Bilecik’teki Polis Eşleri “PEKAY”da Buluşacak
admin • 15 Haziran 2013 19:31:42 
Bilecik’teki Polis Eşleri “PEKAY”da Buluşacak

Genel Merkezi Ankara’da bulunan ve Genel Başkanlığını Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar’ın eşi Dr. Arzu Kılıçlar’ın yaptığı PEKAY Şube Başkanlığı Bilecik’te de kurularak polis eşlerinin tanışıp kaynaşmasına vesile olacak.

Bilecik’te 14 Mayıs 2013 tarihinde PEKAY Bilecik Şube Başkanlığı’nı şu anda İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Topçu’nun eşi Funda Topçu yapıyor.

PEKAY’ın amacı, “Halen çalışan, emekli olan, görevleri esnasında şehit düşen, gazi veya malûl olan Teşkilat mensuplarının eşleri arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı geliştirmek; Teşkilat mensubu eş ve çocuklarının, büyük Emniyet ailesinin önemli birer ferdi olduklarını hissetmelerini sağlamak; çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim desteği vermek, ihtiyaç duyulan alanlarda kamu yararı gözetilerek çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunmaktır.”, vizyonu da “Gelişmiş ülkelerdeki emsalleri arasında en fazla üyeye sahip olarak, Uluslararası Polis Eşleri Birliği’nin kurulmasına öncülük etmektir.” şeklinde ifade ediliyor.

Derneğin amaçları arasında ayrıca, her rütbedeki Emniyet Teşkilatı mensuplarının hanımları ile emekli olan, yurt içi ve yurtdışı görevlerinin ifası sırasında şehit düşen, gazi veya malûl olan teşkilat mensuplarının hanımları arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak; toplumsal yaşamda kadınların eğitsel, sosyal ve kültürel sorunlarına ilişkin yol gösterici çalışmalar yapmak; çocuklara ve gençlere eğitim desteği vermek; günün şartlarına göre yurtiçi ve yurtdışında kamu yararına her türlü yardım faaliyetlerinde bulunmak şeklinde kaydedildi.

64 ilde Şube Başkanlığı bulunan PEKAY’ın şube başkanlğı görevini İl Emniyet Müdürlerinin eşleri yürütüyor. Şube Yönetim Kurulu; Başkan, Başkan Yardımcısı, Muhasip, Sekreter ve Üye olmak üzere 5 kişi tarafından oluşturulur.

PEKAY’ın şubelerinin bulunduğu iller Bilecik’te dahil olmak üzere Adana, Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, İzmir, Mersin, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce şeklinde.

Her rütbedeki emniyet teşkilatı mensupları hanımları, Emniyet teşkilatı şehit mensupları hanımları,

maluliyet emeklilik ve emniyet teşkilatındaki görevlerinden başka bir devlet kuruluşuna atama sebebiyle ayrılan mensupların hanımları, emeklilik süreleri dolmadan vefat eden meslek mensuplarının hanımları bu derneğe üye olabilir.

Bilecik’te ayrıca Türk Polis Teşkilatı’nı Güçlendirme Vakfı kurulacağı öğrenildi. Bu vakfa da hem emniyet mensupları hem de iş adamlarının üye olabileceği alınan bilgiler arasında yer alıyor. Normal bütçe ödenekleriyle alınamayan bazı hizmetlerin karşılanması için vakıftan destek talep edildiği belirtildi. İllerde kurulacak olan şube başkanlıklarının faaliyete geçmesiyle birlikte merkezin yükünün azaltılmasının hedeflendiği aktarıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
gülten şenol
9 yıl önce

Tebrikler – Çok güzel çalışma teşekkür ederiz.Çalışıyorum fakat yardımcı olmak isterim. Derneğinizde görev almak isterim.