ÇILGIN PROJE !
admin • 29 Nisan 2011 23:42:53 
ÇILGIN PROJE !

 

İlimizde son yıllarda öğrencilere verilen proje ve performans ödevlerinde tabir-i caizse hayal gücü sınır tanımıyor. Öğrencilere hiçbir katkı sağlamamasının yanı sıra, yetişkin bir bireyin dahi yapmakta zorlanacağı ödevler ardı ardına çocuklara veriliyor. Verilen ödevlerin tamamiyle maddiyata dayalı olması bir tarafa, projelerin çoğunun veliler tarafından yapılması söz konusu oluyor.
 
Ödevlerin veliler tarafından yapıldığı bariz ortada olduğu halde, bu ödevler üzerinden öğrencilere not vermesi veliler tarafından şaşkınlıkla izleniyor. Abartılı bir şekilde devam edilen bu uygulamaların öğrencilere ne kattığı ise tam bir muamma.
 
Veliler, çocuklarının proje ve performans ödevlerine harcadıkları paralardan ve ödevlerin kendileri tarafından yapılmasından şikayet ederek, ödevlerin öğrenciler tarafından yapılması durumunda, veli tarafından yapılan ödev ile kıyaslandığında düşük not aldığını, bu nedenle öğrencilere verilen proje ödevlerinin veliler arasında bir yarışmaya dönüştüğünü dile getiriyorlar. Ayrıca öğretmenlerin bu tarz ödevler vererek insanları madur ettiği iddia ediliyor. 
 
Bu duruma müdahale edilmediği sürece velilerin okul hayatlarında ikinci baharı yaşamaları kaçınılmaz görünüyor. HASAN GÜNER
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet
11 yıl önce

taşçı – Aile terbiyesinden yoksun bir çocuğa okul hiçbir şey veremez .Öğretmeni tehdit etme cürretini gösteren öğrenciye okul ne verebilir ki?Hepsi kağıt üstünde kalır.Öğretmeni şamar oğlanı gören zihniyet değişmediği sürece her bir proje işte komedi ve trajedi olur.Öğretmenlik mesleğine Bilecik te veliler saygı göstermediği sürece eğitim alanında zerre ilerleme beklemek abes olur.Öğretmene kafa tutan dayılık taslayan zihniyetler dersane öğretmenlerine karşı neden dut yemiş bülbüle dönerler.Her dersaneye giden öğrenci dersanede proje mi üretiyoryor. Veli önce çocuğuna aile terbiyesi verecek gerisi gelir.

A.C
A.C
11 yıl önce

SAYIN VELİ – Öğretmenlerimizin hakkını yememek lazım.Onlar müfredata göre ders veriyorlar.Ama öğrencilere hakikaten öyle ödevler veriliyor ki Üniversite mezunu bir baba olarak ben bile zorlanıyorum..Velilerin performans ödevlerini yaptığını bile bile neden bu tür ödevlerin verildiği muallak..Anne baba ne kadar becerili ve tahsilliyse velilerin yaptığı ödevlerin notu velilere verilmesi lazım.

LODOS
11 yıl önce

NE ALAKA – Ahmet bey neden bahsediliyor sen ne anlatıyorsun biz ve çocuklarımız ne anlatıldığını anlamazsa ne eğitime gerek kalır nede öğretime baştan anlatılmak isteneni anlamak gerekir bu yazılan okadar güzel yazılmışki bizim anlatmak istediklerimizi yada anlattıklarımızı açıklıyor bu sayede belki meb biri görürde bir çözüm bulur