“Bir Rüyadan Doğan Devlet” Konferansı Devam Ediyor

“Bir Rüyadan Doğan Devlet” Konferansı Devam Ediyor

 

Bozüyük’teki okullardan sonra Bilecik’teki okullarda da bu konferansı vermeye başlayan Tekelioğlu, Bilecik’teki ilk konferansı Bilecik Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde vermişti. Tekelioğlu Bilecik’teki ikinci konferansını ise Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi’nde okuyan öğrencilere vermişti.

                Tekelioğlu’nun özgeçmişinin anlatılmasıyla başlayan konferans iki bölümden oluştu. Birinci bölüm olan “Biliyor muydunuz?” kısmında padişahların bazı durumları aktarıldı. İkinci bölümde ise padişahların manevi hallerinden birkaç hatıra ve örnek verilerek konferans sonlandırıldı. Tekelioğlu yaptığı konuşmada, 623 sene hüküm süren ve bu topraklar üzerinde kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan Bilecik ilinde ecdadımız 623 sene hoşgörüyü, sevgiyi, güzelliği, barışı ve kardeşliği götürmüş. Osmanlı Devleti ve o devlete ruh veren Osmanlı padişahlarının hatıralarını anlatmak ve onların biraz olsun manevi hallerinden bahsedeceğini söyledi.

 

“Bu topraklarda kök salan kişileri öğrenmek hepimizin görevidir”

 

Tekelioğlu, “Şeyh Edebalı’nın, Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin, Dursun Fakıh’ın, Kumral Abdal’ın, Gazi Mihal’in ve isimlerini sayamadığım manevi şahsiyetlerin yaşamlarını, hayatlarını ve bu topraklarda ruh veren, kök salan o kişileri öğrenmek hepimizin görevidir. Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu, Şeyh Edebalı, Osman Gazi’ye nasihatlerinin birinde şöyle diyor: ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman, geçmişini iyi bil ki geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini de unutmayasın.’ Bizlerde geçmişimizi hatırlayıp, nereden geldiğimizi hatırlayacak ve gideceğimiz yere emin adımlarla gideceğiz.

 

‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti ebediyete kadar var olacaktır’

 

1299 yılında bir rüya ile müjdelenip kurulan Osmanlı Devleti, 1922 yılına kadar altı asırdan fazla tam 623 sene dünyanın her tarafına hak, adalet, kardeşlik tohumlarını atmış ve Allah’ın yüce dininin yayılmasına vesile olmuştur. Koskoca bir çınar iken ömrünü tamamlayarak, neslinin devamı için o koca çınarın köklerinden yeşeren filizlenen dallar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne dönüşerek Osmanlı Dönemi’nde olduğu gibi etrafına ışık saçmaya devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ebediyete kadar var olacaktır.”

Tekelioğlu,  sunumu sırasında anlattığı hikayelere öğrencileri de dahil ederek soru sordu ve doğru cevabı veren öğrenciye “Bir Rüyadan Doğan Devlet” kitabını hediye etti.

Konferans sonrasında kapanış konuşmasını yapan Okul Müdürü Yunus Karaağaç,  “Bu kutsal topraklarda kurulmuş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuşu, gelişimi ve tarihe yön verişi hakkında Eğitimci-Yazar Muzaffer Tekelioğlu’nun öğrencilerimize yapmış olduğu açıklamalar için teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların bundan sonra da sürmesini diliyorum.” diyerek teşekkür etti.ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam