ÇOCUKLAR ŞENLİKTE BULUŞTU
admin • 25 Mayıs 2011 10:36:04 
ÇOCUKLAR ŞENLİKTE BULUŞTU

 

HASAN GÜNER
Üner Dilek’in müdürlüğe gelmesi ile suskunluğuna son vererek Bilecik’te en çok çalışan ve proje üreten kurum olan Milli Eğitim Müdürlüğü dün yeni bir proje ile karşımıza çıktı.
Milli Eğitim AR-GE’den Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Karaca düzenlenen etkinlik ve  bu güne kadar yapılan projelerle alakalı şu ifadeleri kullandı:
“Anasınıflarının öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hazırlamış olduğu bir organizasyon. İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından yapılmış olan bir proje kapsamında öncülüğünü Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi yapıyor ama tabiî ki faaliyetlerin tamamını bir fiil yerine getiren anaokulu öğrencilerimiz, idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz.
Şu anda Türkiye’de böyle bir okul öncesi şenliği var mı bilmiyorum. Ama Bilecik’te bu ilk oluyor. İnşallah bundan sonra da devamı gelecek.
 
EN ÇOK ÇALIŞAN AR-GE BİRİMİ “MİLLİ EĞİTİM”DE
 
Bizim AR-GE birimi olarak aralık ayından bu yana 10 tane projemiz var. Bilecik’in iline yönelik yapılan yerel projeler bunlar. Avrupa Birliği projelerini zaten saymıyoruz. Onları bir kenara bırakıyoruz. O projelerden bir tanesi buydu. Okul öncesi çocuk şenliği “yetenek biziz” sloganıyla yapılmış olan proje. Bunun dışında “bir fırsat ver” projemiz vardı. Eğitim odaları projesi. Bu eğitim odaları projesinin bir örneğini Çukurören İlköğretim Okulu tamir ederek bakımızı yaparak bir eğitim odası oluşturduk.
Karnelerin sağ tarafında davranışlarla ilgili bölümler var siz de hatırlarsınız. O bölümlerle ilgili şimdiye kadar ciddi olarak her hangi bir faaliyet ve çalışma yapılmadı. Sadece belirli ölçülerde değerlendirmeler yapılıp geçiliyordu. “Tutarlı davranalım” projesiyle biz karnelerin sağ tarafındaki o bölümü de görmemiz gerektiğini öğretmen arkadaşlara ve eğitimcilere bir kere daha hatırlatalım dedik. Tabi bununla ilgili raporlarımız düzenlendi. Birinci aşama bitti. Bakanlıklara bu raporları iletiyoruz.
Yine aynı şekilde “yöneticilerimiz yanımızda” diye bir projemiz vardı. Bunun da uygulamasını Fen Lisesi’nde ve Pazaryeri Yatılı Bölge Okulu’nda yaptık. AR-GE birimimizin öncülüğünde yapılan bir projeydi. Burada da ilimizin üst düzey yöneticileriyle öğrencileri bir araya getirip onlara bir sohbet ortamı hazırlayıp onlarla sohbet etmelerini sağladık.
 
“PROJELERİMİZ AMACINA ULAŞIYOR”
 
Fen Lisesi’ndeki bir öğrencinin söylediği cümle projenin hedefe ulaştığının bir göstergesidir. Aynen çocuk şunu söylemişti “Sayın Valim, biz sizi sadece törenlerde görüyorduk. Sayın Valim bize hiç bu kadar yakın olmadı. Bizimle böyle sohbet etmedi” dedi. Ben de arkadaşlarıma döndüm dedim ki; “arkadaşlar bu projemiz amacına ulaşmıştır. Hepimizin gözü aydın” dedim. O projenin temel amacı da oydu. Onun dışında ilköğretim okulları 6. sınıflara yönelik sosyal bilgiler derslerindeki müfredat ile paralel olarak “yaşadığım şehri tanıyorum” diye bir projemiz var. Onu da uyguladık. O projede ilk ayak olarak resmi kurumlarımızı ziyaret ettik.
Örnek olarak Tugay Komutanlığımızı ziyaret ettik. Polis Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret etti. Bir de üniversitemizi ziyaret ettik. Dolayısıyla “yaşadığım şehri tanıyorum” projesinin  ilk ayağını bu şekilde tamamladık. Şimdi bu projenin ikinci ve üçüncü ayağı olacak. İkinci ayağında sanayi kuruluşlarımız olacak. Üçüncü ayağında da sosyal, kültürel ve tarihi değerlerimiz olacak. Şeyh Edebalı Türbesi ve Metris Tepe gibi. 
 
“MÜDÜRÜMÜZ AR-GE ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYOR”
 
İl Milli Eğitim Müdürümüz geldiği günden beri “ben AR-GE çalışmalarına çok önem veriyorum. O yüzden AR-GE faaliyetleri benim için çok önemli” demişti. Zaten biz de bu müdürümüzün vermiş olduğu cesaret ve destekten dolayı çok hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Yani bu kadar kısa zamanda biz bu kadar çok proje üretebileceğimizi aklımızın ucundan geçirmiyorduk. Ama arkadaşlarımla beraber uyumlu bir çalışmanın sonucunda projeler oldu.
Şimdi sadece bu projeler bizim merkez ilçeye yönelik projelerimizdi. Ama önümüzdeki yıllarda biz ilçelerimize de bu projeleri yaymayı düşünüyoruz. Yani bütün ilçelerimize o ilçelerin AR-GE ekipleri ile işbirliği yaparak bu projelerimizi 7 ilçemize de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. En azından tavsiye mahiyetinde. Ama uygulama yapmaları konusunda biz takipçileri ve destekçisi olacağız kendilerinin. İnşallah güzel şeyler olacak ilerleyen günlerde. Ama şu gördüğünüz ortam gerçekten güzel bir ortam. Şimdiye kadar anaokullarını hiçbir araya getiren bir çalışma olmadı. Tabi bu sadece projemizin 1. günü. Yarın da aynı şekilde sergimiz devam edecek. Bu proje kapsamında Perşembe ve Cuma günü de gece şenliğimiz olacak.” dedi.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments