BOZÜYÜK’TE GAZİLER GÜNÜ ÖZEL PROGRAMI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Ali Osman Çelikal • 20 Eylül 2022 10:27:23 
BOZÜYÜK’TE GAZİLER GÜNÜ ÖZEL PROGRAMI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Bozüyük Belediyesi, Bozüyük Kent Konseyi ve Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği işbirliği ile Gaziler Günü Programı düzenlendi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Gazilik” unvanı ve “Mareşallik” rütbesinin verilişinin 101. yıl dönümünde Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program yoğun ilgi gördü.

Genelkurmay Başkanlığı sunucusu Zeynep Köşker’in sunumuyla gerçekleştirilen program şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın her bir ağızdan okunması ile başladı. İlk olarak konuşan ve misafirlerine “hoş geldiniz” diyen Bozüyük Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Topal “Bugün 19 Eylül Gaziler Günü, aynı zamanda derneğimizin 4. Kuruluş yıl dönümü. Kahraman Gazilerimize Devletimizin verdiği önemin ifadesi için Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanının verilmesinin 101. Yılı kutlu olsun” diyerek programın hazırlanmasında emeği geçen Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’na, Kent Konseyi Başkanı Nurettin Oydu’ya, sponsorlara ve dernek gönüllülerine teşekkür etti.

Ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya “Gazilik bu milletin, bu memleketin mayasında, ruhunda var. Bizi askere gönderirken annelerimiz, büyüklerimiz hep şöyle ifade ettiler; bunu hep duyduk, oğlum ya Şehit ol ya Gazi. Dolayısıyla bizim Türk’ün üçüncü bir alternatifi yoktur, ya şehittir ya Gazidir. Bugün 2002 yılından beri 20 yıldır biz 19 Eylül’ü Atatürk’ün mareşallik unvanı verildiği bu tarihi bütün Türkiye’de Gaziler Günü olarak kutluyor, gaziliğin şerefini, anlamını gelecek nesillere, kardeşlerimize, çocuklarımıza ifade etmek için güzel bir vesile kılıyoruz. Yoksa şehitliğin gaziliğin günü mü olur? her gün onların günüdür. Her günü biz Şehit ailelerine ve Gazilerimize borçluyuz. Eğer bugün şehitlerimizin kanı olmamış olsaydı bayrağımızın alı olmamış olsaydı, Gazilerimizin o fedakârlıkları olmamış olsaydı biz bugün burada bu salonda bulunabilir miydik?  buna Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Gazi Mustafa Kemal de dahil olmak üzere tüm Gazilerimize bu 19 Eylül şükran ve minnetlerimizi ifade etmek için sadece güzel bir vesiledir.” diyerek tüm izleyenlere katılımları nedeni ile teşekkür etti.

Programın devamında izleyenlere kaval dinletisi sunularak kahramanlık türküleri seslendirildi, şiirler okundu, Genel Kurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan klip izlendi.

Daha sonra programda Dodurgalılar Derneği tarafından Efelerin Efesi adlı folklör gösterisi  ve  Şehit Zafer İpek’in ablasının konuşması yer aldı, Şehitlerimiz için dualar edildi. Programda son olarak Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen Kahraman Türk kadınlarının konu edildiği tiyatro oyunu ilgi ve beğeni ile izlendi.

Programın sonunda protokol üyeleri tarafından programda görev alanlara plaket ve çiçek takdiminde bulunuldu.

Programa Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, İlçe Kaymakamı Adem Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Bozdemir, Kent Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, Belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Fındık ve Ali Şahinoğlu, Gaziler ve aileleri, siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments