ÇOCUKLARDA SİGARA KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR
admin • 6 Temmuz 2011 18:33:28 
ÇOCUKLARDA SİGARA KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR

 

Dr. Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de aile büyüklerinin ''yeterli bilgilendirme yapmaması'' ve ''içici konumda'' bulunmaları sebebiyle küçük yaştaki çocuklarda sigara kullanımının yaygınlaştığını bildirdi. 

Sigaranın zararlarının bilindiğini ancak, önemsenmediğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti: 

''Anne ve baba sigara içiyorsa, çocuk da sigara kullanmaya yöneliyor. Anne veya baba, çocuklarını bilgilendirmenin yanı sıra davranışlarına da dikkat etmeli. Sigara içen bir babanın çocuğuna 'sigara içme' demesi, inandırıcı olmaz. Öncelikle büyüklerin sigara kullanmaması gerekiyor. Sonra çocuğa sigaranın zararları anlatılabilir. Merkezimiz sigara bıraktırma konusunda yüzde 80 başarılıdır.

Yüzde 20 başarısızlığımız ise kişilerin kendisinden kaynaklanıyor. Eğer kişi sigarayı bırakmaya karar verdiyse bizim de uyguladığımız tedaviyle mutlaka bırakıyor.

Merkezimize müracaat edenler arasında günde 3- 4 paket sigara içen kişiler vardı. Bu kişiler bırakmak istediler ve bıraktılar. 2011 yılının ilk 6 ayında bize müracaat eden 455 kişiden 302'si ilaçla, geriye kalanların ise nikotin bandı ve konuşma ile tedavi edildi. Sigaradan kurtuldu. Sadece 15 kişi tedaviyi terk etti.''AA

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
recep şahan
11 yıl önce

sigara – sigarayı bırakma önce beyinde başlar irade kuvvetli olması lazım