Bilecik’in Sporcularının Büyük Başarısı
admin • 3 Temmuz 2013 18:40:20 
Bilecik’in Sporcularının Büyük Başarısı

Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı lisanslı sporcular Türkiye ve dünya çapında çok sayıda başarıya imza atarak Bilecik’in ve ülkemizin adını duyurmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lütfi Doyuk, spor etkinliklerinin tüm Türkiye genelinde devam etmekte olduğunu, Bilecik’in küçük olması dolayısıyla bazı branşların burada şimdilik gerçekleşemediğini belirtti. Müdür Doyuk yaptığı açıklamaya şöyle devam etti:

“Şu an için Genel Müdürlüğümüzün projelerinin içinde Bakanlığımızın da açıklamasıyla yüzme havuzu olmayan il kalmayacak. Bizim ilimizde daha önce açık yüzme havuzları vardı ama yeterli değildi. Bu 2 ayda ancak çalışılabiliyor. Yeni havuzumuzun ihalesi yapıldı. Yakın zamanda da yer teslimini yapacağız. Kapalı yüzme havuzu gerçekleşecek.

Bu anlamda bizim ilimizdeki 15 branş bazında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Antrenörlerimiz var. Bu sadece il Merkezi’nde değil, ilçelerimizde de bazı ufak tefek malzemelerle destek olarak onları da sürdürmek istiyoruz. Çocuklarımız tatile girdi ve yaz spor okullarımıza geliyor. Burada hangi branşları yapmak istiyorlarsa yardımcı oluyoruz. Bu Osmaneli’de yapılmakta Gölpazarı’nda yapılmakta, Pazaryeri’nde, Söğüt ilçelerinde yapılmakta. Spora önem veriyoruz, gençliğimize önem veriyoruz. Önem vermek zorundayız. Bizim geleceğimiz çünkü onlar. Bu arada elbette ki sadece çocuklarımız için değil büyükler için de spor yapın diyoruz, sağlığınız için spor yapın diyoruz. İlimizde tabi ki çeşitli branşlarda federasyon müsabakalarına, Avrupa müsabakalarına gönderdiğimiz çocuklarımız oluyor. Bu kolay değil. Bir milli sporcunun çıkması gerçekten kolay değil. Bir 10 seneyi alması gerekiyor. Türkiye şampiyonalarına katılan çocuklarımızın en az 3-4 seneyi sporla geçirmesi gerekiyor. Tabi bunun da süreklilik arz ederek yapılması gerekiyor. Antrenörlerimizle yaptığımız toplantılarda çalışmalarını sorduğumuzda 3 gün çalıştıklarını söylüyorlarsa biz 5 gün çalışmaları gerektiğini söylüyoruz. Tabi ki çocuklarımızı sıkmamak gerekiyor ama 3 gün 2şer saat çalışıyorlarsa 5 gün 1,5 saat çalışırlar. Böyle süreklilik arz eden bir çalışmayla gerçekten bir sonuca gidiliyor. İlimizde tekvando antrenörü Mensur Düş bunu başardı Osmaneli ilçemizde. Songül Ardıç ve diğer 2 erkek sporcumuzda bunu başardı. Milli sporcular çıkardılar. Yakın zamanda beni telefonla arayarak birinciliklerini müjdelediler.

Burada tekvando branşında Elif Öner, Venezüella’da yapılan İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası’nda 49 kg’da Dünya Şampiyonu oldu. bu sporcumuz Mensur Hocamızın öğrencisi. Dünya Şampiyonluğu ve milliliği elde etmiş bir sporcumuz. Bu da ilimiz adına, antrenörlerimiz adına, İl Müdürlüğümüz adına sevindirici bir olay. Bunun dışında Sueda Onat kızımız 30 kg’da Bosna Hersek’te yapılan Balkan Şampiyonaları’nda şampiyon olan sporcumuz. Esra ve Elif Kalem kardeşlerden biri 42 kg’da diğeri 55 kg’da Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonlukları da var ve milliliği almış sporcularımız. Ayşe Beyza Yıldız kızımız Çanakkale’de yapılan Gençler Milli Takım seçmelerinde 42 kg’da Türkiye Şampiyonu oldu. Portekiz’de yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek. Burada tabi tekvandoda sadece il Merkez’imizde değil Bozüyük, Osmaneli, Söğüt ve Gölpazarı’nda da tekvandocularımız baya ivme kazanmış durumda. Antrenörlerimizde var, sıkıntımız yok.

Vücut geliştirme il temsilcimiz ve hocamız Kenan Yıldız var. Bu arkadaşımızın da yaklaşık 5 senelik bir çalışması var. Kendisi 2013 sezonunda Avrupa 4’üncülüğünü aldı ve milli sporcu unvanını kazanmış oldu.

Güreşte, Bozüyük’te, Osmaneli’de, Merkez’de ve Söğüt’te çalışmalar yapılıyor. Bu 4 yerde güreş antrenörlerimiz çalışmalarına devam ediyor. Güreşe daha da ağırlık vermek istiyoruz. 25-50 arasında bir sayı yakaladı arkadaşlarımız. O sayının içinden inşallah güreşte de yine Türkiye genelinde sporcular çıkartmayı düşünüyoruz. Bu tabi ki 1-2 senede olan bir şey değil. Osmaneli’de çalışan Onur Karakulak isimli sporcumuz 2013 yılında, 3’üncülük 5’incilik müsabakasında 5’inci oldu.

 Boksta Naim Kılıçarslan 2013 sezonu Türkiye 4’üncülüğünü alan bir sporcumuz. Boksta da bir hayli kalabalık sporcuyla çalışıyor antrenör arkadaşımız. Hangi branşta olursa olsun çalışmayla neticeye gidileceğine inanıyoruz. Yeter ki antrenörlerimiz çalışsın, yeter ki sporcularımız gelsin.

Atletizmde yine Söğüt’te, Osmaneli’de, Bozüyük’te ve Merkez’de antrenörlerimiz var. küçük bir il olmamıza rağmen antrenörlerimizi çoğaltmaya çalışıyoruz. Sonuçta atletizm sporun alt yapısı. Atletizme giden bütün branşlarda mutlaka başarı elde ediyor. Atletizmde Vahit Güven, İzmir’de yapılan müsabakalarda 100 metrede Türkiye 10’uncusu oldu. Kendisi ümit vaat eden bir sporcumuz, gelecekte şampiyonluk elde edeceğine inanıyoruz. Sedef Şahin kızımızın da okullar arası bin 500 metrede birinciliği var, Türkiye şampiyonluğu var.

Bunun dışındaki branşlarımızda da masa tenisinde bir ivme kazanmaya çalışıyoruz. Tabi ki yaz spor okulları açıldı. Sporcu sayılarımız çoğaldı. Şu an itibariyle bizim bu çocuklarımıza sporu sevdirme adına, sporculuğunu gelecekte yürütme adına kalabalık bir şekilde çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalarımız voleybol, basketbol, diğer salonlarımızda masa tenisi, jimnastik, tekvando, karate, boks, tenis branşlarında yine devam ediliyor.

Bunun yanında bazı çocuklarımız başladıkları spora okullar açıldığında bile devam edecek bizim lisanslı sporcumuz olacak. Bazıları yazdan yaza gelecek. Biz mümkün mertebe bu sporun her zaman yapılmasının taraftarıyız. Zaman zaman öğrencilerimize ailelerini de alıp spora getirmelerini söylüyoruz. Velilerimize de çocuklarını spora teşvik etmelerini söylüyoruz.

Düzgün vücutlu sağlıklı insanlarımız olsun istiyoruz. Projemizin birisinde SGK Müdürlüğü’nde ve Defterdarlık’ta oturduğun yerde spor yapma konusunda bilgi verdik. Onun gibi diğer kurumlara da gitmeyi düşünüyoruz. Sağlıklı yaşam için boş durmamak gerekiyor. Biz de bu işin başındaysak koşturmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadarıyla ekibimizle beraber.” ZEYNEP KILBAHRİ

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
MEHMET KAPALAN
9 yıl önce

BİLECİKSPORA SAHİP ÇIKIN – BASARIMI NEYİN BASARISI İL PLAKAMIZ VAR AMA BİLECİKSPOR NERDE BELLİ DEGİL SAHİPSİZLİKTEN KÜME DÜSTÜ YAZIK