CUMHURİYETİMİZ 87 YAŞINDA
admin • 30 Ekim 2010 12:03:28 
CUMHURİYETİMİZ 87 YAŞINDA

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

 

Vali Akpınar, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarının belli aralıklarla yenilenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimi olduğunu söyledi.
     Cumhuriyet'te egemenliğin kayıtsız şartsız milletin ve halkın kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığıyla kullandığını ifade eden Vali Akpınar, şöyle konuştu:
     ''Bu yönetimde halkın seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin, bir zümrenin eline bırakılamaz. Yöneticiler veraset yoluyla makamlarını sürdürmezler. Büyük Önder Atatürk'ün ifadesi ile cumhuriyet fazilettir. Ne mutlu bize ki milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümsemiş, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur. Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye'yi, Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımalıyız. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakınız.

 


     Bugün ülkemiz etrafında yaşanan bütün olumsuz gelişmelere, küresel ekonomik krizlere rağmen, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Hızla gelişen bir ülke olarak, evrensel hukuk kurallarını sağlayan, demokratik hak ve özgürlükleri garanti altına alan, vatandaşımızın etnik kökeni, dini inancı, mezhebi, düşünce farklılıklarının zenginlik olarak değerlendirildiği bir döneme giriyoruz. Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 87 yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz.''
     Vali Akpınar, daha sonra Bilecikli gençler tarafından getirilen Türk bayrağını teslim aldı. Atatürk Spor Salonu'ndaki tören, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halk oyunları ekibi ve 2. Jandarma Eğitim Komutanlığı bando takımının gösterisi ile Cumhuriyet'in Kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
     Bilecik Belediyesi, Cumhuriyet'in Kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlamaları töreninde vatandaşlara ve öğrencilere Türk bayrağı dağıttı.

BOZÜYÜK

Cumhuriyet'in kuruluşunun 87. yıl dönümü nedeniyle, Bozüyük, Gölpazarı, Pazaryeri, Osmaneli, Söğüt ve Yenipazar ilçelerinde törenler yapıldı.
     Bozüyük'teki kutlamalar, Kaymakam Oktay Kaya, kaymakamlıkta, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Gökhan Aydın, Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Ümit Okumuş, Bilecik Üniversitesi (BÜ) Bozüyük Meslek Yüksekokulu Müdürü Şerife Subaşı, daire müdürleri ve memurların tebriklerini kabul etti.
     Hava muhalefeti nedeniyle Anadolu Öğretmen Lisesi Salonu'nda düzenlenen törenlerde, Kaymakam Kaya, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Aydın ve Belediye Başkanı Berberoğlu, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.
     Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Kaymakam Kaya, Cumhuriyet rejiminin, devlet ve millet bütünleşmesinin kaynağı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
     ''Türk milletinin sahip olduğu coğrafyadaki bin yıllık asil duruşunun çağdaş bir zihniyetle ebedileştirilmesidir. Devletin gücünü hukuk ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz hakkı tanıyan Cumhuriyet rejimi devlet millet bütünleşmesinin kaynağıdır. Ulu Önder Atatürk'ün 1925 yılında dediği gibi artık hükümet ve millet arasındaki temsildeki ayrılıklar kalmamıştır. Hükümet millet ve millet de hükümettir. Türk milletinin karakterinde ve adetlerindeki mülki idare biçimi Cumhuriyet idaresidir.''
     Kutlamalar, halk oyunları gösterisi ve çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
    
     -PAZARYERİ-
    
     Pazaryeri ilçesinde, Kaymakam vekili Serhan Akyıldız'ın makamda tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Hava muhalefeti nedeniyle Spor Salonu'nda yapılan törenlere, Kaymakam vekili Akyıldız, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Garnizon Komutanı Jandarma Kd. Başçavuş Mehmet Üzümcü, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Ziya Erkan, Meslek Yüksekokulu Müdürü Kadir Özcan, Milli Eğitim Müdür vekili Turan Kaya, Emniyet Amiri Hüseyin Avni Özcan, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaş katıldı.
     Kaymakam vekili Akyıldız, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 87. yılını büyük bir coşku içinde gururla kutladıklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyetinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde azim ve inançla yürüttüğü mücadele sonucunda halkın iradesine dayalı modern bir devlet olarak kurulduğunu söyledi.
     Türk milletinin Cumhuriyetin ilanının ardından egemenlik hak ve yetkisini elde ederken, ülkenin Atatürk'ün öncülüğünde, meclisin rehberliğinde her alanda büyük bir dönüşüm sürecine girdiğini ifade eden Akyıldız, ''Türkiye Cumhuriyeti büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, akılcı ve yapıcı çok boyutlu dış politikasıyla dünyada dikkatleri üzerine toplamaktadır. Temel amacımız cumhuriyeti korumak ve yüceltmek, ülkemizi Ulu Önder Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmaktır'' dedi.
     Kutlamalar, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişiyle son buldu.
    
     -GÖLPAZARI-
    
     Gölpazarı Belediye Spor Salonu'ndaki törenlere Kaymakam Ömer Şahin, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Gökhan Ünal, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Ekinci, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.
     Gölpazarı Kaymakamı Şahin, makamda kutlamaları kabul etmesinin ardından İlçe Stadında, Kaymakam Şahin, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Ünal ve Belediye Başkanı Kazıcı, vatandaşların bayramını kutladı.
     Kaymam Şahin, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, milletin egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri vasıtasıyla kullandığı bir yönetim biçimi olduğunu belirterek, ''Cumhuriyet rejimi namuslu ve erdemli insanlar yetiştirir. Çünkü özgür ve bağımsız insan ancak Cumhuriyet rejimiyle mümkündür. Monarşi yada Sultanlık korkuya, istipdata ve şiddete dayalı bir yönetimken, cumhuriyet bunun tersidir. Oysaki cumhuriyet insanlara, eşitlik, barış, birey adına toplumsal ve bireysel hakları kullanma imkanı sağlar'' dedi.
     Şiirlerin okunmasının ardından Gazimihal İlköğretim Okulu ve Güner Orbay Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu. Kutlamalar, resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle sona erdi.
    
     -OSMANELİ-
    
     Osmaneli ilçesinde Kaymakam Ali Ada'nın makamda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan törenler, 75. Yıl Anadolu Lisesi Salonu'nda Kaymakam Ada, Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Ramazan Karadere, Belediye Başkanı Selehattin Çetintaş halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla devam etti.
     Kaymakam Ada, yaptığı konuşmada, geleceğin teminatı ve cumhuriyetin yılmaz bekçileri olarak gördüğü gençlerin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, bu uğurda hiçbir şeyden kaçınmamalarını istedi.
     Kutlamalar, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
    

     -SÖĞÜT-
    
     Söğüt'te, Kaymakam Vural Karagül'ün makamda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlamalar, hava muhalefeti nedeniyle Söğüt Belediyesi Kültür Sarayında devam etti.
     Buradaki kutlamalara, Kaymakam Karagül, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Emin Alan, Belediye Başkanı Osman Güneş, Cumhuriyet Savcısı Tolga Uzer, Emniyet Müdürü Kerim Karaboğa, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri askeri erkan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
     Kaymakam Karagül'ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından tören, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halkoyunları gösterileri ve 10. yıl marşının okunmasıyla sona erdi.
    
     -YENİPAZAR-
    
     Yenipazar'da kutlamalarda Kaymakam Ali Altınkaynak, makamda tebrikleri kabul etti. Spor Salonu'nda, Kaymakam Altınkaynak, Garnizon Komutanı Recep Türkoğlu, Belediye Başkan vekili Durali Özkan, kutlamalara katılan vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.
     Kaymakam Altınkaynak, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in aldığı güçle Türkiye'nin uluslararası alanda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynadığını bildirdi.
     Türkiye'nin iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bildiğini anlatan Altınkaynak, ''Bugün Türkiye dünyanın saygın ülkelerinden biri olmuştur. Türk insanı bugünlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda, emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir'' dedi.
     Cumhuriyet'in 87. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlamalar, halk oyunları gösterisiyle sona erdi. AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments