız var. Ona da Kaymakam Bey’e talimatı verdik. Orada da yine vatandaştan arsayı alıp yapacağız. Kamuya ait bir yer yok maalesef. İnşallah oranın da okul problemini çözmüş olacağız. Pelitözü’nde okulla ilgili bu sene teklifimizdeydi ihalesi yapıldı, inşallah orası da tamamlanacak.

‘Bilecik okul altyapısı konusunda Türkiye’de en iyi illerden biri’

İlimiz zaten okul altyapısı konusunda iyi illerden bir tanesi, yani Türkiye’deki en iyi illerden birisiyiz. Bozüyük’te bu çok acil bir ihtiyaçtı, il merkezinde de o mahallemizde yine bir nüfus kayması dolayısıyla ihtiyacımız vardı. İnşallah bu iki okul hatta Pelitözü ile birlikte üç okul problemimizi de çözmüş olacağız.

Bilecik’te kamu yatırımları devam ediyor. Böyle ciddi, çözemeyeceğimiz bir problemimiz yok. Kurumlarımız çalışıyor, ilimiz gelişiyor, ülkemiz gelişiyor. İnşallah daha iyi günler bizleri bekliyor.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam