BİLECİK’TE İLK KEZ DURAN YHT GARDA SEVİNÇLE KARŞILANDI

BİLECİK’TE İLK KEZ DURAN YHT GARDA SEVİNÇLE KARŞILANDI

“Bilecik – Bozüyük 20 dk”

Bilecik Ak Parti Milletvekili Adayları, Ak Parti İl Başkanı Av. Kadir Bayrak, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım, Merkez İlçe Başkanı Fikret Karabıyık ve yöneticilerin katıldığı Bilecik – Bozüyük seyahati renkli görüntülere sahne oldu.

 

Konuyla ilgili Bilecik garında açıklama yapan Ak Parti Bilecik Milletvekili Adayı Halil Eldemir Yüksek Hızlı trenin ilk Bilecik’te duruşunun berat kandiline denk geldiğini ve böyle bir güzel günde istasyon seferlerinin başlamış olmasının sevincini yaşadıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

 

Eldemir: “İlk Seferin Heyecanını Birlikte Yaşıyoruz”

“Böyle güzel bir günde, berat kandiline denk gelen bir günde tarifeli ilk Bilecik istasyonunda sefer başlamış oluyor, güzel bir şey. Bu seferin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Günde 4 sefer İstanbul yönü var, 4 sefer de Ankara yönü var. Onları Türkiye Devlet Demir yolları internet sitesinde yayınladı. Seferleri az demek için arz talep dengesini bir ölçmek lazım. Biz şu anda hatlarında yolcu sayısına göre bundan sonraki döneminde arz talep dengesi gözetilir. Yalnız şu var biliyorsunuz bizim hızlı trenlerle alakalı her geçen gün talep yükseliyor. Bugüne kadar yaklaşık 20 milyon yolcu taşımış. Her geçen gün yolcu arttıkça biz tren seferi sayısı arttırmaya çalışıyoruz. Şu anda yanlış ifade etmeyeyim. 106 tane tren seti siparişimiz var. Bunlar bir şekilde yavaş yavaş tamamlandıkça hatta iniyor. Şu anda sefer sayılarının da artıyor olmasının sebebi yeni inen tren setleri. Altı vagona bir set diyoruz. Bizim hızlı trenimiz 2 setten oluşmuş oluyor. Bu 2 model de hızlı tren setimiz var. Birisi daha yüksek hızla olan 300 km hızla gidecek olan bir set. Ondan 7 tane siparişimiz var. Şu an itibariyle geri kalan setlerle birlikte artan yolcu sayısının çözümü sağlanmış olacak.”

 

İlk Bilecik Yolcusu Ankara’dan

İlk Bilecik Yüksek Hızlı tren yolcusu olan ve Ankara’dan gelen bir yolcu seyahatinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek gayet rahat geldiğini, trenin konforlu ve mükemmel olduğunu söyledi.

Daha sonra 08.30’a Ankara istikametine hareket eden Yüksek Hızlı trene binen partililer ve basın mensupları 20 dakika sonra Bozüyük garına vardı. Bozüyük garında da açıklamalarda bulunan Ak Partili yetkililer heyecanlı ve mutlu olduklarını belirterek hedeflerinden birini daha gerçekleştirmiş olduklarını kaydettiler.

 

Kısa bir açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Kadir Bayrak “öncelik davetimize icabet edip katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir yaz sabahında ben sizin aracılığınızla bütün hemşehrilerimizin, bütün milletimizin, bütün İslam aleminin berat kandilini de tebrik ediyorum. Teşekkür ediyorum geldiğiniz için.” ifadelerini kullandı.

 

Bayrak’tan sonra konuşan Ak Parti Bilecik 1. Sıra Milletvekili Adayı Halil Eldemir ise 1 Haziran’ın Bilecik Yüksek Hızlı Tren tarifeli seferlerinin başladığı ilk gün olduğunu ve tarihe geçtiğini belirtti. Bugün itibariyle Bilecik’te ilk seferli Bozüyük’e hareket ederek bu heyecana ortak olmak istediklerini ifade eden Eldemir şunları aktardı:

Eldemir: “1 Haziran tarifeli seferlere başladığı ilk gün olarak tarihe geçti”

“1 Haziran Bilecik istasyonumuzun tarifeli seferlere başladığı ilk gün olarak tarihe geçti. Bugün tabi Ramazanın habercisi olan berat kandili günü. Bu vesileyle bende tüm hemşehrilerimin berat kandillerini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah ramazana ulaştırsın diyorum. Bugün itibariyle Bilecik’te ilk seferli Bozüyük’ümüze hareket ederek bu heyecana ortak olmak istedik. Sizlerde bizlere eşlik ettiniz, bundan dolayı da sizlere teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz 2002 yılında iktidara gelen Ak Parti yüksek hızlı tren projesini gerçekleştirme gayreti içerisine girdi. 2004 yılında İstanbul- Ankara hattının projelendirmesiyle alakalı çalışmalara başladı. 2007 yılının 23 Nisan’ın da Eskişehir- Ankara arasındaki hızlı trenimiz deneme seferlerine başladı ve 2009 yılının ilk aylarına itibaren de Eskişehir – Ankara arasında hızlı treni milletimizin istifadesine sunmuş olduk. Daha sonraki süreçte biliyorsunuz hızlı trenimiz Eskişehir – Konya hattı, Ankara – Konya hattı dolayısıyla işletmeye açılmış oldu. Onun akabinde de İstanbul hattının çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Geçen sene Temmuz ayı itibariyle de Ankara – İstanbul seferlerine Pendik’e kadar başlamış olduk.

“Türkiye’nin birçok vilayetine hızlı treni ulaştırmayı düşünüyoruz”

Bilecik istasyonumuz bu süreç içerisinde gerek çevresel koşulları açısından gerekse inşaatının tamamlanamamış olmasından kaynaklı seferlere hızlı trene ev sahipliği yapamıyordu ama daha ilk günden beri de bizim Bozüyük istasyonumuz gerek Ankara hattı gerek İstanbul hattında yolcularımıza hizmet etmeye başlamıştık. Bizim Ak Parti iktidarları olarak önümüzdeki dönemle de alakalı Türkiye’nin hızlı tren projesinde projeleri çok ciddi projeler. 2023 hedefimizde de Türkiye nüfusunun %70’e yakın oranının aynı zamanda da Türkiye’nin birçok vilayetine hızlı treni ulaştırmayı düşünüyoruz. Bu konuda hükümet programımızın içerisinde de 45 milyar dolarlık sadece hızlı tren yatırımları 2023 yılına kadar yapılmış olacak. Şu anda yaklaşık olarak 1400 km hızlı tren hattımız var. Günlük olarak da 15 bin yolcusunu Ankara – İstanbul, Ankara – Konya, Konya – İstanbul, Eskişehir , Bozüyük bu hatlara taşımış oluyor. Bunun da günlük karşılığı 15 bin. Bu güne kadarda toplamda da 20 milyondan fazla hızlı trenimiz yolcu taşımız durumda.

“Bilecik istasyonumuzun açılmasıyla günde 8 sefer Bilecik ve Bozüyük’te durmuş oluyor”

 Sefer sayılarıyla ilgili malumunuz daha önce 2 seferimiz Bozüyük istasyonumuzda duruyordu. Bunun sebebi, tabi buradaki arz talep dengelerinin oluşmasıyla alakalıydı. Bilecik istasyonumuzun açılmasıyla günde 8 sefer Bilecik ve Bozüyük’te durmuş oluyor. Bunların 2 tanesi Konya hattından 2 tanesi Ankara – İstanbul, Konya – İstanbul  hattından geri kalanı da biliyorsunuz İstanbul üzerinden Ankara’ya dönüşler. Önümüzdeki süreçte de artan yolcu talebini karşılama adına bu konuda ciddi anlamda milletimiz hızlı trenleri sevdi, konforlu bir yolculuk yapıyor. Bunun için de 106 tane tren seti siparişimiz var. Bununla ilgili onlara tedarik çalışmalarımız, ihalelerimiz var.

“sefer sayılarımız artacak”

Biz artık yüksek hızlı trende de millileşmeyi hedefledik. Bu 106 tane projemiz olan tren setinin 20 tanesini ithal etmek suretiyle 70 tanesini de %51 yerli kadro olmak üzere geri kalanlarında tamamının hepsinin yerli üretim olarak yapılmasını hedefledik. Bu noktada da çalışıyoruz.  Bu tren setlerinin sayısı arttıkça da hem sefer sayılarımız artacak hem de bu konuda fazla yolcu taşımış olacağız.

 “arz talep dengesi noktasında sistemi oturtmuş olacağız”

Bu arada bizim sefer sayılarıyla ilgili tabi önceki gün duyurular yapılıp sefer saatlerimiz bilhassa Bilecikli hemşehrilerimize duyurulmasıyla birlikte bu seferlerin yeterli olup olmadığı vs. birtakım sosyal medya üzerinden de, basındaki yorumlardan da böyle bir polemik başlamış görünüyor. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Biz devleti  bu tür işletmeleri, bu araçları özel sektör gibi yönetmeye çalışıyoruz. Arz talep dengesi neyse buna çözüm üreteceğiz. Ne vagonları boş yolcuyla seyahat ettirmeyi ne de bunun yanında milletimizin bir talebi varsa onu geri çevirmeyi, böyle bir şeyimiz olmaz. Sonuçta arz talep dengesi noktasında sistemi oturtmuş olacağız. Ben tekrar katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bugün başlayan tarifeli Bilecik seferlerimizin tüm Bilecikli, Bozüyüklü hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. DOLMUS HATLARI COK DUZENSİZ – hızlı trene gunes toki ve istasyondan binecekler icin tam bir karmasalık magduruz.ayrıca gunes tokide alt bloklar yaya kaldı artık dolmus gecmiyor baskanımız duysun lutfen

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam