BOZÜYÜK CADDELERİ ONLARLA RENKLENDİ
Ali Osman Çelikal • 19 Eylül 2022 14:02:28 
BOZÜYÜK CADDELERİ ONLARLA RENKLENDİ

BOZÜYÜK’TE SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU İLGİ GÖRDÜ


İzmir’de başlayan ve dünyada ilgi gören Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 32 ülkede ve 200 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşti. Bu yıl Bozüyük’te ilk olarak Nurcan Özçakır’ın organizatörlüğünde yapılan “Süslü kadınlar Bisiklet turu“, kadınlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleriyle Bozüyük Osmangazi Parkı Sevgi Yolu’nda toplanan kadınlar, farkındalık oluşturmak için hep birlikte kanal boyu caddesinde pedal çevirdi.

Tur öncesi basın açıklaması yapan Nurcan Özçakır, ”Neden ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ deniyor; Bisikletler süslenerek ve rengârenk giyinerek farkındalık oluşturmak ve Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. ” dedi.

Özçakır, pedal çeviren kadınların ortak dileklerini ise şu cümlelerle dile getirdi:

1.    Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını: Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

2.    İklim Krizi’ ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini…

3.    Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını…

4.    Özgürlüğün simgesi olan bisikleti, kadınların özgürce her yerde güvenli olarak sürmesini… ve Araç trafiğine alternatif bir düşünce yaratmak, çevreci ve sessiz bir ulaşım aracını topluma düşündürtmek için farkındalık oluşturmak istiyoruz.”

BOZÜYÜK’TE BİR İLK 

Organizasyonu üstlenen Nurcan Özçakır, yapılan bisiklet turu  hakkında da şu bilgileri verdi:

‘’Bisiklet özgürlüğün simgesidir. Kadının özgür duruşunu göstermek, erkek egemen toplumda bisiklet-özgürlük-kadın temasına dikkat çekmek, kadınları cesaretlendirmek, daha çok insanın bisiklete binmesini teşvik ederek güvenli bisiklet yolları ile ilgili yaptırımı sağlamak, bisiklet kazalarına dikkat çekmek, araç trafiğine alternatif bir düşünce yaratmak, çevreci bir ulaşım aracını topluma düşündürmek için farkındalık oluşturmak amacıyla, ilçemizde ilk kez bisiklet turunu gerçekleştirdik.

Gelişmiş şehirlerde kadınlar rahatlıkla bisiklet sürerken, daha küçük olan Bozüyük gibi ilçelerde maalesef kadınlar özgürce bisiklet kullanamıyor, hem çekiniyorlar hem güvenli bisiklet yollarımız yok, kadınlar da istediği kıyafetle her yerde özgürce kullanabileceğine dikkat çekmek istedik. Süslü kadınlar bisiklet turu etkinlikleri ile daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlatmak için biz de Bozüyük ilçemizde Süslü kadınlar bisiklet turu organize ediyoruz.

Ayrıca Uluslararası bir etkinlik olduğu için Bozüyük ilçemizin tanıtımına vesile olmaktan mutluyuz. Bugün etkinliğimize katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Özçakır, ayrıca emniyet görevlilerinin yol güvenliği sağlaması nedeniyle rahat bir sürüş yaptıklarını belirterek kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments