BİLECİK’TE NEVRUZ KUTLAMALARI
admin • 22 Mart 2011 11:21:27 
BİLECİK’TE NEVRUZ KUTLAMALARI

    Bilecik Üniversitesi (BÜ) ile Bilecik Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Nevruz Kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.
    BÜ Yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy, yıllardır yaşatılan geleneğin Türk tarihinde bir coşku günü olduğunu belirtti.
    ''Kültürel yapı'' denildiğinde bir toplumun hemen hemen tamamını içine alan, toplumun yaşam biçimini ve şuur altındaki değerlerini de içinde taşıyan bir hayat tarzının akıllara geldiğini ifade eden Topsuy, şöyle konuştu:
    ''Orta Asya'daki Türk topluluklarında Azeri, Kırgız, Özbek, Kazak, Türkmenistan ve Uygur Türkleri ile Anadolu ve Balkan Türkleri, coğrafyaları farklı ve ayrı olmasına rağmen insanların kaynaşmasına, bütün dargınlıkların unutulmasına dostluk ve kardeşliğin pekiştirilmesine vesile olan bu bayramı gönül ve fikir birliği içerisinde, büyük bir coşku ve şenliklerle kutlayarak ve de nesilden nesile aktararak gününüze kadar gelmesi konusunda büyük bir gayret çaba içerisinde bulunmuşlardır. Bugün yakılan Nevruz ateşi şiddetin ve öfkenin değil, aksine ruhlarımızdaki dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin her zamankinden daha çok öne çıkmasını sağlayan sevgi kandili ve sevgi ateşi olmasıdır.''
    BÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulhalik Bakır da Nevruz'un Türkiye'de ve Türk dünyasında birlik, beraberlik, kardeşlik ve güzellikler içinde kutlanması temennisinde bulundu.
    Konuşmaların ardından, ''Türk Kültüründe Nevruz'' konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi.
    Vali Yardımcısı Kayhan ve Cumhuriyet Başsavcısı Harun Yılmaz ile beraberindekiler geleneksel yumurta tokuşturması yaptı. Vali Yardımcısı Kayhan ve beraberindekiler daha sonra örste demir dövdü.
    BÜ halk oyunları ekibinin gösterisi, çuvalla yürüme ve yumurta taşıma yarışması düzenlendi.
    Müzik eşliğinde gençlerin halay çekilmesiyle devam eden etkinlikler, Vali Yardımcısı Kayhan, 2. Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Şafak Karakoç ve Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz ve beraberindekilerin nevruz ateşini yakmasıyla sona erdi.
    Nevruz kutlamalarının ardından Vali Yardımcısı Hasan Kayhan ve beraberindekiler 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle BÜ yerleşkesinde İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü katkılarıyla 500 sedir ve karaçam fidan dikimi gerçekleştirildi. Kutlamalar kapsamında öğrencilere sedir fidanı dağıtıldı.
    Etkinliğe Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yörükçü, 9. Jandarma Eğitim Merkezi Komutanı Albay Muharrem Akça, Bilecik Üniversitesi Genel Sekreteri Rüştü Mumcu, Baro Başkanı Halime Aynur, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments