BİLECİK’TE AYÇİÇEĞİ VE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

BİLECİK’TE AYÇİÇEĞİ VE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

VALİ KIZILKAYA: “11 TON YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMUNU DAĞITMAYI PLANLADIK”

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Bozüyük ilçesinde çiftçilere ayçiçeği ve nohut tohumu dağıttı.

Bilecik Valiliği himayesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yürütücülüğünde “Ayçiçeği Üretimini Geliştirme” ve “Tarlada Nohut Nadası Unut” projeleri kapsamında Türkiye’de yetişen önemli endüstriyel bitkilerden olan ayçiçeği ve nohudun üretimini artırmak ve çiftçiyi desteklemek amacıyla tohum dağıtımı yapıldı.

Bozüyük Kapalı Pazaryeri’ne gerçekleşen törende konuşan Vali Kızılkaya, ayçiçeği yağına olan taleple üretimin daha da çok artırılması gerektiğini söyledi.

Hayata geçirilen projelerle çiftçinin üretiminin artacağını ve buna bağlı olarak da geliri ile refah seviyesinin yükseleceğini kaydeden Kızılkaya, “2021 yılında ilimizde 69 bin dekar yağlık ayçiçeği üretimi yapıldı. Bu yıl tohum desteği ile Bilecik’teki yağlık ayçiçeği üretimi 99 bin dekara kadar çıkartmayı hedefliyoruz. 7 ilçe ve Bilecik merkez olmak üzere 1100 çiftçimize 11 ton yağlık ayçiçeği tohumunu dağıtmayı planladık. Desteklemeyle birlikte 30 dekar fazladan ekilecek olan yağlık ayçiçeğiyle ilimize fazladan gelir sağlanması düşünülüyor. Diğer yandan çiftçilerimize verilen nohut tohumu desteğiyle 2 bin 500 dekar dolaylarında olan nohut ekiminin 3 bin 500 dekarın üzerine çıkarılması hedefleniyor. Tohumlarımızı verimli Bilecik topraklarıyla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Ayçiçeğinin stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, ürüne olan arzın artmasıyla üretimde de hamleler yapılarak artırılması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Vali Kızılkaya tarafından üreticilere tohumları teslim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Sayın dostum gibi ilimizde, ayçiçek ve mısır tohumu ve nohut tohumu dağıtılıyor, iyi güzel çözüm bu değil,bu aldığı tohumları eski usul gibi kazmaylami ekecek mazot oldu 225 TL oldu gübre fiyatları aldı gidiyor tek çözüm akar yakıt fiyatlarını gerçek çiftçiye gemilere verdiği fiyattan vermeli veya dvlet tarafından belirli akar yakıt istasyonu gösteriyormeliki ciftcide para kazanıp ona göre kazanmali

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam