BİLECİKLİ AİLELER “DOĞUM YARDIMI” İÇİN BAŞVURMAYA BAŞLADI

BİLECİKLİ AİLELER “DOĞUM YARDIMI” İÇİN BAŞVURMAYA BAŞLADI

Çocuk sayısına göre yardım miktarı artıyor

Bilecik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammet Akgül, 15  Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren “Doğum yardımı” hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kanun kapsamında Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine bu hakkın tanınacağını belirten Akgül, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacağını ifade etti. Başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılabileceğini belirten Akgül, aynı zamanda ilçelerden başvuru yapmak isteyen kişilerin de kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapabileceklerini vurguladı.

İlk yardım Temmuz ayında

İlk yardımın Temmuz ayında yapılacağını belirtenAkgül, bir defaya mahsus olarak verilecek olan doğum yardımı parasının, PTT şubelerinden kişinin T.C kimlik numarasını belirtmesiyle alınabileceğini ifade etti.

“Başvurular yapılmaya başlandı”

Kanunun yayınlanmasıyla beraber konuyla ilgili birimlerinde sorumlu kişiler görevlendirdiklerini dile getiren Akgül, işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Akgül,

“Şu anda Bilecik ilindeki doğum yardımıyla ilgili tüm başvuruları kabul ediyoruz. Daha sonra bakanlığımız ilçelerden ile ulaşımın daha çabuk sağlanabilmesi için ilçelerdeki kaymakamlıklardaki aile sosyal yardımlaşma ve dayanışmaları da bu konularda görevlendirdi. Başvurular orada da alınıyor ve ivedilikle bizim il müdürlüğüne gönderiliyor. Biz de ay sonuna kadar bu başvuruları sisteme gireceğiz.”dedi.

“Yıl boyunca 2 bine yakın başvuru öngörülüyor”

 Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Bilecik’te yaklaşık 1 ay içerisinde 122 ailenin başvurduğunu da sözlerine ekleyen Akgül," Bakanlık tarafından bize gönderilen doğum oranı istatistiğine göre Bilecik ilinde yıl boyunca 2 bine yakın bir başvuru öngörülüyor” dedi.

Öncelikle anneye verilecek

Doğum yardımı ''annenin sağ'' ve ''Türk vatandaşı'' olması durumunda anneye yapılacak. Bu yardım Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek.

Ödemede ''Kimlik Paylaşım Sisteminde'' yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Bu kapsamda yapılan ödemeler, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Yasada, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlarla ilgili de düzenleme yer alıyor. Buna göre kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenecek. Kararlaştırılan tutarın bu maddeye göre yapılacak ödeme tutarından daha fazla olması halinde ise bu maddeye göre ödeme yapılmayacak. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28'inci maddesi kapsamına girenler de (mavi kart sahipleri) aynı şekilde ve şartlarda doğum yardımından faydalandırılacak.

Sıralamada önceki çocuklar da dikkate alınacak

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dahil edilecek. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek.

Doğum yardımından yararlanmak isteyen ailelerin 15 Mayıs 2015 tarihi kriterini unutmamaları gerektiğini belirten Akgül, “Tarih kriterinin yanında çocuğun canlı doğmuş olması önemli . TC vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması yeterli. Çocuk canlı doğmuşsa annesi, annesi başvuru yapacak durumda değilse babası başvurularını yapabilir. Bakanlığın nüfus kayıt sistemine bağlı bir sistemi var. Girişlerini yaptığımız zaman oradan anne üzerine diğer çocukları da görüp işlemimizi yapıyoruz. Mahkeme kararıyla çocuk babaya verildiyse , anne üzerinde görünmüyorsa annenin kendi beyanı varsa beyanı üzerinden de çocukları ekleyerek çocuk sayısını ona göre belirleyebiliyoruz.”dedi.

Gerçek dışı başvurulara “faizli geri ödeme”

Doğum yardımından yararlananların gerçek dışı beyanda bulunmaları nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet verilmesi halinde, bu ödemelerin, bir ay içinde ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye 6183 sayılı Kanunun 51'inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile iade edilmesi, haksız yararlanana ödeme yapan kurum tarafından bir yazı ile bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacakların ilgili vergi dairesine bildirilmesi üzerine anılan kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilecek.

Sistemin yayılmasını bekliyoruz

Uygulamanın şu anda sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirten Akgül, bu sistemin ilerleyen zamanlarda tüm kamu kurum ve kuruluşlarına da yayılmasını ve aktif bir biçimde kullanılmasını beklediklerini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam