ÇANAKKALE TIRI BOZÜYÜK’TE
admin • 5 Temmuz 2011 09:53:33 
ÇANAKKALE TIRI BOZÜYÜK’TE

 

Gezici müzenin sahibi Tarihçi Yazar Ahmet Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gezici Çanakkale Müzesini, Çanakkale savaşlarının100. Yılına kadar tüm Türkiye’ye götüreceklerini söyledi. 
Müze açılışının, 18 Mart 2010 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını belirten Uslu, şunları söyledi:
“Çanakkale Savaş malzemesi ve görsellerin Anadolu’ya taşınmasının esas amacı, günümüzde çok yıpranan ve gücünü yitiren tarih şuuruna sahip çıkmaktır. 1915’de çeşitli etnik kökene ve inanç gruplarına mensup askerlerin birlik ve beraberlik içinde vatan savunması için kenetlenmeleri, günümüzde yaşanan yapay ayrışmaların anlamsızlığını ortaya koyacaktır
Vatan savunması için 1915’de omuz omuza savaşan, bugün Çanakkale’de koyun koyuna yatan kahramanların torunları arasında yaratılmak istenen kaos ortamı Çanakkale ruhunun anlatılmasıyla yerini aydınlık günlere bırakacaktır. Zira Çanakkale savaşı tarih sahnesinde silinmek istenen milletin, tek bir yumruk gibi istilacılara gereken karşılığı vermesinin ve dipdiri ayakta olduğunu bütün dünyaya haykırmasının destanıdır. 
Bu nedenle, Anadolu’nun bağrından kopan Çanakkale’de kaybettiğimiz 253 bin vatan evladının anılarını, malzeme ve görsellerini torunlarına, Anadolu’ya götürüyoruz.”
Çanakkale’de, kendisine ait müzesi olduğunu söyleyen Uslu, “şu ana kadar 18 il ve 170 ilçeyi gezdik” dedi.
Gezici Çanakkale müzesinin 3 gün Bozüyük’te kalacağı belirtilirken, ilk günde müzeyi binlerce kişi gezdi. 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments