“Çanakkale Destanı” konferansı

“Çanakkale Destanı” konferansı

 

     Maltepe, birer özel dershane ile ortaokul tarafından Pamukçuoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Çanakkale Destanı'' konulu konferansta, milletin, Trablusgarp, Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında ölü, yaralı, esir ve kayıp olarak 2 milyona yakın evladını yitirdiğini söyledi. 
     Milletin, yetim olarak yetiştiğini dile getiren Maltepe, şöyle konuştu: 
     ''Dünyanın en kanlı muhabereleri, Gelibolu Yarımadası'nda yaşanmıştır. Bu daracık alana tam 1 milyon insan çıkmıştır. Arkası deniz, önü düşman, kaçışın olmadığı bir yer ve ölüm muhakkak. 8,5 ay süren kanlı boğuşmalar, süngü süngüye çarpışmalar sonucu 1 milyon insanın yarısı can vermiştir. Onlardan biri kolunu, biri bacağını, bir diğeri gözünü ve birçoğu canlarını Çanakkale'de bırakmıştır. Onlar, kolunu, bacağını, gözünü, canını ne için bıraktıklarını çok iyi biliyorlardı ama onlar gidince arkadan gelen yeni nesiller onların niçin kollarını, bacaklarını verdiklerini bilemedik. Kimine Çolak Ali, kimine Topal Hasan, kimine de Kör Ahmet diye hitap ettik. Oysa yabancı bir ülkedeki yeni nesiller atalarına, şehitlerine çok daha saygılıdır. Geçmişlerini, tarihlerini çok iyi öğreniyorlar ve saygıyla yad ediyorlar. Oralarda hepimizin kan hücrelerinden, kemik dokularından mevcuttur ve artık çok şükür bizim de öyle bir neslimiz oluştu.'' 
     Daha sonra, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından Maltepe'ye, Osmanlı arması bulunan tablo hediye edildi. 
     Konferansı, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar'ın eşi Dr. Nihal Akpınar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ayhan Tozan, Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Hasan Uğural, Özel Sevgi Çiçeği Ortaokulu Müdürü Veli Arısoy ile vatandaşlar izledi. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam